Adana Güney Haber

ALKIŞ DEĞİL, HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

ALKIŞ DEĞİL, HAKKIMIZI İSTİYORUZ”
169 views
15 Aralık 2021 - 13:40

Hak İş’e bağlı Öz Sağlık Adana Şubesi Başkanı Mesut Tekin Demirci tarafından doktorlara yapılan hekim zammının tüm sağlık çalışanlarını kapsamaması üzerine Seyhan Devlet hastanesi önünde bir basın açıklamasında bulundu.

(HABER MERKEZİ)- Hak İş’e bağlı Öz Sağlık Adana Şubesi Başkanı Mesut Tekin Demirci tarafından doktorlara yapılan hekim zammının tüm sağlık çalışanlarını kapsamaması üzerine Seyhan Devlet hastanesi önünde bir basın açıklamasında bulundu.

Hak İş’e bağlı Öz Sağlık Adana Şubesi Başkanı Mesut Tekin Demirci, HAK-İŞ Adana İl Başkanı Abdurrahman Yücel ve Öz sağlık İş Sendika üyelerinin katılımı ile basın bildirisini İl temsilcisi Burcu Bulut okudu.

Bulut; “‘Hepinizin yakından bildiği gibi kamuoyunda “Hekim Zammı” olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakılmıştır. “Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var” denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır.

Yapılan açıklamalarla, Sağlık İşçisinin “Sağlık Çalışanı” olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur.

Sıkıntı; Ayrıştırılmakta, Ötekileştirilmekte, “Sağlık Ekip İşidir” sözünün boşa çıkartılmasında, Çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde, Fedakârlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında, Sağlık İşçisinin “sağlık çalışanı” olarak görülmemesinde, Nimet-Külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır.

Öncelikle bilinmelidir ki; Sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir.

Pandemi koşullarında gösterilen fedakarlıktan söz edilirken; Ambulanslarla kovitli hasta taşıyan 112 personelinden, ambulans sürücülerinden, Hasta karşılama personelinden, Kovitli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden, Sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakârlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini “sağlık personelinden saymamak” şeklindeki bir anlayışı kabul etmiyoruz. Balkonlardan alkış aldığımızda ve “Hakkınız Ödenmez” denildiğinde kendimizi Vatan Nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk. Ama bugün görüyor ki “Hakkınız Ödenmez” sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış. Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak;

Sağlık İşçisinin Emeğinin Hakkını İstiyoruz. Bizlerin De Sağlık Çalışanı Olduğumuz Gerçeğinin Şartsız Kabulünü İstiyoruz. Nimet Külfet Dengesinde Eşitlik İstiyoruz. Sağlık Hizmeti Verilirken İşçinin De Emeğinin Görülmesini İstiyoruz. Sizler Kabul Etmeseniz De Sağlık Ekip İşidir. Bizleri Mali Haklar Üzerinden Birbirimize Düşürmeyin. Bizler İşyerlerindeki Çalışma Barışını Korumaya Çalışırken, Eylem Ve Söylemlerle Bu Birlikteliği Baltalamayın. Sağlık Çalışanlarının Tamamı “Pandeminin Kahramanıdır”, Ortada Bir Paylaşım Varsa Herkes Hakkı Olanı Almalıdır. Biz Sağlık Çalışanlarının Hizmeti Nefes Gibidir, Kesilince Hissedersiniz.”

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu