Adana Güney Haber

ARICILAR TEDİRGİN

ARICILAR TEDİRGİN
97 views
07 Ocak 2021 - 1:50

Seyhan ilçesine bağlı Yalmanlı mahallesinde arıcılık işi yapan çok sayıda kişi son günlerde meydana gelen arı ölümlerine Seyhan Nehrinde meydana gelen kirliliğin neden olduğunu ifade ediyorlar. Arı ölümlerinin yanı sıra balık ölümlerinin de arttığını belirten kovan sahipleri, bu duruma bir an önce çare bulunmasını eğer böyle devam ederse ellerinde arı kalmayacağını ifade ediyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Seyhan ilçesine bağlı Yalmanlı mahallesinde arıcılık işi yapan çok sayıda kişi son günlerde meydana gelen arı ölümlerine Seyhan Nehrinde meydana gelen kirliliğin neden olduğunu ifade ediyorlar. Arı ölümlerinin yanı sıra balık ölümlerinin de arttığını belirten kovan sahipleri, bu duruma bir an önce çare bulunmasını eğer böyle devam ederse ellerinde arı kalmayacağını ifade ediyorlar.

Merkez Seyhan ilçesindeki Yalmanlı Mahallesi’nin Seyhan Nehri kıyısındaki 3 bine yakın kovanda on binlerce arı pis ve zehirli olduğu iddia edilen nehrin suyundan içince öldü. Yıllardır bölgede arı yetiştiriciliği yapan çok sayıda kişi, ölümlere suyu çekilen nehirdeki kirliliğin neden olduğunu iddia ederken bu soruna bir an önce çare bulunmazsa ellerinde kalan son arılarında bu şekilde ölüp gideceğini ifade ediyorlar.

ARILARIMIZ ÖLÜYOR

Büyük emek ve zahmetlerle yetiştirmeye çalıştıklarını arılarının öldüğünü ve ölümlerin her geçen gün devam ettiğini belirten Arı Yetiştiricisi Hüsnü Kara; “Kısa süre başlayan arı ölümleri halen daha devam ediyor. Bu sene yağışların az olmasından dolayı Seyhan Nehrindeki suların çekilmesi ile birlikte nehirdeki kirlilik arıların ve balıkların zehirlenmesine neden oldu. Çünkü arılarımız su ihtiyaçlarını nehirden karşılıyorlar ve bizim tahminimize göre göldeki su pis ve zehirli olduğu için buradan su içen arılar ölüyor. Benim yüzlerce arım öldü. Burada arıcılık yapan çok sayıda kişi var ve herkesin arısı bir bir ölüyor. Böyle giderse elimizde kalan son arılarda ölecek. Bunlara her ne sebep oluyorsa bulunmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Etkili olan kirlilikten sadece arıların değil balıkların da zarar gördüğünü ve her gün onlarca balığın da öldüğüne şahit olduklarını ifade Kara; “Nehir kirli ve suları da buradaki canlıları zehirliyor. Sadece bizim arılarımız ölmüyor burada balık ölümleri de arttı. Hemen hemen her gün bir yandan balıklar bir yandan da arılarımız ölüyor.” şeklinde konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -