Adana Güney Haber

ADASO-GİZ İŞ BİRLİĞİNDE “YESAD” PROJESİ BAŞLADI

ADASO-GİZ İŞ BİRLİĞİNDE “YESAD” PROJESİ BAŞLADI
401 views
23 Şubat 2021 - 2:27

Adana Sanayi Odası ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) iş birliği ile yürütülen, tamamı Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen “Yeşil Sanayiye Doğru Toplumların İstihdamla Kaynaştırılması (YESAD)” projesi başladı.

(HABER MERKEZİ)-Adana Sanayi Odası ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) iş birliği ile yürütülen, tamamı Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen “Yeşil Sanayiye Doğru Toplumların İstihdamla Kaynaştırılması (YESAD)” projesi başladı.

YESAD Projesi kapsamında firmalara uygulanacak mevcut durum anketi sonrası enerji verimliliği, atık su ve atık yönetimi, çevre duyarlılığı, üretim ve kaynak verimliliği, dış ticaret ve e-ticaret konularını kapsayan mentörlük hizmeti verilecek. Yeşil Mutabakata uyum sağlamak ve karbon ayak izini azaltmak için çalışacak firmalara 6 ay boyunca istihdam desteği sağlanacak.

ADASO üyesi firmaların yararlanacağı projeyle, firmaların istihdamlarına katkı sağlayan, yalın üretim teknikleri ile verimliliklerini artıran, yeşil üretime önem veren verimlilik odaklı metotlarla firmaları döngüsel ekonomiye adapte edilmesi hedefleniyor.

FİRMALARA “YEŞİL YOL HARİTASI” ÇIKARTILACAK

Firmaların “Yeşil Yol Haritası’nın” çıkarılacağı proje kapsamında izleme ve uygulama aşamasında görev alacak mentör ekibi oluşturulacak. Proje kapsamında montörler; firmalara yol haritasında belirlenen kriterler çerçevesinde, her ay firmaların hedeflerine ulaşmaları için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda önerilerde bulunacak.

Yeşil Sanayiye Doğru Toplumların İstihdamla Kaynaştırılması “YESAD” projesiyle üreticilere yeşil üretimle, operasyonları daha yeşil hale getirmek üzere önemli sürdürülebilirlik fırsatları sunularak rekabette başarılı olma fırsatı yakalanması hedefleniyor. Projede firmaların yol haritasına uyabilmelerine destek olmak için bir dizi eğitim modülü de hazırlanacak. Proje kapsamında üretim verimliliğini artırmak ve kaynak kullanımını azaltmak için başta yalın üretim teknikleri, çevreye uyumlu üretim için atık yönetimi, su yönetimi ve enerji yönetimi konularında; firmaların sürdürülebilirliğini artırmak için e-ticaret ve dış ticaret konularında hem mavi yakalı hem de beyaz yakalı çalışanlara hitap edecek toplam 2 bin 500 dakikanın üzerinde eğitim videoları hazırlanarak dijital platformlarda erişime açılacak.

YESAD Projesi, Alman Hükümeti tarafından finanse edilen, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) tarafından uygulanan PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında yürütülecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin