Adana Güney Haber

Anne Babalar Dikkat!

Anne Babalar Dikkat!
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
49 views
02 Kasım 2020 - 10:06

Mavi balina tehlikesinin etkileri halen daha devam ederken şimdi de daha küçük yaşlardaki çocukları intihara sürükleyen Momo tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de anne ve babaların korkulu rüyası haline geldi.

Verdiği talimatlarla gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina tehlikesinden sonra şimdi de daha küçük yaşlardaki çocukları ağına düşürmeye çalışan Momo oyunu anne babaların korkulu rüyası haline geldi. Çocukların psikolojilerini bozarak onları intihar etmeye yönelten bu tehlike karşısında anne babaların dikkatli olmaları ve çocuklarının internet kullanımlarını mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor.

Çocuklarını bu tarz tehlikelerden korumak isteyen anne babalar çare ararken, uzmanlar ise ebeveynlerin soğukkanlı olmalarını ve çocuklarını sürekli gözetim altında tutmalarını tavsiye ediyorlar.

Momo konusunda önemli bilgiler veren ve ailelere önemli tavsiyelerde bulunan Pedagog Nurcan Türkoğlu ; Momo olarak bilinen ve son günlerde ülkenin gündemine oturan bu oyuna çocuklar whatsapp ve diğer birçok uygulama üzerinden rahatlıkla ulaşabiliyorlar. Bunu sadece oyun olarak algılamamalı ve arkasında yatan büyük tehlike görülmelidir. Daha çok küçük yaşlardaki çocukları etkisi altına alan bu oyun çocuklarda depresyon ve kaygı atakları telkin ediyor ve içlerine kapanmalarına neden oluyor. Tehlike boyutları bunlarla sınırlı kalmıyor, sürekli verdiği mesajlar ve direktiflerle onları yönlendirerek intihara teşebbüs ettiriyor.” diyor

Anne babaların da dikkat etmeleri gereken konularda uyarılarda bulunan Türkoğlu; “Anne babalar, çocuklarının çok iyi gözlemlemelidir. İçlerine kapanan ve kaygı durumları gözlendiğinde hemen uzmana başvurulmalı. Ayrıca kullandıkları akıllı cihazlarda mutlaka aile koruma özelliği olmalı ve bu cihazlarda geçirecekleri süreler sınırlı ve belirli olmalı bu sınırın dışına çıkılmamalıdır. İnternette geçirdikleri süre boyunca çocukların girdikleri siteler, oynadıkları oyunlar mutlaka kontrol edilmeli ve her zaman çocuklar gözetim altında tutulmalıdır. Anne babaların bilinçli olmaları ve bu tehlikelerin boyutlarını iyice kavramaları gerekiyor.” şeklinde uzmanlar ise ebeveynlerin soğukkanlı olmalarını ve çocuklarını sürekli gözetim altında tutmalarını tavsiye ediyorlar.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -