logo

BAKAN KURUM: “ADANA, BAŞKA ADANA OLACAK”

Adana’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adana Valiliği’nde gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katıldı. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, önümüzdeki 4 buçuk yıllık dönemde Seyhan, Yüreğir, Çukurova ve Ceyhan ilçelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projelerini Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütmek istediklerini ifade ederek, “Vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde yaptığımız bu projeleri tamamladığımız zaman Adana, başka Adana olacak ve marka şehirler anlamında çok büyük bir yol katetmiş olacağız” diye konuştu. 

ADANA (GÜNEY HABER)- Bir dizi toplantıya katılmak ve ziyarette bulunmak için Adana’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adana Valiliği’nde gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katıldı. Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi yatırımıyla 10 bin kişinin istihdam edileceği, bölge ekonomisine katkı sağlayacak bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. AK Parti iktidarı döneminde Adana’ya 45 milyar liralık yatırım yapıldığını kaydeden Bakan Kurum, bu yatırımların 8.5 milyar liralık yatırımın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olduğunu belirterek, “Adana’nın tarımına, turizmine, sanayisine, şehrine, vatandaşın yaşam kalitesinin yükseltilmesine ilişkin birçok projeyi istişare ettik ve belli kararlar aldık” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, “AK Parti iktidarı döneminde Adana’ya 45 milyar liralık yatırım yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak da Adana’ya yaklaşık 8,5 milyar liralık yatırımımız var. Bu yatırımlara ek bugün yapmış olduğumuz istişare neticesinde birçok yatırımımızın kararını aldık. Adana 5 Ocak Stadımızın yenisi 33 bin kişi kapasiteli stadın yapımı artık son aşamaya geldi. Bakanlığımıza bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle yapım yürütülüyor. Bitmesine müteakip eski stadımızın olduğu yaklaşık 50 bin metrekarelik alanı da Millet Bahçesi yapacağımızı Sayın Cumhurbaşkanımız ifade etmişlerdi. Stadın bitmesine müteakip Adana 5 Ocak Stadının olduğu alanı Bakanlığımız Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle bir Millet Bahçesi yapacak. 

Ne belediyemizden ne de valiliğimizden hiçbir ücret alınmadan tamamını Bakanlığımızın karşılayacağı Millet Bahçemizi Adanalı vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. İçerisinde millet kıraathanelerinin, yürüyüş yollarının, göletlerin olduğu ve vatandaşın 7 gün 24 saat vakit geçirebileceği çok önemli bir Millet Bahçesini inşallah bu yıl içerisinde başlayıp en kısa zamanda da vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız.

Şehrin içerisindeki sanayi alanları Göztepe, Sarıçam ve Buruk Mahalleleri arasındaki 8 bin dönümlük alana taşınacak.  Bunun Adana için önemli bir süreç olduğunu düşünüyor, bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu anlamda Adana Büyükşehir Belediyemize tam 400 dönüm alanı şehrin içerisindeki halin taşınması için tahsis etmiştik ve bu süreç işletiliyor. TOKİ eliyle buraya ilk etapta bin ticari ünitenin inşaatı başlayacak ve talebe göre de etaplar halinde bu sanayi tesislerinin inşasını yapmak suretiyle şehrin içindeki o çöküntü alanları boşaltacağız. Adana’mız için çok önemli bir süreci de bu sayede başlatmış olacağız. Sanayi alanlarının dışarı çıkarılması şehrin içindeki o tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak adına da çok önemli.

Seyhan Gölbaşı Mahallesi’ndeki vatandaşların tapu problemlerini de çözüme kavuşturduk. Vatandaşlarımıza tapuları en kısa zamanda verilecektir.  Diğer önemli projemiz de 120 bin vatandaşı ilgilendiren Seyhan Baraj Gölü etrafında 1/5000 ölçekli nazım imar planlarını sonuçlandırdık. Turgut Özal Bulvarı’nda mikro tünel yöntemiyle hiç kimseyi rahatsız etmeden yağmur suyu hattı ve Kuzey Adana’nın 250 kilometrelik içme suyu hattını da yeniledik. Bu sayede hem taşkınları engelledik hem de eskimiş içme suyu borularını yeniledik.

Ceyhan, Kozan, İmamoğlu, Yumurtalık, Karataş ilçelerinde toplamda 2 bin 280 kilometrelik içme suyu şebekeleri de yenilenmiş olacak. Bakanlığımız bu projeyi İlbank Genel Müdürlüğümüz ve Adana Büyükşehir Belediyemizle birlikte yürütüyor. Bu kapsamda 33 milyon Avro hibe olmak üzere tam 100 milyon Avroluk projeyi de başlattık ve etaplar halinde de kararlı bir şekilde yürütüyoruz. Bu projeler bittiği zaman hem içme suyu şebekemiz hem kanalizasyon ve yağmur suyu şebekemiz yenilenmiş olacak. Adana’mıza bu anlamda çok büyük yol ve mesafe katmış olacağız.

Aladağ ilçesinde 300 kişi kapasiteli öğrenci yurdunu hibe kapsamında İlbank Genel Müdürlüğünce yaptık. 2023 yılına kadar tüm Türkiye çapında yaptığımız 250 bin sosyal konut projemiz var. İlk etapta 50 bin sosyal konut projesini yapıyoruz. Bu kapsamda Adana’mızda da tam 2 bin 275 adet sosyal konutu projelendirdik. Sarıçam ve Tufanbeyli ilçelerimizde 475 liradan başlayan taksitlerle 240 aya varan vadeyle vatandaşlarımız ev sahibi olabiliyorlar. Bugüne kadar tüm Türkiye’de başvurumuz 450 bini aştı. Pazartesi itibariyle alt gelir gurubu vatandaşlarımızın bu yoğun istekten dolayı taleplerini yeniden alacağız. Akabinde de emeklilerimize, gazilerimize, şehit ailelerimize yönelik başvurularımızı da almaya başlamış olacağız. 19 Nisan’a kadar bu başvurularımız devam ediyor. İlk 50 bini yaptıktan sonra da illerimizde, ilçelerimizde bu sosyal konut talebine göre projelerimizi geliştireceğimizi de duyurmak isterim.

