Adana Güney Haber

ANIZ YANGINLARI ÖNLENEMİYOR

ANIZ YANGINLARI ÖNLENEMİYOR
198 views
05 Haziran 2021 - 1:53

Dünyanın ve Türkiye’nin en önemli ovalarından bir tanesi olan Çukurova’da her hasat sonrası aynı manzara yaşanıyor, Buğday hasadının sona ermesinin ardından tarlasına ikinci mahsulü ekmek isteyen bazı üreticiler hasat sonrasında tarlada ‘anız’ olarak tabir edilen bitki kalıntılarını yakarak büyük bir çevre katliamına neden olmaya devam ediyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Dünyanın ve Türkiye’nin en önemli ovalarından bir tanesi olan Çukurova’da her hasat sonrası aynı manzara yaşanıyor, Buğday hasadının sona ermesinin ardından tarlasına ikinci mahsulü ekmek isteyen bazı üreticiler hasat sonrasında tarlada ‘anız’ olarak tabir edilen bitki kalıntılarını yakarak büyük bir çevre katliamına neden olmaya devam ediyorlar.

Adana’da buğday hasadı sonrasında anız yakılmaya devam ediyor. Yapılan uyarılara, verilen cezalara aldırış etmeyen üreticiler, koca bir şehrin sağlığını tehlikeye attıkları gibi toprakların da verimsizleşmesine neden oluyorlar. Hasat sonrası anız yapılmaması konusunda yapılan uyarıları ciddiye almayıp anız yakmaya devam eden üreticiler için uygulanan cezalar da etkisiz kalıyor.

Bazı üreticilerin ikinci mahsulü almak adına ekeceği tohumların daha kısa sürede çimlenebilmesi için tarlasındaki buğdayı hasat ettikten sonra, geriye kalan bitki atıklarını yakarak yok etmek istemesi büyük bir çevre katliamına neden oluyor. Yangın sırasında ortaya çıkan duman ve kül, bebeklerin ve yaşlıların nefes almasını zorlaştırırken, astım hastaları havadaki dumandan etkilenerek rahatsızlanabiliyor. Bu durumu önleme adına Çukurova Bölgesi’nde üreticilerin bilinçlendirilmesinin yanı sıra din adamları da camilerde verdiği vaazlarla üreticileri anız yakmamaları konusunda uyarıyor. Yapılan onca uyarılara rağmen Adana’da üreticiler anız yakmaya devam ediyor.

Anız yakılması büyük bir çevre katliamına neden olmasının yanında birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor. Anız yakılması başta tarlaya büyük zarar verirken, ortaya çıkan çevre kirliliği insan sağlığını olumsuz etkiyor, toprak içinde bulunan faydalı bakteriler ile tarlada yaşayan böcekler de telef oluyor. Hasat öncesi anız yakılmaması konusunda yapılan uyarılara kulak asmayan üreticiler, kendi maliyetlerini azaltmak ve 2.ürünü erkenden ekebilmek adına koca bir şehre zarar vermeye devam ediyorlar.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -