hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Başbakan’ın idamlık dediği suçlara gelecek cezalar

Son Güncelleme :

12 Mayıs 2014 - 16:13

/ 414 views kez okundu.
Başbakan’ın idamlık dediği suçlara gelecek cezalar

FEVZİ ÇAKIR – HABERTÜRK/ANKARA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “idamlık” dediği suçların artırılmasını öngören tasarı bugün Meclis’e gönderildi. 72 maddelik yasa tasarısında cinsel suçlara yönelik cezalar artacak. Uyuşturucu ve hırsızlık suçlarına verilecek cezaların da artırılmasının öngörüldüğü tasarı yargıda da bazı düzenlemeler getiriyor.

İşte tasarıda öngörülen cezalar:

Cinsel taciz (söz atma) suçunun çocuğa karşı işlenmesi halinde verilecek ceza bir kat arttırılacak ve cezanın alt sınırı 3 aydan 6 aya çıkarılacak.

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların ani hareketlerle (sarkıntılık) işlenmesi halinde; 
– Mağdurun yetişkin olması durumunda 2 yıldan 7 yıla,
– Mağdurun çocuk olması durumunda 4 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası gelecek.

Cinsel suçun yoğun hareketlerle işlenmesi halinde verilecek ceza;
– Mağdurun yetişkin olması durumunda 5 yıldan 10 yıla,
– Mağdurun çocuk olması durumunda 8 yıldan 15 yıla kadar artırılacak.

Tecavüz
– Mağdur yetişkinse 12 yıldan 20 yıla,
– Mağdur çocuksa 16 yıldan 20 yıla kadar ceza verilecek.

15 yaşını bitirmiş çocukların cebir, tehdit ve hile olmaksızın cinsel ilişkiye girmesi halinde sanığa verilecek ceza 6 aydan 2 yıla kadar iken, 2 yıldan 5 yıla kadar artırılacak.

Ensest ilişkinin cezası 6 aydan 2 yıla kadar iken, 6 yıldan 15 yıla kadar artırılacak.

ÇOCUKLARA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR

Cinsel saldırı suçundan hapis cezasına mahkûm olanların, koşullu salıverilme süreleri 2/3 oranından 3/4 oranına çıkarılacak. 

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis cezası alanlar 24 yıl yerine 33 yıl, ceza infaz kurumlarında kalacak.

ÇOCUKLARDAN UZAK TUTULACAKLAR

Bu suçlardan ceza alanlar için bazı tedbirler getirilecek. Cinsel suçlardan hapis cezasına mahkûm olanlar; mağdurun bulunduğu yerde ikamet edemeyecek, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren işlerde çalışamayacak, çocuklarla ilgili bir meslek icra edemeyecek.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: BU İŞİN HAKKI İDAMDIR

BAŞBAKAN ERDOĞAN: KADINA EL KALDIRAN İNSANLIĞA EL KALDIRMIŞTIR

İDARİ YARGIDA İSTİNAF KANUN YOLUNUN KURULMASINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER
İdari Yargıda İstinaf Kanun yolunun kurulmasına ilişkin düzenlemelerde ise, İdari Yargılama Usulü Kanununda yapılan değişiklikle “istinaf kanun yolu” getirildi. Bölge idare mahkemelerinin sayısı yeni sisteme göre azaltılacak. Bölge idare mahkemelerinin teşkilat yapısı ve çalışma usulü yeni sisteme göre düzenlendi. İdare ve vergi mahkemelerinin kararları aleyhine gidilebilecek kanun yolları yeniden düzenlendi. İdare ve vergi mahkemelerinin ‘kesin nitelikli’ kararları, idare ve vergi mahkemelerinin istinaf yoluna gidilebilecek kararları, temyize gidilebilecek kararları düzenlendi.İstinaf kanun yolu incelemesi yapan bölge idare mahkemelerinin kararları arasında doğabilecek içtihat farklılıklarını ortadan kaldırmak amacıyla yeni bir usul öngörüldü.

İstinaf kanun yolunun yürürlüğe girmesine yönelik yapılacak bu düzenlemelerle Danıştay’ın iş yükünün önemli oranda azalması ve Danıştay’ın “İçtihat mahkemesi” rolünün ön plana çıkması hedeflendi. İdari yargıda yeni bir usul olan ivedi yargılama usulü getirildi.

YARGITAY KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER
Yargıtay Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin düzenlemeler de şöyle;Yargıtaydaki Dairelerin Ceza veya Hukuk Dairesi Niteliği, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulunun üye sayısı, Yargıtay Genel Sekreter seçilebilmek için gereken kıdem süresi artırılıyor. Yargıtay genel sekreter yardımcısı seçilebilmek için kıdem şartı getirildi. Yargıtay’daki önemli unvanlar için gereken kıdem süresi artırıldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı adayı belirlemek için yapılacak seçimlerde her üye tek adaya oy verecek.

Diğer Bazı Düzenlemeler başlığı altında ise, Asliye Ticaret Mahkemeleri heyet halinde çalışacak. Personel eğitim merkezleri kurulacak.

UYUŞTURUCU CEZALARI

Esrar elde etmek amacıyla kenevir ekimi suçunun cezası 1 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası iken 5 yıldan 12 yıla çıkarılacak.  Ekim kendi kullanımı için ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal, ihraç ve ithal suçunun cezası 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası iken 20 yıldan 30 yıla,

Uyuşturucu ve uyarıcı madde satma suçunun cezası 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası iken 10 yıldan 20 yıla çıkarılacak.

Uyuşturucu ve uyarıcı maddenin çocuğa verilmesi veya satılması durumunda hapis cezası 15 yıldan az olamayacak. 

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma ve özendirme suçunun cezası 2 yıldan 5 yıla kadar hapis iken, 5 yıldan 10 yıla,

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanma suçunun cezası 1 yıldan 2 yıla kadar hapis iken, 2 yıldan 5 yıla çıkartılacak.