Seyhan ilçesinde Gülbahçesi, Hürriyet, Barbaros, Yenibey, Dağlıoğlu, Ova Mahallelerini içeren bölgede Seyhan Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kentsel dönüşüm sürecini başlatacak. Adana, hem sanayisi hem tarımı, turizmiyle bu bölge ve ülkemiz için çok önemli bir değer. Tüm Türkiye’de biz kentsel dönüşüme ilişkin valilerimize bir genelge gönderdik. Bu genelge kapsamında da üç ay içerisinde bize şehirde ne kadar riskli alan var ise ne kadar dönüşüme uğraması gereken alan var ise bunların bildirilmesini söyledik. Bu çerçevede Adana’mızda, Seyhan ilçemizde de Gülbahçesi, Hürriyet, Barbaros, Yenibey, Dağlıoğlu, Ova Mahallelerini içeren bu projeyi Büyükşehir Belediyemiz, Seyhan Belediyemiz ve Bakanlığımız ortak bir proje çerçevesinde yürüteceğiz. Vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde mahalle kültürünü yansıtacağımız az katlı, bizim özümüzü, kültürümüzü, bu bölgenin mimari değerlerini yansıtacak projeyi de birlikte gerçekleştireceğiz. Bu kentsel dönüşüm süreci sadece bir yerel yönetimin, ilçe belediyesinin veya büyükşehir belediyesinin tek başına altından kalkabileceği bir iş değildir. Bakanlığımızın bu işe ilişkin her türlü teknik ve maddi desteği, isterse TOKİ eliyle isterse vatandaşımız kendisi dönüşecekse onlara faiz desteği vermek suretiyle Adana’mızın geneline ilişkin önümüzdeki 4,5-5 yıllık dönemde kentsel dönüşümü hızlı, kararlı bir şekilde Seyhan’ımızda, Ceyhan’ımızda, Yüreğir’imizde, Çukurova’mızda Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz ile iş birliği içerisinde yürütmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde yapacağız ve bu süreçleri tamamladığımızda Adana’mız başka bir Adana olacak. Marka şehirler projesi kapsamında da çok büyük yol kat etmiş olacağız.

Çukurova Belediyesi ile Belediyevler Mahallesi’nde 7 bin 500 konutu içeren çok önemli bir kentsel dönüşüm projesi de başlatıldı, ancak bunda belli ilerleme kaydedilmedi. Bu konuda gerekli çalışmaları yaparak sürece katkı sağlayacağız ve TOKİ eliyle destek olacağız.

İnşaat çalışmalarını yaparken bir taraftan çevreyi ve doğayı koruyacak projeleri geliştirmeye de gayret gösteriyoruz.  Bu kapsamda Adana’ya Bakanlık olarak hem atık su hem de düzenli depolama tesisleri anlamında çok ciddi katkılar sağladık.

Adana’da 2002 yılında hiçbir düzenli depolama tesisi yokken Bakanlığımızın desteğiyle şu an 2 milyon 200 bin kişiye düzenli depolama hizmeti veriyoruz. 2002 yılında şehrin sadece yüzde 4,4’üne atık su arıtma tesisi hizmeti veriliyorken, şu anda yüzde 98’ine bu hizmet veriliyor. Birisi inşa diğeri de proje aşamasında iki tesisi de yaptık, bölgede arıtılmayan hiçbir şehir ve ilçe kalmayacak.

Adana Yüreğir, Sinanpaşa Mahallesi’nde 10.3 hektarlık alanda daha önce başlattığımız TOKİ eliyle yürüttüğümüz projede belli bir aşamaya geldik, bu anlamda 8 milyon liralık bir bütçeyi de önümüzdeki hafta aktaracağız.

Kozan Çarşısı’nın bulunduğu alanda da Kent Meydanı inşasına ilişkin belediye başkanının bir proje düşüncesi var. Bu projeye de destek olacağız. Vatandaşlarımızla, esnafla el birliği içeresinde buradaki kentsel dönüşüm sürecini de yönetmek istiyoruz.

Adana Demirspor’un tesislerinin bulunduğu alanın da kiralanması için Valiliğimize alt kiracılık hakkı tanıdık. Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzce Valiliğimize bu alanın kiralanması ve Adana Demirspor’a verilmesine yönelik süreci de başlattık.  Adanaspor’a da talep ettikleri alanda Adana Demirspor’a yaptığımız gibi Valilik eliyle kiralama işlemi yapacağız. 

Türkiye çapına ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hazine ve tarım arazilerinin kiralanması çalışması da yapılmakta. Buna ilişkin 210 bin çiftçiyi ilgilendiren süreçte yüz 80 bin çiftçi başvurdu. Adana bu noktada birinci sırada yer alıyor. 20 bine yakın kişiyi ilgilendiren süreci de yönetiyoruz. Ceyhan Nehri kenarında Ceyhan Belediye Başkanı Ali Alper Boydak’ın Millet Bahçesi projesi düşüncesi var. Bu alana ikinci bir Millet Bahçesi kazandırmak istiyoruz.” Dedi.

Share
256 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.