hava
DOLAR 32,9401 % % 0.12
EURO 35,3964 % % 0.05
GRAM ALTIN 2.466,11 % % -0,14
ÇEYREK A. 4.032,09 % % -0,14
BITCOIN 60.350,62 % -4.422
SON DAKİKA

4.5G’de yerli üretimi teşvik için KOBİ seferberliği!

Son Güncelleme :

19 Ocak 2017 - 0:22

/ 459 views kez okundu.
4.5G’de yerli üretimi teşvik için KOBİ seferberliği!

Vodafone 4.5G teknolojisinde yerli üretimi desteklemek için harekete geçti:

 4.5G’de yerli üretimi teşvik için KOBİ seferberliği!

 Dijital dönüşüm vizyonu doğrultusunda Türkiye’de yerli üretimin desteklenmesi için harekete geçen Vodafone, 4.5G yatırımlarında tedarik zincirine katılabilecek KOBİ’lerle işbirliği yapmak üzere “seferberlik” başlattı.  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ev sahipliğinde gerçekleşen, “2023 Hedeflerine Doğru: Dijital Dönüşüm İçin Yerli Yatırım Gücü- KOBİ Seferberliği” ile tüm Türkiye’yi kapsayacak geniş bir ekosistem oluşturulması hedefleniyor. Ekosisteme dahil olacak Türkiye’de üretim yapan KOBİ’lerin Vodafone’un global gücünü kullanarak dünyaya açılması da hedefler arasında bulunuyor. 

ADANA (GÜNEY HABER) –  Türkiye’nin dijital geleceğine liderlik etmeyi hedefleyen Vodafone, dijital dönüşüm için yerli yatırım gücünü harekete geçirecek bir girişim başlattı. Nisan ayında birinci yılını dolduracak 4.5G teknolojisinde yerli üretimin desteklenmesi için harekete geçen Vodafone, 4.5G yatırımlarında tedarik zincirine katılabilecek Türkiye’de üretim yapan KOBİ’lerle etkin iletişim kurmak ve işbirliği yapmak üzere seferberlik başlattı. 4.5G yerli yatırımlarını KOBİ’ler ile el ele vererek artırmak isteyen Vodafone, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) desteğiyle hayata geçirdiği KOBİ seferberliği ile tüm Türkiye’yi kapsayacak geniş bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Vodafone ayrıca, ekosisteme dahil olan yerli KOBİ’leri diğer Vodafone ülkelerine de satış yapabilir hale getirerek dünyaya açmayı planlıyor.

Vodafone’un “2023 Hedeflerine Doğru: Dijital Dönüşüm İçin Yerli Yatırım Gücü” sloganıyla başlattığı KOBİ Seferberliği, 100’e yakın KOBİ temsilcisinin katılımıyla BTK İstanbul Bölge Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

BTK BAŞKANI SAYAN: “ZAMANIN RUHUNU ANLAMALIYIZ”

“Dijital Dönüşüm için Yerli Yatırım Gücü” başlıklı bu organizasyonun, KOBİ’lerimiz için önemli bir sinerji oluşturacağını ifade eden BTK Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, şunları söyledi:

“Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak, 3G mobil teknolojiler yetkilendirmesinden başlayarak ve artırmak suretiyle 4.5G IMT Advanced yetkilendirmesinde de devam ettirerek işletmecilere, ülkeye en üst seviyede katkı sunabilmesi için çok önemli koşullar getirdik. Bu koşulların zaman içinde ne kadar isabetli olduğunu hep birlikte gözlemledik. Ar-Ge’ye ayrılan kaynakların ve faaliyetlerinin, Ar-Ge merkezlerinin ve Ar-Ge mühendisi istihdamının artırılması bu koşullar sonucu ortaya çıkan bir durumdur ve çok sevindiricidir. Operatörler ülkemize daha fazla ekonomik ve sosyal katkıda bulunmak amacıyla Ar-Ge, istihdam, yerli tedarik konularında getirilen koşullara ilişkin önemli çalışmalar yaptılar. Vodafone’un, 4.5G teknolojisi ile KOBİ’leri bir araya getirme ve 2023 hedefleri doğrultusunda bu birlikteliği analiz etme yönünde yaptığı çalışmaları destekliyoruz, kendilerini kutluyoruz. Sorunları tespit etmek ve masaya yatırmak, çözümlere ulaşmanın birinci şartı olduğundan fikir ve önerilerimizi paylaşarak ülkemiz ve sektörümüz için en iyisine ulaşma hedefine bu toplantıyla bir adım daha yaklaşacağımızı umuyorum. Bu gün artık dünyanın anladığı bir husus var, üretmeden uzun süreli olarak ekonomilerin güçlü kalması mümkün değildir. Bunun için, Endüstri 4.0 üzerinde yoğun çalışmalar yapıyorlar. Burada artık geç kalmak gibi bir lüksümüz olmadığını düşünüyorum. Geç kalmak, arkadan gelmek, artık geldiğimiz aşama itibarıyla durağanlaşmak anlamına gelmeyecektir.

