Adana Güney Haber

AKAY: “HER ALANDA ÜRETEN OLMAK İSTİYORUZ”

AKAY: “HER ALANDA ÜRETEN OLMAK İSTİYORUZ”
377 views
19 Şubat 2021 - 1:56

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Sosyal Tesisleri’nde basın emekçileriyle bir araya geldi. Seyhan Belediyesi’ni her alanda üreten hale getirmek istediklerini söyleyen Başkan Akay, gelirlerin ciddi oranda düştüğünü buna karşın giderlerin arttığını belirterek, tasarruf tedbirlerini hayata geçirerek, pandemiyle mücadele konusunda belediye çalışanlarıyla birlikte yoğun emek harcadıklarını söyledi.

(HABER MERKEZİ)-Seyhan Belediyesi’ni her alanda üreten hale getirmek istediklerini söyleyen Başkan Akay, gelirlerin ciddi oranda düştüğünü buna karşın giderlerin arttığını belirterek, tasarruf tedbirlerini hayata geçirerek, pandemiyle mücadele konusunda belediye çalışanlarıyla birlikte yoğun emek harcadıklarını söyledi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de, pandemi nedeniyle özellikle de yerel basının çok büyük sıkıntılar içerisine girdiğini, başta yerel yönetimler olmak üzere STK’lar ve iş dünyasının da desteğini beklediklerini belirterek, girdi maliyetlerinin yanı sıra Vergi-Stopaj, SSK gibi maliyet artıran ödemelerde öteleme değil devlet desteği istediklerini dile getirdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya; basın çalışanlarının TGS çatısı altında örgütlenmesi için çabaladıklarını, pandemi koşullarında sağlıklarını tehlikeye atarak haber peşinde koşan basın çalışanlarının haklarının verilmesi noktasında çalışmalarının devam ettiğini belirterek, TGS’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Basın Yayın Müdürü Gökhan Üney’le birlikte Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir ve yönetim kurulu, Türkiye Gazeteciler Sendikası Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya ve yönetim kurulu, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Adana Şube Başkanı Mustafa Boz ve yönetim kurulu ile basın emekçileriyle ÇGC Sosyal Tesislerinde bir araya geldi. Seyhan Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Akay, Seyhan’ı daha yaşanabilir bir kent haline getirip, mutlu insanların sayısını artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Covid-19 pandemisi nedeniyle belediye gelirlerinin ciddi oranda düştüğünü buna karşın giderlerin arttığını vurgulayan Başkan Akay, bu süreçte rutin belediyecilik hizmetlerini aksatmadan sürdürdüklerini, pandemiyle mücadele konusunda da belediye çalışanlarıyla birlikte yoğun emek harcadıklarını vurguladı.

Kamu kaynaklarını doğru bir şekilde kullanabilmek için tasarruf önlemlerine ek olarak her alanda üreten bir belediyecilik anlayışını yaşama geçirdiklerini kaydeden Başkan Akay, “2020 pandemiyle mücadele yılı olarak tarihe geçerken, Seyhan Belediyesi’nin de her alanda üreten bir belediye haline geldiği bir yıl oldu” dedi.

Akkapı mahallesinde kurulan “Dikimevi” ile belediye çalışanlarının iş kıyafetlerini üretmeye başladıklarını ifade eden Başkan Akay, “Dikimevi’nde kendi çalışanlarımızın hem de talep olduğu taktirde diğer belediyelerin işçi kıyafetlerini dikiyoruz. Karataş Belediyesi’nin işçileri bugün bizim diktiğimiz kıyafetleri kullanıyor. Bugüne kadar 650 binin üzerinde maske, 10 binden fazla bez çanta, bin adet seccade, 2 bin fular, bin 300 çocuk kıyafeti, 3 bine yakın işçi pantolonu, 4 bin işçi tişörtü, bin 500 işçi sweatshirtü, bin işçi gömleği, 200 işçi ceketi, 280 işçi önlüğü dikimi yapıldı. Dikimevimiz üreterek önemli oranda tasarruf etmemizi sağlarken, istihdama da katkı vermiş olduk” diye konuştu.

Kırsal kalkınmaya çok önem verdiklerini belirten Başkan Akay, kırsal kalkınmayı destekleyecek çalışmaları da yaşama geçirmeye başladıklarını kaydetti. Akay, “Üreten belediyecilik anlayışı çerçevesinde küçük ve orta ölçekli çiftçilerimize gübre desteği sağlamak üzere kompost gübre üretim tesisi kurduk. Semt pazarı atıklarını, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizin ilçe genelinde topladığı biçilen çimlerin atıkları, budanmış ağaçların dal ve yaprakları ile benzer atıklarını ziraat mühendislerimizin gözetiminde kompost gübreye dönüştürüyoruz. Hem geri dönüşümle atıklara değer kazandırıyoruz, hem de ürettiğimiz gübreyi küçük ve orta ölçekli çiftçilerimize ücretsiz dağıtarak onların girdi maliyetlerini azaltmalarına yardımcı oluyoruz. Bu destekle kırsaldaki çiftçilerimizin üretimini ve kalkınmasını da desteklemiş oluyoruz” dedi.

Seyhan Belediyesi olarak sporu ve sporcuya da hep desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirten Akay, “Hedefimiz Adana’yı adliye olaylarıyla, olumsuzluklarıyla değil sporla anılan bir kent haline getirmek. Bunun için de spor altyapısına önem veriyoruz.

YEREL BASIN CAN ÇEKİŞİYOR

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir; yerel basına destek çağrısında bulunarak, pandemi sürecinden toplumun tüm kesimleri kadar yerel basının da olumsuz etkilendiğine dikkat çekti.

Başkan Esendemir; gelir kaynakları azalan, girdi maliyetlerinin yanı sıra Vergi-Stopaj, SSK gibi maliyet artıran ödemelerde öteleme değil devlet desteği istediklerini, STK’lar ve yerel yönetimlerin de bu zor süreçte yerel basına destek olmasını beklediklerini dile getirdi.

Yöneticilerin; uyarıcı ve toplumun istek ve beklentilerini dile getiren, yapıcı eleştirilerde bulunan basından korkmaması gerektiğini belirten Başkan Esendemir, “Basın demokrasilerde 4.kuvvet konumundadır. Her ne kadar günümüzde bu gücünden önemli oranda kayıplar yaşamış olsa da, özellikle de yerel basın vazgeçilmezlerdendir. Halkın sesi, gözü ve kulağı konumunda olup, yapıcı ve uyarıcı yayınlarla yöneticilere aynı zamanda yol göstermektedir. Hepimizin özgür basına ihtiyacı vardır. Görevini layıkıyla yapan, kalemini satmayan, demokrasiye bağlı, Anayasamıza ve yasalara saygılı, halkın çıkarlarını ön planda tutan özgür basın; çağdaşlığın ve gelişmişliğin de göstergesidir. Maalesef ülkemiz basın özgürlüğü noktasında oldukça gerilerde yer almaktadır.

Gelir kaynakları daralan, ilan-reklam payı giderek azalan, maliyet artışları karşısında sıkıntılı günler yaşayan basınımızın güçlenmesi, görevini hakkıyla yerine getirmesi için yerel yönetimler başta olmak üzere STK’lar ve iş dünyasının destek vermesini istiyoruz” dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -