hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Barut: “Ülkenin geleceğinin ipotek edilmesine HAYIR”

Son Güncelleme :

08 Şubat 2017 - 0:34

/ 459 views kez okundu.
Barut: “Ülkenin geleceğinin ipotek edilmesine HAYIR”

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, ülke ekonomisinin amiral gemisi olarak kabul edilen dev şirketlerdeki kamu hisselerinin Sayıştay denetimine tabi olmayan Varlık Fonu’na devredilmesinin ülke ekonomisine darbe vuracağı uyarısında bulundu. Barut, “Ülkenin geleceğinin ipotek edilmesine de paralel hazineye de, ülke ekonomisin çökertecek uygulamalara da HAYIR” diyoruz” dedi.

ADANA(GÜNEY HABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, ülke ekonomisinin dev şirketlerindeki kamu hisselerinin Sayıştay denetimi dışındaki Varlık Fonu’na devredilmesinin, ülkenin geleceğinin ipotek edilmesi anlamına geldiğini belirterek, “Ülkenin geleceğinin ipotek edilmesine de paralel hazineye de, ülke ekonomisin çökertecek uygulamalara da HAYIR” diyoruz” dedi.

KAMU ŞİRKETLERİ VARLIK FONUNA DEVREDİLDİ

Barut, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla aralarında Ziraat Bankası, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), Borsa İstanbul ve Türksat’ın da bulunduğu şirketlerin Hazine’ye ait hisselerinin Varlık Fonu’na aktarılmasına tepki gösterdi. Barut, “Bu bir ekonomik darbedir” diye konuştu.

“HALKIN KURUMLARI SARAY DANIŞMANINA TESLİM EDİLDİ”

Türkiye’nin 94 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca yurttaşlarıyla birlikte emek vererek biriktirdiği, var ettiği kurumların Saray danışmanlarına teslim edildiğinin altını çizen Barut, Varlık Fonu’nun bir aile şirketinden farksız olduğunu ifade etti.  Barut, “Bakanlar Kurulunun bu kararı, iktidarın ekonomideki çaresizliğinin ve iflasın itirafıdır” ifadelerini kullandı.

“YANDAŞLARA DENETİMSİZ KAYNAK AKTARMAYI HEDEFLİYOR”

Varlık Fonu’nun Sayıştay tarafından denetlenemediğinin altını çizen Barut, “Bu fon sadece Sayıştay değil sermaye piyasaları, kamu ihale, devlet memurları mevzuatına da tabi değil. Kamuya ait, az sayıda kalan ve stratejik öneme sahip varlıkları bütçe dışına taşımanın anlamı, yandaşlara denetimsiz bir biçimde kaynak aktarmaktır. Ayrıca, fona devredilen bu stratejik kurumların önümüzdeki günlerde özelleştirme yoluyla satılmayacağının da garantisi yok” şeklinde konuştu.

“ÜLKE EKONOMİSİ ÇÖKEBİLİR”

Türkiye’nin, mevcut siyasal iktidar döneminde gerçekleştirilen özelleştirmenin sonuçlarını çok ağır bir şekilde yaşadığını belirten Barut, kamuya ait bu varlıklarının da elden çıkarılması durumunda, ülke ekonomisinin tamamen çökebileceği uyarısında bulundu.

“PARALEL HAZİNEYE DE HAYIR”

Kamu varlıklarının devlet bütçesi dışına çıkarılmasının devlet hazinesine karşı paralel bir hazine yaratmak anlamına geldiğini ifade eden Barut, bütçenin en önemli gelir kalemlerine sahip kurumların paralel hazineye devredilmesi nedeniyle ya devlet bütçesinin açık vereceğini ya da yurttaşların yeni vergilerle karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

“RANT EKONOMİSİNE DE ‘HAYIR’ DİYORUZ”

Barut, “Ülkemizin geleceğini ipotek edecek, kamu kaynaklarının yandaşlar için rant ekonomisi yaratacak, daha da kötüsü ülke ekonomisini batıracak bu tür uygulamalara da HAYIR diyoruz. İktidar, bu uygulamalardan bir an önce vazgeçmeli” ifadelerini kullandı.