hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Adana’da Orman Yangınlarıyla Mücadele Toplantısı

Son Güncelleme :

14 Mayıs 2014 - 23:06

/ 504 views kez okundu.
Adana’da Orman Yangınlarıyla Mücadele Toplantısı

AW089479Adana’da, Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu Vali Hüseyin Avni Coş başkanlığında toplandı. Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, geçen yıl 116 yangında 296 hektar orman alanının zarar gördüğünü söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana’da, Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu Vali Hüseyin Avni Coş başkanlığında toplandı.
Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, geçen yıl 116 yangında 296 hektar orman alanının zarar gördüğünü söyledi.
Zarar gören orman alanlarının yeniden fidanla buluşmasını sağlamak için yoğun şekilde çalışmaların sürdüğünü ifade eden Adana Orman Bölge Müdürü Acer, 2012 yılına göre yangın sayısında artış olmasına rağmen zarar gören alanda ciddi miktarda azalma olduğunu, bunun da yangına müdahale etme konusunda kaydedilen gelişmenin önemini ortaya çıkardığını dile getirdi.
Adana Orman Bölge Müdürü Acer, orman yangınlarının yüzde 94 oranında insan kaynaklı olduğunu, bu konuda verilecek eğitimin çok büyük önem taşıdığına dikkati çekti.
Bu yıl için Adana’da incir, Osmaniye’de ise dut yılı ilan edildiğine değinen Adana Orman Bölge Müdürü Acer “Geçen yıl 300 bin adet fidanı ücretsiz dağıttık. Bu yıl ki hedefimiz ise bu rakamı 400 bine çıkarmak. Geçen yıl itibariyle 125 milyon fidanı toprakla buluşturduk, bu yıl bu rakamı da arttırmayı hedefliyoruz” dedi.
Vali Coş ise, nemin azaldığı dönemlerde orman yangınlarında artış olabileceğinden vatandaşların bilgilendirilerek, piknik yaptığı esnada çok dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunulması gerektiğini söyledi.
Vatandaşların, 155-156 nolu polis ve jandarma ile 177 nolu orman yangını hattına yangınların mevkiini, durumunu ihbar etmelerinin çok faydalı olacağını belirten Vali Coş, “Böyle bir davranışı değerli ve duyarlı Adanalı hemşerilerimizden beklediğimizi, bu konudaki duyarlılıklarının daha da artması ve gelişmesi beklentisi içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.
Toplantı, orman yangınlarının engellenmesi ve müdahale edilmesi konusunda alınan kararların komisyon tarafından onaylanmasıyla son buldu.