Oyunun dışında kalmak anlamına gelecektir. Biz artık başkasının eline bakacak, onların yaptığı ile yetinecek bir ülke değiliz. Anadolu’da bir deyiş vardır: “Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde gelmez.” Binlerce yıldan beri üzerinde oluşturduğu değerlerle dünyaya yön veren medeniyetimizin takipçisi olacaksak ve başa güreşiyorsak yapmamız gereken bu. Nesnelerin interneti çağında dünya bu dijitalleşmeye anlam katacak, yön verecek bir felsefe, bir anlayış arıyor. Bu anlayışa sahip köklerimizden tekrar yeşererek dünyaya yön verme zamanımızın geldiğini düşünüyorum. Medeniyetimiz bundan 800 yıl önce İbn-i Arabi ile varlıkların iletişim dilini anlatırken bugün başka bir boyutta nesnelerin interneti kavramı ile ilerliyoruz. O halde kendi felsefemizle ruhlanıp çok çalışarak dijital dünyaya dokumuzu taşımalıyız.”

HASAN SÜEL: “SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YERLİ KOBİ EKOSİSTEMİ İÇİN HAREKETE GEÇTİK”

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için dijitalleşmeye odaklanması gerektiğini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ise şöyle konuştu:

“Hükümetimizin 2023 yılı için belirlediği hedef bilişim sektör hacmine ulaşabilmek için sektörü sadece Türkiye içinde değil, aynı zamanda diğer ülkelere hizmet verebilecek bir ‘bilişim üssü’ olarak konumlandırmak gerekiyor. Vodafone olarak, yatırımlarımızda yerli üretimi desteklemeye önem veriyor ve ülkece üretim gücümüzle dünyaya örnek olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda, devletimizin yerli ürün ekosistemini geliştirmeye ve yerlilik oranı daha yüksek bir haberleşme sektörü yaratmaya yönelik adımlarını destekliyoruz. Bugün burada başlattığımız seferberlik ile de 4.5G yatırımlarımızda tedarik zincirimize katılabilecek Türkiye’de üretim yapan KOBİ’lerle etkin iletişim kurmak ve işbirliği yapmak, onların potansiyellerini hayata geçirmek ve bu potansiyeli yurtdışına da taşımak istiyoruz. Bir memleket meselesi olarak gördüğümüz KOBİ seferberliği ile 4.5G yerli yatırımlarımızı KOBİ’ler ile el ele vererek artırmak istiyoruz. Bu seferberlikle sürdürülebilir bir yerli KOBİ ekosistemi yaratmayı hedefliyoruz.”

EKOSİSTEME KATILMAK İÇİN 3 KRİTERE BAKILACAK

Vodafone’un öncülüğünde oluşturulacak yerli KOBİ ekosistemine katılmak için üç temel kriteri karşılamak gerekiyor. Buna göre, ilk şart KOBİ olmak. KOBİ, 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon Türk Lirası’nı aşmayan ekonomik girişim olarak tanımlanıyor. İkinci etapta, işletmecilerin 4.5G Yetki Belgelerinde yer alan yükümlülükler nedeniyle firmalardan ürün/sistem geliştirdiğini göstermeleri bekleniyor. Bunun için kullanılabilecek belgeler arasında, mevcutta üretimi ve satışı yapılan ürünler, Faydalı Model Belgesi, Patent Belgesi, TÜBİTAK Proje Destek Yazısı, üniversitelerin ilgili bölümlerinden proje onay belgesi, üniversitelerin AR-GE alanlarında faaliyet göstermek için onay/uygunluk belgesi yer alıyor. Son olarak, Ticaret Sicil Gazetesi’nde işletmeye ilişkin “Amaç ve Konu” bölümünde ürün/sistem geliştirmek amacıyla kurulduğunu ifade eden bir ibare olması talep ediliyor.

YERLİ MALI BELGESİ TERCİH SEBEBİ OLACAK

Vodafone, 4.5G yatırımları için KOBİ’lerden “Bilgi Teknolojileri ve Operasyonel Destek Sistemleri”, “RF Cihazları, Tekrarlayıcı, Anten”, “RF Sarf Malzemeleri”, “Enerji Altyapı Ekipmanları” ve “Santral Ekipmanları” olmak üzere 5 kategoride  temin edecek. Ürünlerin Yerli Malı Belgesi’ne sahip olması tercih sebebi olacak. TSE Belgesi, İmalatçı Belgesi, Sanayi Sicil Belgesi, Yerli Üretim Belgesi gibi belgeler ise Yerli Malı Belgesi olarak kabul edilmeyecek.

 

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

32,9337

SATIŞ

32,9401

FARK

% 0.12
Dolar EURO

ALIŞ

35,3714

SATIŞ

35,3964

FARK

% 0.05
Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

41,7749

SATIŞ

41,7892

FARK

% 0
Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

36,8754

SATIŞ

36,8987

FARK

% 0.13
Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

24,1129

SATIŞ

24,1227

FARK

% 0.13
Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

3.945,20

SATIŞ

4.032,09

FARK

% -0,14
Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

2.465,75

SATIŞ

2.466,11

FARK

% -0,14
Dolar BITCOIN

FİYAT

60.350,62

DEĞİŞİM

-4.422

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER