logo

06 Temmuz 2019

“AFAD’dan neden vazgeçildi”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı sorumluluğunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesine tepki gösterdi

ADANA (GÜNEY HABER)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 2009 yılında 5902 sayılı kanunla kurulan Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı sorumluluğunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesine tepki gösterdi.

Dr. Şevkin, AFAD’ın 1999 yılında yaşanan Marmara depreminin ardından çeşitli şuralar sonucu 2009 yılında kurulduğunu ancak mecliste görüşülen 7269 sayılı yasa gereği AFAD Başkanlığı’nın sorumluluğunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredildiğini söyledi. Dr. Şevkin, “Oysa deprem, heyelan, kaya düşmesi, su baskını, çığ gibi doğal kaynaklı afetlerde patlama, yangın gibi kimyasal ve biyolojik felaketlerde AFAD’ın uzman olduğunu dile getirdi.
“On yıl önce AKP iktidarı eliyle kurulan bu kurumdan acaba ne oldu da vazgeçildi?” diye soran Dr. Şevkin, “Uzman olan bu kuruluşlar, yılların birikim ve tecrübesiyle oluşmuş bu kamu kurumlarının görev ve yetkileri neden altüst edilerek kapatılıyor? Yanlış üzerine yanlışlar yapılıyor. Acaba bu kurum ranta mı peşkeş çekiliyor diye sormak istiyorum” şeklinde konuştu.

Share
261 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.