logo

11 Mayıs 2019

2. Çukurova Genç İletişimciler Kongresi’nde 29 oturumda 96 Bildiri Sunuldu

Bu yıl ikincisi düzenlenen Çukurova Genç İletişimciler Kongresi, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesinde (ÇÜİF) yapıldı. Kongre, 25 farklı üniversiteden öğrenciler tarafından gönderilen ve Bilim Kurulu tarafından kabul edilen 96 bildiri ile 2 ve 3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti.

ADANA (GÜNEY HABER)-Bu yıl ikincisi düzenlenen Çukurova Genç İletişimciler Kongresi, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesinde (ÇÜİF) yapıldı. Kongre, 25 farklı üniversiteden öğrenciler tarafından gönderilen ve Bilim Kurulu tarafından kabul edilen 96 bildiri ile 2 ve 3 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti.2 gün süren kongrede, gazetecilik, sinema, toplumsal cinsiyet, reklamcılık, sağlık iletişimi, gazetecilik ve habercilikte değişim, medya okuryazarlığı ve eğitim, yeni medya, sosyal medya, internet dizileri, digital oyunlar, siyasal iletişim, televizyon, eski ve yeni medyanın politik ekonomisi, halkla ilişkiler, kültürel çalışmalar, radikal medya, kadının konumu ve benlik sunumu, sportif iletişim, gündelik hayat, sanat ve iletişim konular ele alındı. İletişim Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongreye, onur konuğu Prof. Dr. Oğuz Adanır, farklı üniversitelerden gelen akademisyenlerle birlikte öğrenciler katıldı.

Ulusal nitelikte olan kongrenin açılışında, lisans ve lisansüstü öğrencilerin araştırmalarını, deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşabilecek bir ortam yaratılarak, bilime gönül vermiş öğrencileri akademik anlamda destekleyerek, bilimsel çalışmalarda genç iletişimciler için bir tartışma platformu oluşturmayı amaçlandığı vurgulandı. Çukurova Genç İletişimciler Kongresinde, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Çubukçu, Kongre Düzenleme Komitesi Başkanı Doç. Dr. İlker Özdemir konuşma yaptı.

“EN İYİ ÖĞRENCİ KONGRESİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ“

Açılış konuşmasını Kongre Başkanı Doç.Dr. İlker Özdemir yaptı. En iyi öğrenci kongresi olmayı hedeflediklerini ifade eden Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:” Herkesin bir parçası olmaktan sevinç ve kıvanç duyacağı bir kongre yapmak amacındayız ve bunda önemli ölçüde mesafe aldık. Her yıl mayıs ayının ilk haftası iletişimciler burada toplanmayı adet haline getirecekler ve bu bir gelenek olacak. Adana’nın desteği ile bunu başaracak güçteyiz. Başta bu kongrenin gerçekleşmesi için özveriyle çalışan öğrencilere ve bizleri destekleyen herkese teşekkür ederim.” Dedi.

“Genç İletişimciler Kongresi’nin bizlere iki görev yüklüyor“

Kongrede konuşma yapan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Çubukçu, Genç İletişimciler Kongresi’nin bizlere iki görev yüklediğini ifade eden Çubukçu, sözlerine şöyle devam etti:” İletişim alanının disiplinler arası olmasından kaynaklanan ve yan alanlarla olan etkileşimleri sonucunda çok geniş bir alanda araştırma olanağı yaratıyor. Bu anlamda genç iletişimciler kongresi bize iki görev yüklüyor. Bunlardan bir tanesi çok yeni ortaya çıkan bu alanların sorunlarının ayrıntılı olarak üzerine gidilmesi ve incelenme sorunudur. Bir diğeri ise yapılan çalışmaların bilim evreninde iyi yerlerde konumlandırabilmesi için nitelikli yayınların yapılmasıdır. Çünkü dünyada birçok iletişim alanındaki dergiler bilimsellik alanında aşağılardadır. Bu anlamda Genç İletişimciler Kongresi çeşitli bilimsel konuların masaya yatırılacağı, tartışılacağı geniş bir kongredir. Başta kongre başkanımız Doç.Dr. İlker Özdemir olmak üzere bu çalışmada emeği geçen sevgili öğrencilerimize, böyle önemli bir günde bizleri yalnız bırakmayan değerli konuklarımıza ve destek veren herkese teşekkür ederim.“ dedi.

“GERÇEKLİK KAVRAMINA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR”

Daha sonra kongreye onur konuğu olarak davet edilen Prof. Dr. Oğuz Adanır, modernleşme döneminde dijital evrene ilet(iş)imin evreleri başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Adanır, gerçeklik ilkesinin önemliliğine vurgu yaparak şunları ifade etti:”Görünen gerçeklik ve asıl gerçeklik birbirinden farklı kavramlardır. Bundan dolayı görünen gerçekliğe değil asıl gerçekliğe bakmamız gerekmektedir. Çünkü herkes, herkesin ne söylediğini biliyor. Oluşan bu gerçeklik evreninde tek bir gerçeklik olmasına rağmen farklı şekilde algılanmaktadır. İnsanların baktığı yöne doğru gerçeklik kavramı değişmektedir. Burada gerçeklik kavramı için dil devreye giriyor. Dil, çok önemli bir kavramdır, çünkü sözcüklerin gerçeklikle olan ilişkisi gerçekliğe olan inancı belirliyor. Bu sorunu sadece pratik zekayla  çözemeyiz. Başta analitik zeka olmak üzere, bilimsel zeka ve bilgi gerekir. Bugün dünyaya modellik eden toplumlar var. Bu toplumlarda gerçekleşen gelişmeler kitle iletişim araçlarıyla tüm dünyaya ulaşmaktadır. Yepyeni perspektifler oluşturularak, insanlara ulaşmak için sürekli çalışmak gerekiyor. Böylece gerçekler, gerçek bakış açılarıyla üretilecek. Dünyanın her yerine bilimsel alanda gerçek bilgi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bundan dolayı her toplumda bilimsel anlamda çalışmalar yapılarak, yeni düşünceler ortaya konulmalıdır.” Dedi.

Sunumun ardından verinle kokteylleden sonra oturumlara geçildi. İki gün süren kongrede geçekleştirilen farklı 29 oturumda 96 bildiri öğrenciler tarafından sunuldu.

Share
318 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.