hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Böyle fedakarlık görülmedi! 60 milyon lira

Son Güncelleme :

09 Mayıs 2014 - 14:20

/ 1.957 views kez okundu.
Böyle fedakarlık görülmedi! 60 milyon lira

Prof. Dr. Adnan Yüksel, Türkiye’nin sayılı çocuk nörologlarından ve genetik uzmanlarından biri. Derecelerle ve dünya tıp tarihine geçen başarılarla dolu bir geçmişi var. Son olarak Bezmialem Üniversitesi’nin kurucu rektörlüğünü yapan Prof. Yüksel, ailesinin bütün mallarını vakfedip üniversite kurdu. Zeytinburnu’nda surların karşısında 30 dönümlük bir araziye inşa edilen Biruni Üniversitesi, onuncu asra damgasını vuran ünlü Türk bilgini Biruni’nin adını yaşatacak. Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel ile henüz şantiye aşamasında olan ve ‘yeni eğitim yılına yetişecek’ dedi.

Prof. Dr. Yüksel, ‘Bezmialem rektörlüğü’nden ayrıldıktan sonra üniversite kurmaya karar vermiş ve düşüncelerini Kapalıçarşı’da halı ve külçe işi yapan aile efradıyla paylaşmış. Başta karşı çıkmışlar. Sonra sıcak bakmışlar. Bütün ailenin malları vakfedilmiş. 60 milyon lira sermaye koymuşlar. Mütevelli heyet başkanlığına da eşi Dr. Bahar Sema Yüksel getirilmiş. Gülerek “Kendi oturacak evim bile kalmadı” diyen Adnan Yüksel, çocuklarına mal değil, vakıf bırakacağı için mutlu olduğunu söyledi.

SEMBOLÜ USTURLAB

Prof. Dr. Yüksel şunları anlattı: “Bilim Müslümanın kaybedilmiş malı. ABD’de yeni üretimin yüzde 40’ı üniversiteden geliyor. Bizde ise hocalarımız birbiriyle uğraşıp enerjilerini boşa harcıyor. Üniversite dediğin bilim üretecek. Okullarımı derecelerle bitirdim. Anadolu çocuğu olarak çok mücadele verdim. 28 Şubat döneminde hastaneyle ilişiğimiz kesildi. 2003’te Nişantaşı’nda muayenehane açtım. Kapıda küçücük bir ismim vardı. İkinci yıl o bölgenin, sonra İstanbul’un en çok hasta bakan hekimi oldum. Vergi rekoru kırdım. Çünkü hastalarıma kendi evladım gibi baktım. Yılların birikimini üniversite için vakfettim. Kafamızda çok bilimsel bir şey vardı. Üniversitenin adı ne olsun diye 150 isim araştırdık. Biruni’de karar kıldık. Biruni gelmiş geçmiş 10 evrensel dehadan biri. İsmini bir asra verdi, ufkunu da bize. Sembolümüz usturlab. Üniversitenin tacına koyup, Türkiye’ye tanıtacağız.

DÜNYAYA KAPAK OLDU

Bu üniversite benim kalfalık eserim. Ölçüm de liyakat. Türkiye’nin en iyileri kimse onları transfer ediyoruz. İstanbul Üniversitesi’nde 6 sağlık branşı var, biz 11’ini birden açtık. Bu yıl 1730 kontenjan ayırdık. