hava 31° Orta
DOLAR 32,9286 % % 0.32
EURO 35,3765 % % 0.63
GRAM ALTIN 2.465,47 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.031,05 % % 0,60
BITCOIN 60.950,01 % -4.924
SON DAKİKA

Barut: “2017’ye de acıyla başladık”

Son Güncelleme :

02 Ocak 2017 - 23:17

/ 504 views kez okundu.
Barut: “2017’ye de acıyla başladık”

CHP Adana İl Başkanı Barut, yeni yılı kutlamak isteyen insanları hedef alan terör saldırısını ve yeni yılı kutlamak isteyenleri ötekileştiren söylemleri lanetledi. Barut’tan ötekileştirenlere can alıcı soru sorarak “ Vicdanınız rahat mı?” dedi.

ADANA(GÜNEY HABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, İstanbul’da yeni yılı kutlayanları hedef alan, 39 kişinin yaşamını yitirdiği, 65 kişinin de yaralandığı terör saldırısını sert bir dille lanetledi. Barut, yılbaşı öncesinde yeni yılı kutlamak isteyenleri ötekileştiren, yeni yılı kutlayanların suç işlediği ya da kötü bir şey yaptığı algısını yaratan söylemlere de tepki gösterdi.

CHP İl Başkanı Ayhan Barut yaptığı yazılı açıklamada, yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği, yüreklere kor ateşlerin düştüğü 2016’yı hiç kimsenin anımsamak bile istemediğini kaydetti. Acılarla dolu 2016’yı geride bırakmanın mutluluğunu yaşamak için birazcık eğlenmek isteyenlere, bu mutluluğun bile çok görüldüğünü dile getiren Barut, “Acılarımız bir türlü küllenmiyor” dedi.

Yılbaşı öncesinde, “Yılbaşı günahtır”, “Müslüman Noel kutlamaz” şeklinde bir propagandayla yeni yılı kutlamak isteyenleri ötekileştiren, yeni yılı kutlayanların suç işlediği ya da kötü bir şey yaptığı algısını yaratan söylemleri anımsatan Barut, “Yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul’da 2017’yi umutlarla karşılamak isteyenlere yönelik gerçekleştirilen ve 39 kişinin can verdiği terör saldırısının ardından bu algıyı yaratanlara sormak gerekiyor: Vicdanınız rahat mı?” diye konuştu.

Terörün dininin, dilinin, ırkının, renginin olmadığının altını çizen Barut, terörün bir insanlık suçu olduğunu ve terörle hiçbir şey elde edilemeyeceğini vurguladı.

Barut, “Teröre hizmet eden, terörden ve kandan beslenen,  terörden medet umanları, yeni yılı kutladıkları için katledilenler karşısında tebessüm dahi eden herkesi lanetliyorum. Türkiye Cumhuriyeti teröre hiçbir zaman boyun eğmemiştir, bundan sonra da eğmeyecektir. İstanbul’da umutlarımızı yok etmek isteyen, birliğimizi, beraberliğimizi, bütünlüğümüzü bozmak isteyenler de bilsinler ki hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklar. İstanbul’da yitirdiğimiz 39 kişiye Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifa diliyorum” şeklinde konuştu.