logo

Biberin ateşi düştü

Mart ayında zam şampiyonu olan yeşilbiberin fiyatı düşmeye başladı. Bu yıl iklimsel nedenlerden dolayı rekoltenin düştüğünü ve artan talep üzerine de yeşilbiberin fiyatının yükseldiğini belirten üretici, havaların ısınmaya başlaması ile birlikte rekoltenin arttığını, bunun da fiyatlara yansıdığını kaydetti.

ADANA (GÜNEY HABER)-Mart ayında zam şampiyonu olan yeşilbiberin fiyatı düşmeye başladı. Bu yıl iklimsel nedenlerden dolayı rekoltenin düştüğünü ve artan talep üzerine de yeşilbiberin fiyatının yükseldiğini belirten üretici, havaların ısınmaya başlaması ile birlikte rekoltenin arttığını, bunun da fiyatlara yansıdığını kaydetti.

Yurt genelinde özellikle son 6 ayda sebze fiyatlarında mevsimsel etkilerden dolayı ciddi artış meydana gelirken, yeşilbiber Mart ayında zam şampiyonu oldu. Akdeniz ve Ege bölgelerinde aşırı yağışlardan dolayı rekolte kayıpları meydana gelirken, üretimdeki düşüşle birlikte artan talep yeşilbiberin fiyatının yükselmesine neden oldu.

Aşırı soğuk ve yağışlardan dolayı bu yıl seralarda üretilen yeşilbiber miktarında ciddi düşüş yaşandığını belirten yeşilbiber üreticisi Nihat Zorba, “Yağışlar nedeniyle çoğu bitki beklenin çok altında ürün verdi. Piyasaya çok az miktarda ürün sürüldü. Bu da sebze fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Özellikle yeşilbiber seralarından geçmiş yıllara oranla çok az miktarda ürün alınabildi. Mart ayı ile birlikte havaların mevsim normallerine dönmesini bekliyorduk, fakat Mart ayında da hava soğuk geçti. Bu nedenle yeşilbiber fiyatı Mart ayında da ucuzlamadı. Üreticiler olarak yetiştirdiğimiz bitkilerden mahsul almak için elimizden geleni yaptık fakat fayda etmedi.” diye konuştu.

YEŞİLBİBER SERALARINA BAHAR GELDİ

Son bir haftadan bu yana havaların ısınmaya başladığını kaydeden Zorba, “Şuanda yeşilbiber seralarına bahar geldi. Güneşin gün içinde birkaç saatte olsa yüzünü göstermesi ve havalarında birkaç derece ısınmasıyla birlikte yeşilbiber seralarına bahar geldi. Şuanda yeşilbiber seralarında beklenen verim görülmeye başladı. Bu da şimdiden fiyatlara yansımış durumda. Şubat ve mart aylarında seralarda 10 liraya satılan yeşilbiberin fiyatı 3-4 TL’ye kadar düştü. Yani kış aylarında pazar ve manavda kilosu 20 liraya kadar çıkan yeşilbiberin kilosu şimdi pazarlarda 8 liraya kadar düşmüş durumda.” dedi.

Share
131 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.