Adana Güney Haber

BARUT: “TAŞERON İŞÇİ DE, ÇİFTÇİ DE MAĞDUR”

BARUT: “TAŞERON İŞÇİ DE, ÇİFTÇİ DE MAĞDUR”
184 views
19 Ekim 2021 - 12:38

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Sulama Birlikleri’nde Kanun Hükmünde Kararname yayınlanmasına karşın kadro verilmeyip geçici olarak çalıştırılan taşeron işçilerin sesine kulak verilmesini istedi. Yılın 7 ayında çalışıp sonrasında işten çıkarılan taşeron işçilerin mağduriyetine çözüm bulunmasını isteyen Barut, “Ekim ile Mart ayı arasında çalışacak işçi olmadığı için çiftçilerin sorunları da çözülmüyor” diye konuştu.


(HABER MERKEZİ)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Sulama Birlikleri’nde Kanun Hükmünde Kararname yayınlanmasına karşın kadro verilmeyip geçici olarak çalıştırılan taşeron işçilerin sesine kulak verilmesini istedi. Yılın 7 ayında çalışıp sonrasında işten çıkarılan taşeron işçilerin mağduriyetine çözüm bulunmasını isteyen Barut, “Ekim ile Mart ayı arasında çalışacak işçi olmadığı için çiftçilerin sorunları da çözülmüyor” diye konuştu.

“SULAMA BİRLİKLERİNE MÜDAHALE”
Devlet Su İşleri’nin (DSİ) Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlanmasından sonra özerk yapısına darbe vurulan Sulama Birlikleri’nde ciddi değişimlerin yaşandığı ve sorunların ortaya çıktığını aktaran CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Sulama Birliklerinin başkanları seçimle değil atamayla göreve getirildi, ülke genelinde olduğu gibi yüzlerce birliğin bulunduğu Adana’da da Sulama Birliği sayısı 4’e düşürüldü” diye konuştu.

“İŞÇİ DE ÇİFTÇİ DE MAĞDUR”
Sulama Birlikleri’ndeki yeni yönetimle birlikte taşeron işçilerin yılın 3’üncü ayında iş başı yapıp 10’uncu ayında işten çıkartıldığını anımsatan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Önceki uygulamalarda taşeron işçiler, yılın 10 ayı çalışıp kalan bir ayı yıllık izinli, bir ayı da yıllık ücretsiz izinli olarak geçiriyordu. Sonrasında yayınlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile DSİ bünyesinde ve bağlı kurumlarda çalışan taşeron işçilere kadro verileceği hükmü yer aldı ancak ne hikmetse Adana’da bu karara uyulmadı. Kadro sözü verilen, işi ve ekmeğinin derdine düşen, geçim zorluğu yaşayıp hayata tutunmaya çalışan taşeron işçilerimiz oldukça mağdur. Bu emekçilerin sesinin duyulması, dertlerine derman bulunması gerekiyor. Öte yandan taşeron işçilerimiz mağdur olduğu gibi çiftçilerimiz de bu durumdan kaynaklı mağdur oluyor. Yılın Ekim ile Mart ayları arasında kalan sürede sahada yaşanan sorunlara müdahale edecek işçi olmadığı için problemler çözümsüz kalıyor. Sorunların çözümü için kullanılacak ekipman, araç, alet ve malzemeler olmasına rağmen bunları kullanacak işçi olmadığı için çiftçinin yaşadığı sorunlara çözüm üretilmiyor. Taşeron işçilerin haksızca işten çıkışları ve çiftçinin sorunlarına çözüm bulunması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu