hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Adana BTÜ’de Kan Bağışı Kampanyası 

Son Güncelleme :

21 Mayıs 2014 - 0:03

/ 795 views kez okundu.
Adana BTÜ’de Kan Bağışı Kampanyası 

AW094663

Kızılay Kan Merkezi ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) ortaklığında “Kan Bağışı Kampanyası” düzenlendi. Adana BTÜ Yeşiloba Yerleşkesi’nde yapılan etkinlik kapsamında bilgilendirme konferansı ve kan bağışı yapıldı.

ADANA (GÜNEY HABER) – Kızılay Kan Merkezi ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) ortaklığında “Kan Bağışı Kampanyası” düzenlendi. Adana BTÜ Yeşiloba Yerleşkesi’nde yapılan etkinlik kapsamında bilgilendirme konferansı ve kan bağışı yapıldı.
Etkinlik çerçevesinde düzenlenen konferansta Adana Kızılay Kan Merkezi yetkilileri, üniversite personellerine ve öğrencilerine kan bağışının önemini, kimlerin kan bağışı yapabileceğini ve kan bağışının nasıl yapılacağını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.
Sunumun ardından söz alan Adana Kızılay Şube Başkanı Ramazan Saygılı, Türk Milletinin merhamet ve iyilik eli olarak kan bağışı kampanyaları düzenlediklerini belirtti. Saygılı, “Kızılay demek, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak demektir. Hayat kurtarmak adına hepimiz kan bağışlamakla mükellefiz. Bu bir vatandaşlık görevidir. Türkiye’de kan verme bilinci Avrupa’ya oranla oldukça düşük. Biz bu bilinci yükseltmek amacıyla çalışıyoruz. 2015 yılına kadar Türkiye’nin kan ihtiyacının tamamını karşılamayı ve kök hücre bağışı ile ilgili kampanyalar düzenlemeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy yaptığı konuşmada kan vermenin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Ersoy, “Bir damla kan, bir can demektir. Dolayısıyla kan vermekten daha güzel, daha kutsal bir görev olamaz. Herkesi bir canı kurtarmak adına kan vermeye davet ediyorum. Kana ihtiyaç duyan, ailemizin bir ferdi, bir arkadaşımız, bir tanıdığımız da olabilir. Bu sebeple kan verme bilincini arttırmalıyız. Ayrıca kan vermenin donör açısından da oldukça sağlıklı ve yenileyici bir aktivite olduğu unutulmamalıdır. Üniversitemizde her yıl sistematik olarak kan bağışı kampanyaları yapacağız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Kızılay Adana Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri Rektör Prof. Dr. Adem Ersoy’a bir plaket verdi.
Konferansın ardından üniversite personelleri ve öğrenciler, form doldurarak kan bağışında bulundu. Üniversite adına ilk kan bağışını Rektör Prof. Dr. Adem Ersoy yaptı.