logo

08 Aralık 2017

Anonim Türküler

Anonim Türküler

Türküler genellikle anonim olmalarıyla ön plana çıkarlar. Anonim olmak esas itibariyle, sahibi belli olmamakla birlikte halkın ortak malı olan eserler anlamına gelmektedir. Bundan dolayı anonim türküler, halkın malı olarak tanımlanmış türkülerdir. Kaynağından çıkmasından sonraki süreç içerisinde halkın benimsemiş oldukları türkülerin çoğunluğu anonim türkülerdir. Bu türküler asırlarca süren bir tarihi geçmişe de sahip olmaktadır. Bununla birlikte ezgisel olarak da akıllarda hep kalan bir ritmi bulunun anonim türküler, son zamanlarda etkili bir dinleyici sayısına da ulaşmayı başarmış durumdadır. Bu durumun oluşmasında ise söz konusu türkülerin TV dizilerinde boy gösteriyor olması etkili olmaktadır.

Anonim Türkü Nasıl Oluşur?

Esasında ilk olarak türkü, söyleyenin dudakları arasından çıktıktan itibaren şayet halkı anlatıyor ve halkın duygu düşüncelerine tercüman oluyorsa, anonim olmaya da başlar. Halk ne kadar çok benimserse o türküyü, o ezgi de o kadar anonimleşir. Bu noktada anonim türküler tam olarak halkın duygularına tercüman olmuş eserlerdir. Bunda dolayı çok eski olsalar da hep halkın yüreklerinde yaşamaya devam ederler.

Gelişen teknolojiler sayesinde türkülerin internet ortamına aktarıldığı bilinmektedir. Böylece pek çok insan farklı platformlar üzerinden müzik indir uygulamalarını kullanarak, anonim türküleri indirebilmektedir. Böylece türküler günümüz itibariyle oldukça geniş bir coğrafyaya yayılarak, dinleyicilere ulaşmaktadır. Yine anonim türkülerin mp3 indir platformları vasıtasıyla indirilebildikleri de bilinmektedir. Böylece cep telefonundan dahi türkü dinlemek kolaylaşmaktadır.

Bu Url Adresinden Ulaşabilirsiniz : https://www.mp3yukleindir.com/turku-listesi

 

Share
525 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.