Adana Güney Haber

AVOKADO ÜRETİMİ ARTIYOR

AVOKADO ÜRETİMİ ARTIYOR
121 views
11 Ekim 2021 - 12:45

Tropikal meyvelerden avokadonun Türkiye’de üretimi son 5 yılda 3 katına çıkarak 18 bin tona ulaşırken, ihracatı 17 katına yükseldiği ifade edildi.

(HABER MERKEZİ)-Tropikal meyvelerden avokadonun Türkiye’de üretimi son 5 yılda 3 katına çıkarak 18 bin tona ulaşırken, ihracatı 17 katına yükseldiği ifade edildi.

Türkiye’de yetiştiriciliği yapılan tropik ürünler içerisinde olan avokadoda üretim miktarı her geçen yıl hızla artıyor. Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği artmaya başlayan ve tropikal meyvelerden olan avokado fiyatı ile şaşırtmaya devam ederken vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Özel seralarda yetiştirilen avokado tane ile satılırken sağlık açısından faydalı olmasından dolayı büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Kalp ve dolaşım sistemine faydasıyla bilinen, gıda endüstrisinde taze salata meyvesi olarak tüketilmesinin yanında yağ içeriklerinden dolayı kozmetik endüstrisinde güneş koruyucu ve güzellik kremleri, sağlık sabunları ve kozmetik içerikli şampuanlar yapılarak kullanılan avokadonun üretim alanı Adana’da her geçen gün artıyor. Adana’nın birçok ilçesinde yetiştirilmeye başlanan Avokado meyvesi ile üreticiler önemli bir gelir etmeye devam ediyor.

Avokado üretiminin son dönemde çok arttığını belirten Emre Yıldız; “Avokado bilindiği üzere tropikal bir meyvedir. İlk başta Antalya ve Mersin illerinde yapılan üretimin ardından son dönemde Adana’da avokado üretiminde adından söz ettirmeye başladı. Şuanda Adana’da Karataş, Yumurtalı ve Çukurova ilçelerinde avokado üretimi yapılıyor. Üretim her geçen yıl da bir önceki yıla kıyasla artıyor. İlerleyen dönemde Adana’da üretimin daha çok artması ile birlikte avokado alanında daha çok adından söz ettireceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin