hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Adana’yı Ö.Başkent Anadolu Lisesi Temsil Ediyor

Son Güncelleme :

17 Mayıs 2014 - 23:27

/ 1.122 views kez okundu.
Adana’yı Ö.Başkent Anadolu Lisesi Temsil Ediyor

Türk Sanayisinin geleceğini şekillendirecek projeler MEF Okulları’nda yarışmaya başladı

 

 Adana’yı Başkent Üniversitesi Özel Başkent Anadolu Lisesi öğrencileri temsil ediyor

 

 MEF Eğitim Kurumları tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve yirmi üç yıldır tüm dünyadan fen bilimleri alanındaki başarılı lise öğrencilerini ödüllendiren “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”, Bilim dünyasının tanınmış isimleri tarafından yapılan ön eleme sonucunda, yarışmaya katılmaya hak kazanan 22 farklı ülkeden yerli ve yabancı 89 proje, MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde kamuoyunun ve jüri üyelerinin karşısında sergilenerek değerlendirilecek.

 

ADANA (GÜNEY HABER)- MEF Eğitim Kurumları tarafından bu yıl 23.’sü düzenlenen “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”, 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü Arıkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve MEF Okulları Kurucusu Dr. İbrahim Arıkan’ın katılımı ile başladı. Toplam 22 ülkeden 162 lise öğrencisinin fizik, kimya ve biyoloji alanlarında hazırladıkları projeler ile üç gün boyunca yarışacakları organizasyonda, antibakteriyel tekstil ürünlerinden alzheimer, prostat ve meme kanseri gibi önemli hastalıkların tedavisine, holografik 3D barkod üretiminden balistik koruma yeleğine kadar birçok konuda farklı sektörlerin sorularına çözüm sunacak icatlar dikkat çekiyor.

MEF Eğitim Kurumları tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve yirmi üç yıldır tüm dünyadan fen bilimleri alanındaki başarılı lise öğrencilerini ödüllendiren “Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”, 14 Bilim dünyasının tanınmış isimleri tarafından yapılan ön eleme sonucunda, yarışmaya katılmaya hak kazanan 22 farklı ülkeden yerli ve yabancı 89 proje, MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde kamuoyunun ve jüri üyelerinin karşısında sergilenerek değerlendirilecek.

Adana’yı temsilen bu yıl Başkent Üniversitesi Özel Başkent Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılmaya hak kazandıkları yarışmada; teknoloji, sağlık, sürdürülebilirlik, lojistik, ekoloji, alternatif enerji ve savunma sanayii gibi birçok konuda farklı sektörlerin sorularına çözüm sunacak icatlar dikkat çekiyor. Antibakteriyel tekstil ürünlerinden alzheimer, prostat ve meme kanseri gibi önemli hastalıkların tedavisine, enerji santrali oluşturulmasından akıllı etiket üretimine, holografik 3D barkod üretiminden balistik koruma yeleğine kadar Türk ve yabancı lise öğrencileri tarafından geliştirilmiş projeler, Türkiye’nin ve dünyanın bilimsel araştırma geleceği için umut veriyor.

Bugün sonlanacak olan “23. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”nın ödül töreninde  her dalda birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülü kazanan öğrenciler ile projeyi yöneten danışman öğretmenlere para ödülü, sergiye katılan tüm öğrencilere, danışman öğretmenlere ve okul müdürlüklerine ise başarı belgeleri ve anı plaketleri sunulacak.