logo

Adana’nın trafik sorunu

Adana merkezdeki trafik sorununun çözümü noktasında çalışmalar yapılıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi, trafik sorunun çözümü noktasında çarşı merkezinde trafiğin tek yöne düşürülmesi ve ana caddelerdeki bulvar sayısını azaltma konularını gündeme getirdi.

Aslında niyet ve düşünce gerçekten güzel…

Demek ki, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün de kafasında bazı soru işaretleri kalmış ki, gelecek tepkileri ölçmek istiyor.

Evvela ana caddelerdeki bulvar sayısını ele alacak olursak, bulvar sayısı rakam olarak en aza indirilmelidir. Bulvar sayısı arttıkça trafikte bekleyen araç sayısı da artmış oluyor. Ayrıca geçiş üstünlüğü verilen yönlere tanınan geçiş süresi ile diğer yönlere verilen geçiş süresi eşit olmadığı için kısa süreli geçiş verilen caddelerde daha fazla trafik yoğunluğu yaşanıyor.

Öte yandan çarşı merkezinde trafik tek yönlü olması durumu ile ilgili olarak, aslında trafiğin tek yönlü veya çift yönlü olması değil de en çok gelişi güzel yol kenarlarına park edilmiş araçlar sıkışmasına neden oluyor.

Örneğin Çakmak Caddesi ve Cemal Gürsel Caddeleri tek yönlü caddeler. Her ikisinde trafik tek yönlü olmasına rağmen bu iki caddede de trafik sorunu yaşanıyor. Neden?

Öncelikle yol kenarına park edilen araçlar, ikincisi bu iki caddenin de bağlı olduğu İsmet İnönü Caddesi’nde trafik sıkışıklığı yaşanması… Belki İsmet İnönü Caddesi’nde böyle bir sıkışıklık yaşanmasa Gürselpaşa ve Çakmak caddelerinde herhangi bir trafik sorunu yaşanmayacak.

Şu bir gerçek ki, eğer çarşı merkezinde trafik yoğunlu yaşanmasına kesin bir çözüm aranıyorsa ya çarşı merkezine hususi araçlar alınmayacak veya toplu taşıma araçları çarşı merkezine girmeyecek. Tüm araçların girişine açık kaldığı sürece çarşı merkezinde trafik sorunu yaşanmaya devam edecektir.

Sonuçta çarşıda mevcut durum ve kapasite orda da… Hangi caddeden kaç tane aracın geçebileceği ortada. Bunun üzerine çıkıldığında nelerin yaşanabileceği, hangi sorunlarla karşılaşılabileceği çok iyi biliyoruz. Çünkü her gün bu sorunları yaşıyoruz.

Başka bir deyimle, çarşı da kapasite belli, o kapasitenin üzerine çıkılmaması gerekiyor. Bunun içinde D-400’den sonra, yani Dörtyol Kavşağı’ndan sonra sınırlı sayıda araç diğer çarşı tarafına geçebilmelidir.

Çarşı tarafında ise insanlar araçlarını belirli noktalara park edebilmeli bunun dışına çıkanlar araçlar ise derhal çekilmelidir. Bana göre çözüm böyle olmalıdır.

Bunun dışında bana göre denenecek her yöntem vakit kaybıdır. Tabi çarşı merkezi yıkılıp yeniden dizayn edilmeyecek ise (!) mevcut yol durumu günümüzdeki araç sayısı karşısında mağlup olmaktadır.

Öte yandan yayalar da, yaşanan trafik sorunu ve bu sırada yükselen gürültüden oldukça muzdarip. Bir taraftan yaya olarak ilerlemekte sorun yaşayan yayalar, bir taraftan da peş peşe gelen korna seslerinden dolayı rahatsı oluyor.

Ve yaşanan tüm bu sorunlar, gün geçtikçe daha da büyüyor. Adana’da bu sorunlar gerçekten köklü bir çözüm bekliyor…

Share
337 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.