logo

01 Şubat 2019

Adana Emniyet Müdürlüğü ‘Mavi Balina’ya savaş açtı 

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri ‘Mavi Balina’ oyununun tehlikesi ve siber suçlar hakkında park ve sokaklarda gezerek çocuğundan yaşlısına kadar vatandaşları bilgilendiriyor . Dünya çapında pek çok genci intihara sürükleyen Mavi Balina oyunu, son olarak Adana’da 13 yaşında bir çocuğun hayatını kaybetmesine yol açmasının ardından Adana Emniyet Müdürlüğü bir tim oluşturarak ev ev, sokak sokak, park park gezerek ailelere ve çocuklara oyunun zararlarını anlatmaya başladı

ADANA (İHA) – Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın talimatıyla harekete geçen Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri ‘Mavi Balina’ oyununun tehlikesi ve siber suçlar hakkında park ve sokaklarda gezerek çocuğundan yaşlısına kadar vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor.
Son dönemde yaşanan Mavi Balina intiharlarından sonra emniyet güçleri harekete geçti. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına bağlı birimler sahada bilgilendirme çalışması yaptı.
Ekiplerin parkta uyarıda bulunduğu Bengü Karakuş adlı kadın, uygulamayı çok iyi bulduğunu ve bu bilgilerin öğretmenlerce çocuklara ders olarak öğretilmesi gerektiğini belirtti. Karakuş, “Torunum çok meraklı, 4 yaşına yeni girdi. Elinde telefon sürekli oyun oynuyor fakat oynadığı oyunları annesi ve ben takibe alıyoruz. Futbol ve çocuk oyun türlerinin dışında yüklediği bütün oyunları anında siliyoruz. Bunları tatlılıkla yapıyoruz, güzel konuşunca, tatlılıkla anlatınca anlıyor çocuklar” dedi.
Özellikle gençler ve çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda Sena Küçük isimli öğrenciyle konuşan emniyet güçleri Mavi Balina oyunu ve siber suçlar hakkında bilgilendirme gerçekleştirdi. Oyuna internet üzerinden çok rahat ulaştığını ifade eden Sena Küçük, “Bilgisayar oyunu oynamıyorum, Mavi Balina oyununu internetten görmüştüm çok merak etmiştim telefonuma indirecektim. Oyuna ailem karşı çıktı ve telefonu elimden aldı. Oyunu internette rahatlıkla buldum. Güzel bir şey aileleri ve çocukları bilgilendirmek” şeklinde konuştu.
Toplum Destekli Polis Ekipleri mahallelerde, parklarda bilgilendirmeye başladıklarını, bu konu hakkında internet güvenliği ve çocuk suçları hakkında birçok bilgilendirme yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini bildirdi.

‘MAVİ BALİNA’ TİMİ KURULDU 

Dünya çapında pek çok genci intihara sürükleyen ‘Mavi Balina’ oyunu, son olarak Adana’da 13 yaşında bir çocuğun hayatını kaybetmesine yol açmasının ardından Adana Emniyet Müdürlüğü oluşturduğu timle ev ev, sokak sokak, park park gezerek aileleri ve çocukları oyunun zararlarını anlatıyor.
Geçtiğimiz günlerde Adana’da intihar eden 13 yaşındaki Emine Karadağ’ın Mavi Balina oyununun kurbanı olduğunun anlaşılması, dijital dünyanın çocuklar için ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu nedenle Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş başka çocukların ölümünün önüne geçilmesi için Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine, ailelere ve çocuklara ulaşarak ‘Mavi Balina’ oyununun ne kadar tehlikeli olduğunu anlatması talimatını verdi. Bunun üzerine Mavi Balina timi oluşturdu. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden dijitale hakim bir polis memuru ile 9 toplum destekli şube müdürlüğü polislerinden oluşan 10 kişilik Mavi Balina timi ev ev, sokak sokak, park park gezmeye başladı. Polis gördüğü her çocuğa ve velisine çocukların karşılaşabileceği siber tehlikelerin boyutlarına dikkat çekti, ailelerden çocuklarını Mavi Balina oyunu gibi çevrim içi risklerden uzak tutmak için önemli tavsiyelerde bulundu.
Ekipler, çocukları intihara teşvik eden Mavi Balina oyunu, 50 gün boyunca bir mesajlaşma programı aracılığıyla bağlantılar yollayarak oyunculardan 50 talimatı yerine getirmesini istediğini, ilk olarak kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçiren oyun yöneticilerinin, bu bilgilerle şantaj yaparak oyunun bırakılmasını engellediğini, korku dolu görevlerle çocukların psikolojisini adım adım bozan Mavi Balina’nın, son aşamaya gelenlerden intihar etmelerini istediğini anlattı.
Polis, çocuklara ve ailelere, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Adanalı çocuğun bilgisayarında ve defterlerinde yapılan araştırmalarda, ‘Mavi Balina’nın işaretlerine rastlandığını bu nedenle başka canların gitmemesi için oyundan uzak durulması gerektiği uyarısında bulundu.
Polisin gittiği bir evde anneyi bilgilendirme yaparken çocuğun elinde tabletle oyun oynayarak gelmesi ve bilgilendirme sırasında da oyunu bir an olsun bırakmadığı görüldü. Gidilen bir evde ise çocuğun bazı arkadaşlarının Mavi Balina oyunu oynadığını ancak daha sonra tehlikeli olduğunu öğrenince bıraktığını söylemesi dikkat çekerken kendisinin de Adana’da intihar eden küçük kızı haberlerde izlediğini bu nedenle anne ve babasının istemediği oyunları oynamadığını ifade etti.
Anne ise polislerin başka çocukların ölmemesi için kendilerini uyarmasının çok sevindirici olduğunu, bu nedenle polislere teşekkür ederken, Mavi Balina oyununu kızın ölümünden sonra haberlerden öğrendiğini, çocuklarını sürekli kontrol ettiğini söyledi. Polis sokaklar da da aileleri uyardı. Aileler ve çocuklar bu uyarılardan çok memnun kaldıklarını ortamın çok kötü olduğunu söylerken çocuklar da Mavi Balina oyununu bildiklerini tehlikeli olduğu için oynamadıklarını söyledi.
Polisin kurduğu Mavi Balina timi, Adana’daki bütün çocuk ve ailelere ulaşana kadar devam edeceği öğrenildi.

 

Share
305 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.