Adana Güney Haber

Adana itfaiyesi, yangını söndürmek için seferber oldu

Adana itfaiyesi, yangını söndürmek için seferber oldu
175 views
27 Ağustos 2020 - 1:46

Adana Büyükşehir Belediyesi, Kozan ve çevresinde 3 noktadan çıkan ve poyrazın da etkisiyle yayılarak büyük hasara neden olan orman yangınının söndürülmesinde devletin diğer kurumlarıyla birlikte koordineli çalışarak bütün olanaklarını seferber etti. Yangın söndürme çalışmalarını devlet yetkilileriyle birlikte denetleyen ve vatandaşın sorunlarını anında tespit edebilmek için bölgede bulunan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, çeşitli ziyaretlerde bulundu.


(HABER MERKEZİ) – Adana’nın Kozan ilçesinde çıkan ve iki gün sonra kontrol altına alınan yangını söndürmek için Adana itfaiyesi seferber oldu.
Kozan’da geçtiğimiz pazar günü öğleden sonra çıkan ve 200 hektar ormanlık alanın yanmasına neden olan yangını söndürmek için Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri, Adana Orman Bölge Müdürlüğüne tam destek verdi. dana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri, bölgedeki yangını söndürmek için tüm ekipleriyle seferber oldu. Adana Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, çevre il ve ilçelerden gelen takviye söndürme ekiplerinin desteği ile karadan ve havadan yoğun şekilde mücadele edilen yangın ikinci günün sonunda kontrol altına alındı. İtfaiye ekipleri, özellikle orman bölge müdürlüğü ekiplerine tankerlerle su takviyesinde bulunması yangının seyrini değiştirdi. Kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmaları ise halen devam ediyor.

GÖREVLİLER KAHRAMANCA ÇALIŞTI

Yangında evleri, ahırları, bahçeleri zarar gören bazı vatandaşları ziyaret eden Başkan Zeydan Karalar, “Kozan’da başlayan ve adeta içimizi kavuran yangının kontrol altına alınmasında emeği geçen, fedakarca çalışan bütün görevlilerimizi kutluyorum, kahramanca görev yapan kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Yangının yaralarını hep birlikte saracağız. Geçmiş olsun Adana’m” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, yangın süresinde görev yapan devletin diğer kurumlarıyla iş birliği içinde çalıştı. Adana Büyükşehir Belediyesi; 14 tanker, 4 adet yangın söndürme arazözü ve 33 personelle görev yaptı. Ayrıca, Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı 4 adet kepçe ve dozer de yangın söndürme ve kontrol altına alma çalışmalarında görev yaptı.

Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Nihat Sarraf, yangın kontrol altına alındıktan sonra evlerin ve samanlıkların, ahırların söndürülmesi işlemine devam ettiklerini açıkladı.

VATANDAŞA HALA SU TAŞINIYOR

Nihat Sarraf, “Başkanımız Zeydan Karalar’ın talimatları doğrultusunda yangının kontrol altına alınması süresince yoğun şekilde çalıştık. Tankerlerimizle hem ormanlık alanda çalışan yangın söndürme arazözlerine su taşıdık, hem de helikopterlerin su aldığı havuzları doldurduk. Samanlıklara, evlere, odunluklara ve ahırlara müdahalede bulunduk. Çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanın telef olmasını önledik. Şu anda su ve elektriği kesik olan bölgeler var. Hala 12 tankerimiz orada. Tankerlerden 4’ünü dezenfekte ettik ve su ihtiyacı olan vatandaşlarımıza, muhtarlarla iş birliği yaparak içme suyu taşıyoruz. Hayvanlarımızın da su ihtiyacını karşılıyoruz. Ayrıca günde 200 kişiye yemek götürdük” dedi.

YARALI YABANİ HAYVANLAR TOPLANIYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri yangın bölgesindeki yaralanan yabani hayvanları toplayıp tedavi altına alma çalışmalarını sürdürüyor.

VATANDAŞA DESTEK SÜRECEK

Adana Büyükşehir Belediyesi yangında zarar gören bölgelerde oturan vatandaşlara sıcak yemek, su,  gıda kolisi, battaniye ve hayvanlar için yem desteğinde de bulunacak.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -