logo

ADANA’NIN İHRACATI 1,5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI  

HEDEF: 2 MİLYAR DOLAR

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Adana’da yılbaşından bu yana ihracatın yüzde 12,5 artarak 1 milyar 438 milyon dolara ulaştığını ve ihracatta gelecek vaat eden yeni bir zirveyi gördüğünü söyledi. Geçen ay Adana’nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler ABD, Afrika ve Almanya oldu. Menevşe, “İhracat kalemlerimizi artıracağız” dedi.  Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Adana ihracatının geçen yıla göre ülke ortalamasının üzerinde performans sergilediğini, ilk 9 ayda yüzde 12,5 artarak 1 milyar 438 milyon dolara yükseldiğini bildirdi. Kıvanç, “Adana olarak yılsonuna kadar 2 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak için çaba göstereceğiz” dedi. 
ADANA (GÜNEY HABER) – Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Adana’da yılbaşından bu yana ihracatın yüzde 12,5 artarak 1 milyar 438 milyon dolara ulaştığını ve ihracatta gelecek vaat eden yeni bir zirveyi gördüğünü söyledi.
Atila Menevşe, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin açıklanan rakamlara göre tarihin en yüksek eylül ayı ihracatına imza attığını ifade ederek, “Son 13 ayın en hızlı ihracat artışı da gerçekleştirildi. 2018 yılı beklediğimiz gibi rekorlar yılı olarak kayıtlara geçiyor. Eylül ayında ihracat rakamlarının yükselmesi için çaba sarf eden ve bu başarıyı devam ettirerek yüzümüzü güldüren ihracatçılarımızı kutluyorum. Adana’nın eylül ayı rakamlarına baktığımızda sanayicilerimizin başarılarının gün yüzüne çıkmaya başladığını da artışla görüyoruz. Bu dönemde, Türk Lirası’nın uluslararası ticarette kullanımını arttırabilmemiz büyük önem taşıyor” dedi.
Adana olarak Yeni Ekonomi Programı ile ihracata odaklı bir büyüme stratejisiyle yaptıklarını söyleyen Menevşe, “Burada büyümenin formülleri için çaba sarf eden ekonomimiz tasarruf ve üretimle ihracatta daha fazla rekorlara imza atacaktır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik daralmanın olumlu yönde ilerlemesi için bunlar vazgeçilmezimizdir. Daha çok üretim demek, daha çok ihracat demektir. Göstergelerin ortaya koyduğu bir gerçek var ki iyiye gidiyoruz. Gelecek aylarda daha iyi olacağını ümit ediyorum” diye konuştu.
Ağustos’taki açığı kapatmak için tüm ülke gibi Adana’nın da, üretimi çok önemsediğini ifade eden Menevşe, şunları kaydetti:
“Ekonomik darboğazın bizlere en iyi öğretisi üretmenin her şeyin başı olduğunu bir kez daha hatırlatmış olmasıdır. İhracat kalemlerimizi artıracağız elbette. Eylül ayında Adana’da en çok ihracat yapılan ürünler tekstil hammaddeleri, kimyevi maddeler, hububat sektörleri olarak belirlendi. Geçen ay Adana’nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler ABD, Afrika ve Almanya olarak gerçekleşti.”

ADANA’NIN İHRACATI ARTIYOR 
Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Adana ihracatının geçen yıla göre ülke ortalamasının üzerinde performans sergilediğini, ilk 9 ayda yüzde 12,5 artarak 1 milyar 438 milyon dolara yükseldiğini bildirdi. Kıvanç, “Adana olarak yılsonuna kadar 2 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak için çaba göstereceğiz” dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Eylül Ayı İhracat verilerini Antalya’da düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre; eylülde Türkiye ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,5 artışla 14,5 milyar dolara yükseldi. Bu rakam bugüne kadar en yüksek ihracat gerçekleştirilen eylül ayı olarak kayıtlara geçti. Eylül ayında ayrıca ihracatta son 13 ayın en hızlı artışı yaşandı. Açıklanan verilere göre ilk 9 ayda ihracat yüzde 7 artışla 123 milyar 110 milyon dolar oldu.
TİM Başkan Yardımcısı görevi uyarınca Antalya’da Eylül Ayı İhracat Rakamları basın açıklaması toplantısına katılan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç Eylül ayı ilimiz ihracat rakamlarını değerlendirdi. Adana’nın ihracatının eylül ayında geçen yıla göre yüzde 6,8 artarak 157 milyon doları aştığını belirten Kıvanç, yılın ilk 9 ayında ise yüzde 12,5 artarak 1 milyar 438 milyon dolara ulaşarak Türkiye ortalamasının üzerinde performans sergilediğini bildirdi.
Yılın son döneminde performansın artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verileceğini vurgulayan Kıvanç, “Adana olarak yılsonuna kadar 2 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak için çaba göstereceğiz. Bu anlamda önümüzdeki üç aylık dönemde Adana olarak aylık 180 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirmek durumundayız” diye konuştu.
ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’nın 9 aylık ihracatında en büyük payı alan sektörlerin sırasıyla tekstil ve hammaddeleri yüzde 17,8, kimyevi maddeler ve mamülleri yüzde 17,0 hububat-bakliyat ve mamülleri yüzde 11,4) ve hazır giyim-konfeksiyon yüzde 7,7 olduğunu bildirdi.
Kıvanç, 2018 Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre Adana’nın öne çıkan sektörleri arasında yer alan hazır giyim ve konfeksiyonda yüzde 45, su ürünleri ve hayvansal mamüllerde yüzde 43 ve tekstilde yüzde 25’lik ihracat artışları yakalandığını, bunun önümüzdeki dönem ihracatları için kendilerine büyük güven verdiğini kaydetti.
Adana’dan toplam 181 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini, Irak, Almanya, İspanya, Suriye ve ABD’nin 2018’in ocak-eylül döneminde Adana’nın en çok ihracat yaptığı ülkeler olduğunu belirten Kıvanç, şöyle konuştu:
“Bu 5 ülke toplam Adana ihracatından yüzde 40 pay almıştır. Ülkeler arasında Suriye ve ABD pazarlarında görülen ihracat artışları oldukça etkileyici. Suriye pazarını dikkatli şekilde takip etmeye devam edeceğiz. Yılın son aylarında ABD pazarında özellikle otomotiv ihracatı odaklı bir artış bekliyoruz. Adana ihracatı içinde Almanya önemli bir pazar. Rekabetçi yapımızla Almanya’ya yaptığımız ihracatı arttırarak yılsonunda 200 milyon dolara ulaşmayı hedefliyoruz. Benzer şekilde öne çıkan pazarlar olan Asya, Afrika’ya yapacağımız ihracatlarla, 2018 yılı sonunda 2 milyar doları geçmeyi planlıyoruz. Türkiye ihracat verileri gösteriyor ki, tarihin en yüksek eylül ayı ihracatına imza attık. Son 13 ayın en hızlı ihracat artışını da gerçekleştirdik. Eylül ayında da önceki yıla göre ihracatımızı artıran tüm Adanalı ihracatçılara teşekkür ediyorum. Birlikte çalışıp, üretmeye ve daha fazla ülkeye daha fazla ürün ihraç etmeye devam edeceğiz.”

 

Share
268 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.