Adana Güney Haber

Adanalılar bile gitmiyor

Adanalılar bile gitmiyor
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
186 views
27 Eylül 2021 - 15:47

Haberde okuyor, televizyonlarda seyrediyoruz… Pek çok şehirde halk plajlarında yer kalmamış. Tekirdağ gibi bir şehirde insanlar halk plajında yer bulamıyor. Elbette o bölgede nüfus kalabalık ama Adana’da da nüfus az değil.

İnsanlar tatil yaparken geçirdiği her dakikadan ayrı bir keyif almak, dinlenmek, stres atmak istiyor. Maalesef yıllar geçti ama insanların tatilde aradığı eğlence, keyif, stres atacak aktiviteler Adana’nın sahil ilçeleri olan Yumurtalık ve Karataş’a gelmedi.

Yumurtalık ve Karataş küçümsenmeyecek kadar güzel, kaliteli ve büyük sahilleri var. Maalesef buraları bir türlü turizme kazandıramıyoruz.

Hala denize çöp atanlar, sahilde mangal yakanlar var. Tuvalet ve insanların denizden çıktıktan sonra adam akıllı duş alabilecekleri yer yok. Hal böyle olunca parası olanlar Yumurtalığa ve Karataş’a gitmek istemiyor. Dar ve orta gelire sahip insanlar Yumurtalık ve Karataş’a gidiyor.

Tabi bu iki ilçe turist ağırlayabilecek sağlam bir alt yapıya sahip olmadığı için birçok sorun yaşanıyor. Örneğin Yumurtalık olsun, Karataş olsun hiç fark etmiyor bazı esnaflar Adana’dan günübirlik gelen insanlara bile sattıkları ürünler için farklı fiyat tarifesi uygulayabilir. Bu nedenle de Adanalılar bu ilçelere gitmek istemiyor. Gidenlerin büyük bir bölümü ise bu durumu bildiği için tüm alışverişini Adana’dan yapıyor. Bu nedenle de ilçe esnafı para kazanamıyor, kazanamadığı içinde ilçe sakinleri dışındakilere çok da iyi davranmıyor.

Özellikle restoran ve lokantalar da ise durum daha vahim… Çünkü bir balık için insanlar adeta servet ödemek zorunda kalıyor. Bence turizm bölgelerinde yaşayan insanların daha misafirperver ve ahlaklı olması gerekiyor. Çünkü bir bölgeyi turizme kazandırmak çok zor, bundan daha da zoru ise o bölgeye gelen turist sayısını daha da artırmak. Bunu başarabilmek için gelen yerli yada yabancı turistlerin referansına ihtiyaç var.

Bu yıl gelen bir turistin gelecek yıl o bölgeye en az 2 tane turist göndermesi gerekiyor. Fakat şimdi soruyorum Karataş veya Yumurtalığa gelen bir turist gelecek yıl burayı kime tavsiye etsin, neden etsin?

İnsan tatil yaparken stres yaşamak istemez, 30 TL’lik yemeğe 50 TL ödemek istemez, parasını verip kiraladığı pansiyon odasında, otel odasında rahat etmek ister. Ama maalesef Yumurtalık ve Karataş’ta böyle bir ortam oluşturulamıyor. Bu nedenle de güneydoğu ve doğudan gelen insanların bir bölümü Yumurtalığa gidiyor, bölümü de Adana’yı pas geçip Mersin’e geçiyor.

Pek çok insanın Adana’da deniz olduğunu bile bilmiyor. Evet, Adana’da deniz var, hem de iki ilçesinde uçsuz bucaksız sahilleri var. Ama Adana bunları değerlendiremiyor. Hatta her yıl Adana yaz tatilinde başka şehirlere taşınıyor, gidemeyenler ise tatil manzaralarını ve tatil eğlencelerini televizyonlardan izliyor, gazetelerden okuyor.

Akdeniz’de, Ege’de ve Marmara bölgelerinde deniz sahilleri tıka basa dolarken Adana sahillerinde durumlar hiç değişmiyor. Öncelikle Karataş ve Yumurtalık’ta gereken hijyeni ve görselliği kazanmak gerekiyor. Eğer hijyen ve görsellik yok ise oraya turist gitmek istemiyor. Bu nedenledir ki Adana’nın bu durumları göz ardı etmeden turizme hazırlanması gerekiyor. Aksi durumda Adana’nın sahilleri dün olduğu gibi yarın da yine boş kalmaya devam edecektir.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -