Adana Güney Haber

Bilgisi olmayan toplamasın

Bilgisi olmayan toplamasın
84 views
25 Ocak 2021 - 1:24

Havaların soğuması ile birlikte gün yüzüne çıkan ve kış mevsiminde iyice olgunlaşan doğal mantarlar, mantarlardan anlayan ve mantar sevenler tarafından toplanmaya başlandı. Mantar hakkında tam bilgiye sahip olarak, bilinçli bir şekilde mantar toplayan mantar avcıları da severek yedikleri mantarı doğada toplamanın bile insana huzur verdiğini ifade ediyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Havaların soğuması ile birlikte gün yüzüne çıkan ve kış mevsiminde iyice olgunlaşan doğal mantarlar, mantarlardan anlayan ve mantar sevenler tarafından toplanmaya başlandı. Mantar hakkında tam bilgiye sahip olarak, bilinçli bir şekilde mantar toplayan mantar avcıları da severek yedikleri mantarı doğada toplamanın bile insana huzur verdiğini ifade ediyorlar.

Güzel lezzeti ve başka yemeklere de garnitür olarak kullanılmasıyla bilinen mantar, kış mevsimi boyunca en doğal ve saf hali ile doğada toplanmayı bekliyor. Çok sayıda çeşidi bulunan bu çeşitlerin içinde zehirli türleri de bulunan mantarlar, bilinçli olarak toplandığı takdirde rahatlıkla tüketilebiliyor. Mantar hakkında tam bir bilgiye sahip olanlar ise zehirli, zehirsiz ayrımını yaparak en sağlıklı olanlarını seçerek topluyorlar.

Mantar toplamanın, doğada bulunmanın insana huzur verdiğini belirten Sinan Ocaklı; “Doğada olmak, böylesine güzel ortamda bulunmak insana gerçekten huzur veriyor. İnsanın tüm yorgunluğunu, stresini alıp götürüyor. Mantar toplamak bu nedenle insana huzur veriyor. Mantar benim ve ailemin severek yediği bir gıda türüdür. Ormanlık alanlarda ve dağların eteklerinde bu zamanlarda ortaya çıkıyor ve kış mevsimi boyunca toplanılmaya devam ediyor. Bizlerde mantardan anlayan arkadaşlarımızla birlikte bu ormanlık alanlara gelerek mantar topluyoruz. Hem mantarımızı topluyoruz hem de stres atıyoruz.” şeklinde konuştu.

Mantar hakkında bilgisi olmayanların kesinlikle mantar toplamaması gerektiğinin altını önemle çizen Ocaklı; “Mantar lezzetli olmasının yanı sıra zehirli birçok türü ile de risklidir. Eğer mantar hakkında bilgi sahibi değilseniz kesinlikle toplamayın. Zehirli türlerine denk geldiğinizde ölüme varan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Mantar toplamak bilgi ister, bu nedenle mantarları tanımıyorsanız herhangi bir bilgiye sahip değilseniz toplamayın.” dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -