logo

07 Ağustos 2018

Besiciler bayrama hazır  

Besiciler, dağlarda doğal ortamda yetiştirdikleri küçükbaş hayvanları kurban pazarına götürmek için gün sayıyor. Kurban Bayramı’na aylar kala kurban için ayırdıkları hayvanları özen olarak besiye çeken hayvan yetiştiricileri, bu yıl belirlenen kurban fiyatlarından sa oldukça memnun…

ADANA (GÜNEY HABER)-Besiciler, dağlarda doğal ortamda yetiştirdikleri küçükbaş hayvanları kurban pazarına götürmek için gün sayıyor. Kurban Bayramı’na aylar kala kurban için ayırdıkları hayvanları özen olarak besiye çeken hayvan yetiştiricileri, bu yıl belirlenen kurban fiyatlarındansa oldukça memnun…

Adana’da kurban satış fiyatları açıklandı. Buna göre besiciler orman arazilerinde veya mezralarda organik olarak yetiştirmiş oldukları bu kurbanlık hayvanların fiyatını 22 liradan satmaya başladı. Geçen yıla göre ortalama kurban fiyatları yüzde 10 oranında artış gösterirken, 60 kilogram bir kurbanlık koç ortalama bin 500 TL fiyattan satılıyor.

Dağlarda, ormanlarda ve mesire alanlarında hayvan yetiştiriciliği yapan insanlar için açıklanan kurban fiyatlarının normal olduğunu belirten hayvan yetiştiricisi Eyüp Çolak, “Açıklanan fiyatları bizi tatmin ediyor. Fakat hayvanlarını sadece yem ve saman ile besleyenleri bu fiyat kurtarmaz. Hayvan besiciliğinin mutlaka ya mezra veya ekilebilen geniş araziler üzerinde yapılması gerekiyor. Ama yine de devletimizden biraz daha destek olursa daha memnun oluruz.” dedi.

ERKEN ALAN SEÇİCİ DAVRANABİLİR

Bu yıl kurbanlık hayvanların kilosunun 22 TL olarak açıklandığını ifade eden Çolak, “İyi bir kurbanlık ortalama 60 kilo geliyor. 60 kilo gelen kurbanlık bir koç şuanda bin 500 TL’den satılıyor. Bayram yaklaştıkça fiyatların düşeceğini düşünmüyorum. Kurbanını erken alanlar, daha seçici davranarak daha iyi mallar alabilirler.” diye konuştu.

KURBAN ALIRKEN DİKKAT

Her küçükbaş hayvanın kurban olamayacağının altını çizen Çolak, “Dinimize göre kurban edilecek havyanın dişlerinin tam olması, boynuzlarının, gözlerinin ve kulaklarının sağlıklı olması gerekiyor. Ayrıca tüm organlarının da tam olması gerekiyor. Bu özellikleri taşıyan hayvanları alırken, besili olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Besili hayvanın beli düz olur, ayrıca sert olur. Eğer, hayvanın kontrol ederken, vücudu sert değil yumuşak ise o hayvan hormonlu olarak yetiştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Share
140 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.