hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,7878 % % 1.53
EURO 35,1602 % % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % % 2,80
BITCOIN 66.250,00 % 0.482
SON DAKİKA

Av.Çıtırık: Siyasi İktidar Ülkemizi Ateşe Atıyor!”

Son Güncelleme :

13 Haziran 2014 - 0:25

/ 533 views kez okundu.
Av.Çıtırık: Siyasi İktidar Ülkemizi Ateşe Atıyor!”

Adana Baro Başkanı Avukat Mengücek Gazi Çıtırık:

”Siyasi İktidar Komşu Ülkelerin İç Sorunlarına Müdahil Olarak Ülkemizi Ateşe Atmaktadır”

 BARO

ADANA (GÜNEY HABER)- Adana Baro Başkanı Avukat Mengücek Gazi Çıtırık, IŞİD’in (Irak Şam İslam Devleti) Musul’un Türk Başkonsolosluğu baskınına yönelik yaptığı açıklamada,  “Siyasi iktidar uygulamalarıyla komşu ülkelerin iç sorunlarına müdahil olarak ülkemizi ateşe atmaktadırlar” dedi

Baro’da iki meslektaşının ruhsat töreninde konuşan Başkan Çıtırık, siyasi iktidarın uygulamalarını sert bir dille eleştirdi. Av. Çıtırık, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizme karşı verilen milli demokratik devrim süreci ile ateşi, ihaneti ve kanı görerek kurulan, saygın ve dünya devletleri arasında yerini almış bir ülkedir. Ülkenin kurucu önderi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dış politikadaki benimsediği esas, “yurtta barış dünyada barış” sözüdür. Ülkemiz komşuları ile dış politikada ” sıfır sorun” günlerinden, her an bir tehdit ve saldırıyı alabilecek duruma dönmüştür. Ülkemizin saygınlığına ve itibarına gölge düşürecek dış politikayla, komşu ülkelerle sorunlar daha da artmış, özellikle Ortadoğu’da petrol-dolar kavgasını bu coğrafyada haritanın yeniden şekilleneceğini göstermektedir. Siyasi iktidar uygulamalarıyla komşu ülkelerin iç sorunlarına müdahil olarak ülkemizi ateşe atmaktadırlar. Bu hayalci ve maceracı dış politika ülkemize ekonomik, sosyal ve siyasal yönden her türlü zarar verecek duruma gelmiştir. Bunun örneği de dünkü Musul Başkonsolosluğundaki görevli personel ve yurttaşlarımızın rehin alınmasıdır. Bu son derece üzüntü ve kaygı verici bir olaydır. Siyasi iktidar, kabadayılığını copladığı, TOMA ile tazyikli su sıktığı, biber gazı kapsülüyle gazladığı yurttaşlarımıza karşı gösterebilmektedir. Ancak ülkenin saygınlığına ve itibarına gölge düşürecek olaylara basit basın açıklamalarından başka bir şey yapmamaktadır.

Ülkemizde son zamanlarda açılım süreci adı altında izlenen politikalarla devletin bir bölgede hakimiyetini ve otoritesini kaybettiğini gösteren olaylar yaşanmaya başlamıştır. Bu olaylarla toplumsal barış ve iç huzur yara almaktadır.

Açılım sürecinin içeriğinin ne olduğu, muhataplarının kimler olduğu ve nerede başladığı ve nerede bittiği bilinmemektedir. Kamuoyundan gizlenerek ve içeriğinin ne olduğu toplumla paylaşılmayan politikaların başarılı olamayacağı bilinen gerçekliktir. “

Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık’ın konuşmasının ardından staj dönemlerini başarıyla tamamlayan Pınar İşbilir ve Fıratcan Süer, meslek yemini ederek, ruhsatnamelerini aldılar.