hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

‘AKP, STK’ları Baskı Altına Almaya Çalışıyor’

Son Güncelleme :

24 Mart 2015 - 18:03

/ 493 views kez okundu.
‘AKP, STK’ları Baskı Altına Almaya Çalışıyor’

CHP Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut, AKP’nin sivil toplum kuruluşlarına baskı yaptığını belirterek STK yöneticilerine seslendi:

CHP - BASIN TOPLANTISI (3) ‘AKP, STK’ları Baskı Altına Almaya Çalışıyor’

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut, hafta sonunda gerçekleştirilen önseçimin yüzde 56 katılımla sorunsuz bir şekilde tamamlandığını bildirdi. Önseçime giren tüm aday adaylarının sergiledikleri sevgi, saygı ve hoşgörüyle önseçimin birincisi olduğunu belirten Bulut, ilk sıraya bir kadının seçilmesinin ise önemli ve anlamlı olduğunu kaydetti.
ADANA (GÜNEY HABER)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut, hafta sonunda gerçekleştirilen önseçimin yüzde 56 katılımla sorunsuz bir şekilde tamamlandığını bildirdi. Önseçime giren tüm aday adaylarının sergiledikleri sevgi, saygı ve hoşgörüyle önseçimin birincisi olduğunu belirten Bulut, ilk sıraya bir kadının seçilmesinin ise önemli ve anlamlı olduğunu kaydetti.
AKP’nin Adana’da sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla ve yöneticileriyle gerçekleştirdiği temayül yoklamasının yasalara aykırı olduğunun altını çizen Bulut, “Sivil toplum kuruluşları siyasi faaliyet gösteremez. AKP İl Başkanı Fikret Yeni, bir avukat olmasına rağmen, STK başkanlarına gönderdiği cep telefonu mesajında yasaları hiçe sayıyor. AKP, iktidar olmanın verdiği sarhoşlukla STK’lara aba altından sopa gösterip baskı yapıyor. Tüm STK’lara sesleniyorum; AKP’den korkmayın çünkü Türkiye’de herkesin güvencesi olan CHP var ve CHP iktidara yürüyor” dedi.

“ADAYLARINI ÖNSEÇİMLE BELİRLEYEN TEK PARTİ CHP”
CHP Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut, cumartesi günü gerçekleştirilen önseçimde yarışan aday adaylarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında önseçimin CHP’ye yakışan bir olgunlukta sorunsuz ve başarılı bir şekilde tamamlandığını belirtti. Önseçimin yıllardır süregelen bir özlem olduğunu dile getiren Bulut, aday adaylarını önseçimle belirleyen tek partinin CHP olduğunu kaydetti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da önseçime gireceğini anımsatan Bulut, hafta sonunda Adana’da şölen havasında ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilen önseçimde 57 aday adayının gece-gündüz demeden Adana’nın dört biryanında çalışıp, hem maddi hem de manevi açıdan büyük emekler verdiğine dikkati çekti.

“TÜM ADAY ADAYLARIMIZ 1. OLMUŞTUR”
Önseçime kadar olan süre içinde aday adaylarının birbirlerine karşı göstermiş olduğu sevgi, saygı ve hoşgörünün, önseçimde de ön planda olmasının mutluluk verici olduğunu kaydeden Bulut, “Sıralamanın neresinde yer alırsa alsın her bir aday adayı arkadaşımız bizim için aynı değerdedir. 57 aday adayımız da önseçimin birincisidir” diyerek tüm aday adaylarına teşekkür etti.

“ÖNSEÇİM ARTIK CHP’NİN OLMAZSA OLMAZI”
Önseçimde partililerin ve aday adaylarının sergilediği olgunluğun sonraki önseçimlerin önünü ardına kadar açtığını aktaran Bulut, önseçim sonuçlarına şu ana kadar bir itirazın olmadığını vurgulayıp önseçimin CHP için artık olmazsa olmaz bir unsur olduğunu söyledi. Önseçime katılımın yüzde 56 oranla gerçekleştiğini ifade eden Bulut, Önseçimin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için ilçe, kadın ve gençlik örgütleriyle aday adaylarının yoğun enerji harcadığının altını çizdi. Bulut, “Bu birliğin ve dayanışmanın CHP’yi Adana’da iktidara taşıyacağının inancındayız” diye konuştu.

“İLK SIRAYA BİR KADININ SEÇİLMESİ ÖNEMLİ VE ANLAMLI”
CHP’nin 55 ilde adaylarını önseçimle belirlediğini ve İstanbul, İzmir gibi bazı illerde ilk sıralarda kadın adayların gösterileceğini anımsatan Bulut,” Adana’da partililerimizin oylarıyla ilk sıraya bir kadın adayı seçmeleri oldukça anlamlı ve önemlidir. Adanalılar kadınlara verdiği önemi önseçimde göstermiştir” şeklinde konuştu.

