logo

06 Haziran 2018

Böğürtlenler satışa hazır

Yaz mevsiminin önemli meyvelerinden bir tanesi olan böğürtlen dallarından taze taze toplanarak pazarlarda satılmaya hazır hale geldi. Çukurova’nın bereketli topraklarında rahatlıkla ekimi yapılan böğürtlen kalitesi ve lezzeti ile göz dolduruyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Yaz mevsiminin önemli meyvelerinden bir tanesi olan böğürtlen dallarından taze taze toplanarak pazarlarda satılmaya hazır hale geldi. Çukurova’nın bereketli topraklarında rahatlıkla ekimi yapılan böğürtlen kalitesi ve lezzeti ile göz dolduruyor.

Haziran ayı itibari ile toplanmaya başlanan böğürtlenler, ağustos ayının sonuna kadar taze olarak satılmaya devam edilecek. Taze olarak tüketilmesinin yanında bol miktarda satın alınarak reçeli ve marmelatı da yapılan böğürtlene vatandaşın ilgisi ise yoğun olacağa benziyor.

Böğürtlenin veriminin bu yıl beklentileri karşıladığını belirten üretici Yavuz Kaşıkçı; “Böğürtlen Akdeniz ikliminin egemen olduğu tüm iklimlerde rahatlıkla yetiştirilebilen bir üründür. Çok fazla üretim maliyeti olmadığı için böğürtlen yetiştirmeyi düşündüm. Çukurova’mızın bereketli topraklarını zaten anlatmaya gerek yoktur. ‘Adam diksen yetişir’ sözüne mazhar olan bu bereketli topraklarda böğürtlen de kolaylıkla yetişti. Verim bu sene gayet güzeldi. Ağustos ayının sonuna kadar böğürtlen hasadı devam edecek.” dedi.

Taze tüketiminin yanı sıra reçel yapmak için kadınların bu meyvenin ortaya çıkmasını dört gözle beklediklerini belirten Yavuz Kaşıkçı; “Böğürtlen farklı bir lezzete ve aromaya sahip olduğu için 7’den 70’e herkesin sevdiği bir meyvedir. Ancak özellikle kadınlar böğürtlenin reçelini ve marmelatını yapmak için bir an önce böğürtlenin pazar tezgahlarına çıkmasını istiyor. Hazır satılan reçelleri tüketmek istemeyenler, evde kendi reçellerini kendileri yapmak için dört gözle böğürtlenin yolunu gözlüyor. Çünkü böğürtlen hafif mayhoş aroması ile reçel yapımına çok yakışıyor. Bu şekilde böğürtlene ilgi her zaman fazla oluyor. Bu da bizleri ve pazarcı esnaflarını mutlu eden bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

 

Share
340 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.