logo

BOŞANMADA ORTAK VELAYET OLUR MU?

Bu haftaki konumuz boşanmada ortak velayet olur mu? Bu sorunun yanıtlarını ve sizden gelen soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım…

Şener B.

SORU: Merhaba, Eşimle 8 yıldır evliyiz ve 2 yaşında bir kızım var. Evlilik birliğini yürütemediğimiz için ayrılma kararı aldık. Eşim şuanda işsiz ve üzerinde bir hayli borç var. Üzerinde birden fazla sayıda icralık dosyaları da mevcuttur. Ben ise özel bir şirkette 15 yıldır insan kaynakları müdürlüğü yapmaktayım ve işim gayet iyi. Anlaşmalı boşanma kararı aldık. Eşim anlaşmalı boşanma protokolünde velayetin ortak velayet olmasını talep ediyor. Ben ise velayetin bana verilmesini istiyorum. Ancak protokolde onun istediği gibi yazdık yani ortak velayet kararı aldık. Ortak velayet konusunda mahkemenin kararı ne olur? Velayet ortak olur mu? Mahkeme bu durumda çocuğu bana verir mi?

CEVAP:  Sevgili okurum, ortak velayetle boşanan anne-baba çocuğun sağlık ve eğitim ile ilgili kararlarını ortak alacak giderlerine ortak katılacak ve eşit şartlarda çocukla görüşecektir. Ortak velayet gönüllük esasına dayalıdır.

Evliliğin boşanmayla sonlanması halinde ortak velayet asıl olup velayetin eşlerden birine verilmesi istisna olandır. Aile mahkemesince ortak velayet konusunda idrak çağındaki çocuğun görüşü alınmalı gerekirse uzman görüşüne başvurulmalıdır.

Çocuğun giderlerine taraflar kural olarak eşit şekilde katılırlar. Talep halinde her bir eşin yapacağı katkı miktarı mahkemece belirlenir. Tarafların ortak velayet talebi çocuğun güvenliği ve üstün yararına aykırı ise velayet eşlerden birine verilmeli, her ikisi de elverişli değilse vasi atanması için vesayet makamına ihbarda bulunulmalıdır.

Mahkemede görülmekte olan boşanma davası sırasında ‘ çocuğun güvenliğine ve üstün yararına’ aykırı olduğuna dair yeterli kanaat, olgu ve delil bulunmadığı anlaşıldığı takdirde velayetin ana ve babaya ortak verilmesi artık mümkün olacaktır. Uygulama ülkemizde yeni olup yavaş yavaş örnek Yargıtay kararları da çıkmaktadır.
2 YAŞINDA Kİ ÇOCUĞUN VELAYETİ KİMDE KALIR?

Ceylan Y.

SORU: Merhaba ben 5 senelik evliyim, ayrılırsam 1 yaşındaki çocuk bana verilir mi? Erkek tarafı biraz gelenekselci, örf ve adetçi olduğu için çocukları anneden alırlar ve boşanınca anneye vermezler. Ben bu durumda ne yapabilirim? Karşı tarafın gelenekselci bir yapısı olduğu için mahkemede çocuklarımın velayetini bana verseler bile bu aile benden zorla alırlar. Bu durum nasıl olur, ben nasıl alabilirim ve ilk mahkeme olmadan bende kalma şansı var mı?

CEVAP: Sevgili okurum; Velayet konusunda verilecek mahkeme kararında nazara alınacak konu, çocuğun üstün yararıdır. Sizin olayınızda ortak çocuğun 1 yaşında olması sebebiyle anne şefkati ve bakımına muhtaç olduğu aşikardır. 0-3 yaşında ki çocuklar ile ilgili olarak yüksek mahkemece verilen istikrarlı karar incelendiğinde, annenin işine kazancına bakılmaksızın velayetin anneye bırakılması gerektiği görülmektedir. Bu sebeple çocuğunuzun velayetinin çok yüksek oranda sizde olacağını belirtmek gereklidir.

Bir diğer endişeniz ise mahkeme kararına rağmen çocuğun sizden kaçırılması ihtimalidir. Bu durumda TCK anlamında suç işlenmiş olunacaktır. Savcılığa veya karakola şikayet dilekçesi vermek gereklidir. Aynı zamanda icra daireleri kanalı ile çocuğun teslimine ilişkin icra takibi yapılıp memur aracılığı ile küçüğü geri almak mümkündür. Tabi tüm bu işlemleri yaparken avukatınıza danışarak işlemlerinizi istikrarlı ve güvenilir hale getirmenizi ve profesyonel destek almanızı öneririm.

HUKUKA AYKIRI DELİLİN MAHKEMEDE GEÇERLİLİĞİ NEDİR?

Nevin G.

SORU: Merhaba, 8 senelik evliyim eşim telefonuma program yükleyerek iş yerimdeki arkadaşım ile yaptığım onu aldatmaya yönelik yazışmaları çekip saklıyor. 6 yaşında kızım var. Oturduğumuz ev kredi ile alınmış durumda ve eşimin üzerine borcu devam ediyor. Kızımın velayeti ve evin durumu konusunda bilgi verir misiniz? Ayrıca eşimin telefonuma program yüklemesi yasal mıdır?

CEVAP: Sevgili okurum; Türk hukuku 3 ile 6 yaş arasında bulunan çocuğun, 0-3 yaş arasındaki çocuklara göre anne bakım ve şefkatine daha az muhtaç olduğunu düşünmektedir. Ancak bu dönemde bulunan bir çocuğunda anneden alınarak babaya verilmesi istisna teşkil etmektedir. Dolayısıyla çocuğunuzun velayetinin annede kalması kuvvetle muhtemeldir.

Kredi ile alınan evde ise; normal durumda evlilik birliği içerisinde edinilen malın yarısı üzerinde hak iddia edebilmektesiniz. Ancak söz konusu evin kredisi henüz bitmediği için isterseniz boşanma esnasında ödenmiş olan miktarın yarısı üzerinde isterseniz de boşanmadan sonra ki ödemeye katılmak koşulu ile evin yarısı üzerinde hak iddia edebilirsiniz.

Eşinizin telefonunuza program yüklemesi ve yazışmalarınızı kayıt altına alması özel hayatın gizliliği ile alakalı olarak suç teşkil etmektedir. Boşanma davası sırasında hukuka aykırı delil niteliği teşkil edeceğinden itiraz hakkına sahip olduğunuzu belirtmek isterim. Bu durumda savcılığa suç duyurusunda bulunarak cezai işlem başlatabilirsiniz. Hukuki işlemlerinizi daha güvenilir bir şekilde devam ettirmeniz için avukatınızdan destek almanızı öneririm.

av.hasankoc@yahoo.com

Share
410 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.