“STK’LARA BASKI UYGULANIYOR”
AKP’nin bugün sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticilerinin katılımıyla bir temayül yoklaması yaptığına dikkati çeken CHP Adana İl Başkanı Bulut, AKP İl Başkanı Fikret Yeni’nin STK başkanlarına gönderdiği, “Değerli STK temsilcisi, AK Parti Genel Merkezimiz tarafından 23 Mart 2015 Pazartesi günü il başkanlığında 09.00 – 17.00 arasında aday belirleme sürecinde siz kıymetli STK başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin oylarına başvurulacaktır. Oylamaya katılma için yönetim kurulu üyelerinizin isimlerinin belirtildiği karar defterinizin STK kaşesi ile onaylanmış fotokopisiyle birlikte teşriflerinizi bekler saygı ve selamlarımı sunarım” şeklindeki kısa mesajının STK’lara yönelik bir baskı olduğunu belirtti.

“AKP ABA ALTINDA SOPA GÖSTERİYOR”
Sivil toplum kuruluşlarının yasalara göre siyasi faaliyet yapmasının mümkün olmadığının altını çizen Bulut, “AKP İl Başkanı Fikret Yeni’nin bu mesajı, AKP’nin, iktidar gücünü yasalara aykırı bir şekilde kullandığının açık bir kanıtıdır. Milletvekili adaylarını belirlemek için partilileriyle gerçekleştirdiği ve sonuçlarını devlet sırrı gibi gizlediği temayül yoklamasından umduğunu bulamayan AKP, bugün demokrasi kılıfıyla gerçekleştirdiği sözde temayülle sivil toplum kuruluşlarına aba altından sopa göstermektedir” dedi.

“AKP STK’LARI YANDAŞ OLAN VE OLMAYAN DİYE SINIFLANDIRIYOR”
Sivil toplum kuruluşlarında görev yapan herkesin bir siyasi görüşünün, sempati duyduğu ya da üyesi olduğu bir siyasi partinin olabileceğini ifade eden Bulut, şöyle devam etti:
“Mensubu olduğu partide bireysel olarak siyaset yapmak, partisinin adaylarını belirlemek için oy kullanmak herkesin hakkıdır. Demokrasi kılıfı altında sivil toplum kuruluşlarının yasal temsilcilerinden, o kimlikleriyle bir siyasi partinin temayülünde oy kullanmasını istemek olsa olsa AKP iktidarının baskıcı ileri demokrasisinin göstergesidir. AKP, bu uygulamayla sivil toplum kuruluşlarını politize ederek onları da yandaş olan ve olmayan şeklinde sınıflandırmaya çalışmaktadır. Bu bir baskıdır ve AKP’nin temayülünde oy kullanmaya gitmeyen sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin başlarına neler gelebileceğini siz de en az benim kadar iyi biliyorsunuz. Kendi üyesinin iradesini dahi açıklamaktan korkan siyasi etik yoksunu AKP iktidarının bu demokrasi anlayışını takdirlerinize sunuyorum.”

“AKP’DEN KORKMAYIN, HERKESİN GÜVENCESİ CHP”
Bir yanda yaptığı şeffaf önseçimle üyelerinin iradesine saygı duyan CHP; diğer yanda ise kendi üyesinin iradesini açıklamaktan bile korkan, toplumun tüm kesimlerini baskı altına alarak iktidarını sürdürmeye çalışan AKP’nin yer aldığını ifade eden Bulut, sivil toplum kuruluşlarına “AKP’den korkmayın” çağrısında bulundu. Bulut, “Çünkü Türkiye’de halkın güvencesi olan Cumhuriyet Halk Partisi var. CHP herkes için var ve CHP iktidara yürüyor” diye konuştu.

“ETNİK KÖKENİ KONUŞMAK ÇAĞDIŞIDIR”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bulut, aday adaylarının etnik kökenini, dini inancını konuşmanın çağdışı bir tavır olduğunu söyledi. CHP’nin her zaman Türkiye’de sınıfsal mücadelenin ön gücü olduğunun altını çizen Bulut, önseçimde sıralamaya giren adayların hepsinin kamuoyunun yakından tanıdığı kişiler olduğunu ifade eden Bulut, “Her biri yaptıkları çalışmalarla tanınan arkadaşlarımız. Kamuoyu bu tür algı operasyonlarına itibar etmez” şeklinde konuştu.