logo

22 Aralık 2017

Altın fiyatları düşüyor

 Kasım ayında rekor kıran altın fiyatları Aralık ayına düşerek girdi. Aralık ayı ortalarından itibaren toparlanma sürecine geren altın, yeniden düşüşe girdi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Kasım ayında rekor kıran altın fiyatları Aralık ayına düşerek girdi. Aralık ayı ortalarından itibaren toparlanma sürecine geren altın, yeniden düşüşe girdi.

Altın fiyatındaki sert dalgalanma piyasaları olumsuz etkiliyor. Kasım ayında rekor kıran altının gram fiyatı 165 TL’ye kadar yükselirken, Aralık ayı itibarıyla düşüşe geçerek 160 TL’nin altına geriledi. 11 Aralık’ta altının gramı 153’ye kadar gerilerken, sonraki günlerde yeniden toparlanma sürecine girdi, fakat kısa bir süre sonra altın fiyatları yeniden düşmeye başladı.

Altın piyasasında yaşanan sert dalgalanma nedeniyle insanların belirsizlik sürecine girdiğini belirten kuyumcu Ali Eryılmaz, “Birkaç gün içinde 1 gram altının fiyatı 10 TL değer kaybetti. Bu gerçekten çok önemli bir durum. 10 gram ağırlığındaki bir bilezik bir anda 100 TL değer kaybedebiliyor. Bu altın yatırımcılarının istediği veya beklediği bir durum değil. O yüzden böyle ani yükselmeler ve değer kaybetmeler insanları altın almaktan, altına yatırım yapmaktan korkutuyor.” dedi.

 ALTIN SATIŞLARI VE ALIMLARI DURMA NOKTASINA GELDİ

Altının değer kazandığı günlerde insanların altın almaktan daha çok ellerindeki altınları bozdurduğunu belirten Eryılmaz, “Altın fiyatı yüksekken daha çok altın alımı yaptık. Altın fiyatının düşmeye başlaması ile birlikte altın satmaya başladık. Ama şuanda altın fiyatı ne olacak kimse bilmiyor. Altın değer mi kazanacak yoksak değer mi kaybedecek kimse bilmiyor. O yüzden şuanda ne satışımız var ne de alışımız var, insanlar altın konusunda çekimser kaldı.” diye konuştu.

Kuyumcu esnafı olarak altın fiyatlarının sert bir şekilde çıkmasına ve yine sert bir şekilde inmesine her zaman karşı olduklarını belirten Eryılmaz, altın piyasasında yaşanan sert dalgalanmanın sektöre büyük darbeler vurduğunu kaydetti.

Share
321 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.