logo

13 Eylül 2018

Beslenme çantası hazırlarken dikkat!

Okulların okulöncesi öğrenciler ve 1.sınıf öğrenciler için açılmasıyla birlikte anneleri de beslenme çantaları hazırlama telaşı sardı.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Okulların okulöncesi öğrenciler ve 1.sınıf öğrenciler için açılmasıyla birlikte anneleri de beslenme çantaları hazırlama telaşı sardı. Beslenme çantası hazırlanırken dikkatli olmak ve çocuklar için doyurucu olmasının yanında onların beden ve ruh gelişimlerine katkıda bulunacak gıdaları hazırlamak büyük önem taşıyor.

2018-2019 eğitim öğretim döneminin anasınıfları ve ilkokul 1.sınıflar için açılmasıyla birlikte minik öğrenciler için de okul dönemi başlamış oldu. Çocuklarına hazır gıdalar yedirmek istemeyip, kendi hazırladıkları yiyecekleri beslenme çantalarına koymak isteyen ebeveynleri uzmanlar sağlıklı gıdalar hazırlamaları konusunda uyarıyor.

Çocukların beslenme çantaları hazırlanırken, çantaya konulan yiyeceklerin onların hem gelişimlerine katkı sunacak ürünler olmasını hem de tok tutucu niteliğe sahip olması gerektiğini belirten Diyetisyen Ayla Ocakçı; “Beslenme çantası hazırlama okul dönemlerinde anne babaları en çok uğraştıran konulardan bir tanesidir. Her gün değişik ne hazırlayacağı konusunda düşünen anneler aynı zamanda hazırladıklarını da çocukların severek yemesini istiyorlar. Özellikle anasınıfları ve ilkokul dönemleri çocukların gelişme ve büyüme evreleri olduğu için bu dönemde tüketilen yiyeceklerin önemi bir kez daha artıyor.” dedi.

Sağlıklı bir beslenme çantasının nasıl hazırlanması gerektiğini belirten Ayla Ocakçı;“ Bizlerin ve çocuk doktorlarının da sürekli önerdikleri bir durum olarak şunu belirtmek istiyorum ki çocuklara kahvaltı yapma alışkanlığını kazandırın ve mutlaka her sabah bir tane yumurta yemelerini sağlayın. Yumurtayı beslenme çantasına koyamazsınız ama kahvaltıda mutlaka yedirin. Çantalarına mutlaka ya bir kutu süt, peynir veya ayran dönüşümlü olarak koyun. Süt ürünlerini bolca tüketsinler. Bunun yanı sıra evde kendiniz sebzelerden oluşan sandviçler hazırlayın ve çantasında her gün bir tane de olsa meyve bulundurun. Sağlıklı ürünlerden oluşan bir yemek kültürünün oluşmasını sağlayın.” ifadelerini kullandı.

Share
1215 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.