logo

10 Eylül 2018

Bir meslek daha bitme noktasında

Eskilerde çok popüler olan birçok meslek, günümüzün değişen şartları ve modern dünyaya adapte olamama gibi sorunlar nedeniyle bitme riski ile karşı karşıya kalmış durumda. Bunlardan bir tanesi de eski bakır kapları yeniden parlatma olarak bilinen kalaycılık mesleği.

 ADANA (GÜNEY HABER)-Eskilerde çok popüler olan birçok meslek, günümüzün değişen şartları ve modern dünyaya adapte olamama gibi sorunlar nedeniyle bitme riski ile karşı karşıya kalmış durumda. Bunlardan bir tanesi de eski bakır kapları yeniden parlatma olarak bilinen kalaycılık mesleği.

Kalaycılık mesleği günümüzde ilgi görememesi ve iş yapamaması gibi sorunlar yüzünden son demlerini yaşamaya başladı. İşin ustaları ise yaptıkları mesleğin aynı zamanda bir sanat olduğu ve bizim kültürümüzün adeta bir parçası haline geldiğini belirtip, mesleklerini devam ettirmek istediklerini ifade ediyorlar.

Kalaycılık mesleğinin kendi ailelerinde ata, dede mesleği olduğunu belirten Kalaycı Ustası Osman Ay; “Kalaycılık bizim aile mesleğimiz ve her yeni nesle miras olarak devredilmiş bir meslektir. Ben bu işim eğitimini babamdan aldım, babamda kendi babasından almış ve bugüne kadar devam ettirdik. Eskiden bu mesleğe bir ilgi bir rağbet vardı. İnsanların evleri bakır kaplar ile doluydu ve bizlere onları kalaylamamız için getirirlerdi. Ancak şuanda böyle bir şey yok. Tek tük gelen olursa, iş yapıyoruz. Çoğu zaman siftahsız kapattığımız günler oluyor. Ben şuanda 70 yaşındayım ve çalışmak zorundayım. Bildiğim gördüğüm tek iş bu ve bununla para kazanamıyorsan bu yaştan sonra ne yaparım diye düşünüyorum sürekli.” dedi.

Bizim kültürümüzle özdeşleşen bu mesleğe yurt dışındaki insanların daha çok ilgi duyduğunu belirten Ay; “Bizim insanlarımız bu mesleğe bu sanata sahip çıkmıyor. Ancak yurt dışından gelenler olursa onların bu sanat daha çok ilgilerini çekiyor. Bu bizim öz kültürümüz ve yaşatılması gerekiyor. Zaten işi öğretecek kişi bulmakta zorlanıyoruz. Ben ve Türkiye genelinde sayılı insanlar kaldık bu işi yapan. Bizden sonra da sanıyorum ki yapacak olan kalmayacak bu işi. Bu nedenle bu meslek, bu sanat yok olup gitmeden, bitip tükenmeden insanlarımızın bu mesleğe sahip çıkmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Share
817 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.