logo

ADANA DEMİRSPOR AÇILIMI

1995 yılının Mayıs ayında süper ligdeki son maçlarını oynadı Adana Demirspor. Tam tamına 23 yıl geçti o günden bugüne. Adana Demirsporlu iş adamları tarafından desteklenmeye çalışılan kulüp 95 te belediyeye kapılarını açtı. Ve 22 yıl boyunca belediye zihniyeti ile yönetilmeye çalışıldı. Ne yazık ki hep başarısız olundu. Şu geçen 23 yıla bakınca Türk futboluna kazandırılmış bir gram bir fayda yok. Şehre kazandırılmış bir gram fayda yok. Kulübe takıma camiaya kazandırılmış bir gram bir güzellik yok. kurumsallaşma yok, hukuki bir yapıya kavuşma yok, gelir kazandırma yok, sporcu yetiştirme yok.alt yapı yok, etik ve ahlaki değerler yok. Manevi bir birikim yok. 22 yıldır Demirspor’u yönettiğini sananların, futboldan başka bildikleri bir spor dalı yok. Kulüpte açtıkları bir spor branşı yok.

22 yıldır gelen bütün yönetici ve başkanlar, kendilerini futbolun beyni sandılar. Her şeyin en iyisini onlar bilirdi. Kibir, bütün her taraflarını sarmıştı. Adana Demirspor’a borç vererek kulübün sahibi sandılar kendilerini. Tabi burada onlara sorgusuz sualsiz destek veren şövalyelerin de hakkını yememek lazım.

22 yıldır futbolun F’sinden anlamayan zihinlerin egemenliğinde her türlü yokluğu, acıyı, haksızlığı yaşadı Adana Demirspor. Oysa bir spor kulübü politika ve siyasetle değil, spor bilgisi ve birikimi ile yönetilirdi. Futbol cahili olanların bundan da haberi yoktu. Keyfi, belediye başkanları ve borç verip faizle geri alan başkan ve yöneticiler sürdü. Cefayı tribünlere gelen fakir taraftar çekti.

Şimdi 22 yıl sonra ilk defa belediye zihniyetinden ayrıldı Demirspor. Güçlü ve zengin bir iş adamı geldi kulübün başına geçti. 22 yıldır başarısız yönetimler sergileyen geçmişteki başarısız yönetici ve başkanlardan bir yönetim oluşturdu. O yöneticilerin bir katkısı ya da fikri olmayacağını herkes biliyordur. Kâğıt üzerinde başkanı yalnız bırakmamış olmak adına ve siyasi beklentilerinden isimlerini yazdırdıklarını düşünüyorum. Başkan iyi ki bu yönetim kadrosuna bir söz hakkı ya da bir karar hakkı vermiyor.  Geçmişte yaptıkları başarısızlıklar ortadayken onlarla risk almak doğru bir hareket olmazdı. Hatta ve hatta keşke bu başarısız yönetim topluluğunu hiç kulübe sokmasaydı.

Yeni gelen yönetim anlayışı 3 ayı doldurdu. Yapılan icraatlara bakacak olursak, son 22 yılın en pahalı futbol takım kadrosu kuruldu. Geçmişe dair acil ve büyük borçlar ödendi.

Peki, Alt yapı durumu? Borçların durumu ve ödeme planları, Diğer spor branşlarının entegrasyonu

kalıcı gelir ve şehre istihdam yaratma konusu? Tesislerin durumu? Başka tesis ve yapıların kazanılması durumu? Kulüp çalışanlarının yeterli bilgi birikim ve donanımla hareket etme ve eğitimli insanlarla çalışma durumu? Uluslararası bir spor kulübü olma yolunda kurumsal çalışmalar, sportif gelişmelerin durumu? Marka değeri büyütme ve tanıtma çalışmalarının durumu? Tribünlerin çağdaş yapıcı sportmen ahlaklı ve kötü niyetlilerden temizlenmiş hale getirilme durumu? Bakıldığı zaman geçen üç ay içerisinde acil müdahale edilmesi gereken futbol şubesine gerekli müdahaleler yapıldı. İyi de oldu. Artık diğer konuların da masaya yatırılma zamanı gelmedi mi?

Bu konularda kulüp başkanı Murat Sancak’ın gerekli adımları atacağını biliyorum. Spor basını camiasının da bu soruları hiç bir zaman sormayacağını da biliyorum.

Özel Not: Özellikle son 10 yılda kulübü bilerek zarara uğratmış ve borcu bilerek arttırmış, tüm iş ve işlemlerin defterler incelenerek bulunması ve bu konuda sorumluluğu olanları ifşa ederek bu zararların onlara ödetilmesi ve suçları cezalarını çekmesi konusunda çok acil bir müdahaleye ihtiyaç vardır. Keşke başkan ilk bununla ilgilense. En az 20 milyon TL kulübümüze para kazandırmış olur.

 

Share
253 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.