logo

Adana 2. Lezzet Festivali’ne hazırlanıyor 

ADANA MUTFAĞI “GELENEKSELİN GÜCÜ ADINA! DİYOR

 Bu yıl 12 – 14 Ekim tarihlerinde “Gelenekselin Gücü Adına!” temasıyla Merkez Park’ta düzenlenecek ve Adana’nın “en” yerel ve “en” geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtacak. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek festival, 2 Michelin yıldızlı ünlü Belçikalı şef Alexandre Dionisio gibi uluslararası yıldız isimlerin ve ünlü ulusal şeflerin katılımıyla üç gün boyunca Adana’da bir gastronomi şöleni yaşatacak.

ADANA (GÜNEY HABER)- Adana’nın geleneksel lezzetlerinin buluşacağı 2. Adana Lezzet Festivali 12-13-14 Ekim’de Merkez Park’ta bir dizi etkinlikle gerçekleşecek. Festival, 2 Michelin yıldızlı ünlü Belçikalı şef Alexandre Dionisio’un geleneksel Adana kebabını yorumlanacağı özel bir gastro şov ile açılacak. Ayrıca Solo Türk ekibi de Adana’da gösteri uçuşu düzenleyecek.
Adana’da 12-13-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Adana Lezzet Festivali’ öncesi Adana Valisi Mahmut Demirtaş öncülüğünde kent protokolünün de katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

ADANA, GELENEKSEL TÜRK MUTFAĞININ ÖNEMLİ MERKEZİ
Vali Mahmut Demirtaş, Adana’yı her alandan çekim merkezi haline getirmek ve marka şehir hedefine ulaştırmak için çalıştıklarını ifade ederek, “Festivallerin de bu anlamda lokomotif görev üstlendiğine inanıyoruz. Bu yıl festivalimizi yerelden ulusala ulusaldan uluslararasına taşımak adına Cumhurbaşkanımızın 100 günlük eylem planında da ifade ettiği üzere Çin ile ilişkilerimizi iyileştirmek kapsamında Çinli misafirlerimizi festivalimize davet ettik. Dünyada geleneksel mutfaklar ön plana çıkmış durumda Adana’da ülkemizin malzeme çeşitliliği, kalitesi ve zenginliğiyle de geleneksel Türk mutfağının önemli merkezlerinden biri konumundadır” dedi.
Demirtaş, festivalin temasını ‘Gelenekselin gücü adına’ olarak belirlediklerini söyleyerek, “2.’sini düzenleyeceğimiz festivalde Adana’nın en yerel ve en geleneksel mutfak kültürünü ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız” diye konuştu.
13 EKİM’DE SOLO TÜRK EKİBİ ADANA’DA
Merkez Park’ta gerçekleştirilecek festivalde kentin önde gelen lezzetlerinin stantlarını ziyaretçilerle buluştururken çeşitli etkinliklerden gastro şovlara, tadım seanslarına, söyleşilerine ve mutfak atölyelerine yer vereceklerini kaydeden Vali Demirtaş, “Bu yıl tüm etkinliklerden farklı olarak 13 Ekim’de Hava Kuvvetleri’nin göz bebeği Solo Türk ekibi tarafından bir hava gösterisi de icra edilecek” dedi.
Pek çok kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşunun desteğiyle düzenlenecek 2. Adana Lezzet Festivali’nde, katılımcılara Adana kebabı başta olmak üzere ciğer, şırdan, bici bici, analıkızlı çorbası, mumbar ve diğer yöresel yemekler sunulacak. Alanda kurulacak 100’den fazla stantta lezzet ustaları ve şefler, farklı Adana lezzetlerini gastro şovlar ile konuklara tanıtacak. Lezzetler için atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Peynir ve zeytinyağı tadımı etkinliklerinin de yapılacağı festivalde çeşitli paneller düzenlenecek.

DÜNYACA ÜNLÜ İKİ MICHELIN YILDIZLI ŞEFTEN ADANA KEBAP ŞOVU

Michelin yıldızlı ünlü şef Alexandre Dionisio’nun Fransa Michelin Rehberi Direktörü Sebastien Ripari’nin sunumuyla, geleneksel Adana Kebap’ı yorumlayacağı çok özel bir gastro-şovla açılacak festival, Adana’nın birbirinden nefis lezzetlerini doya doya  yemeye imkân tanırken; aynı zamanda gastronomi dünyasını Adana’da buluşturacak. 2. Adana Lezzet Festivali’ne katılacağı için gurur duyduğunu belirten şef Alexandre Dionisio, “Bu güzel maceranın bir parçası olduğum için çok gururlandım. Yemek pişirirken aslında ebedi bir çırak olarak kalıyoruz ve daima yeni şeyler keşfediyoruz. Bu festival sayesinde Adana’nın yerel mutfağını keşfedeceğim ve yeni teknikler öğreneceğim. Geleneksel mutfakları keşfetmek çok kültürlü tatların karışımlarını ve bir ülkenin kültürünü öğrenmemi sağlıyor. Bu keşif sonrasında kendi mutfağıma yeni ilham kaynakları taşıma şansı bulacağım için çok heyecanlıyım” dedi.

GASTRONOMİNİN YILDIZ İSİMLERİ ADANA’DA BULUŞACAK

2.Adana Lezzet Festivali kentin önde gelen lezzet markalarının stantlarıyla renklenirken, ünlü şefler Sahrap Soysal, Eyüp Kemal Sevinç ve Bruno Santa Cruz’un yer alacağı “Gelenek ve Gelecek”, “Yunus Emre Akkor ile Kınalı Eller”, Hazer Amani ile “Adana Sokak Lezzetleri”, Ebru Erke ile “Adana’nın Saklı Kalmış Vejetaryen Hazinesi” başlıklı gastro-şovlar; İlhan Koçulu ile “Peynir Tadımı” ve İtalyan uzman Massimo DeRienzo ile “Zeytinyağı Tadımı” gibi etkinlikler festivalin yıldızı olacak. Birbirinden özgün yerel yemek ustalarının Adana mutfağından en geleneksel lezzetleri sunacağı atölye ve şovların yanı sıra, ünlü Adanalı diyetisyen Dilara Koçak ile “Sağlıklı Adana Mutfağı”, “Adana’nın En Eski Kebap Ustaları ile Duayenler Buluşması” başlıklı söyleşiler ve alanında uzman isimlerin yer alacağı “Marka Yaratanlar”,”Festivaller Şehri Adana” ve “Yerel Mutfağın Gücü – Adana Bir Gastronomi Markası Oluyor” başlıklı paneller de festival programında yer alacak. Üç gün boyunca gastronomi dünyasının nabzının atacağı 2. Adana Lezzet Festivali, Adana Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği, Çukurova Turistik Otelciler Birliği ve Mutfak Dostları Derneği tarafından destekleniyor. İçerik çalışması, alanının en deneyimli ajansı Logos İletişim tarafından gerçekleştirilen festivalin organizasyonunu ise Yedi İletişim üstleniyor. 2. Adana Lezzet Festivali’nin, Adana’nın yok olmaya yüz tutmuş geleneksel mutfak kültürünün kitlelerle buluşmasına aracılık etmesi ve “geleneksellik ve yerel gastronomi” kavramlarını harmanlayarak Adana’nın “yükselen turizm destinasyonu” olarak markalaşmasına katkı sağlaması bekleniyor.

 

Share
467 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.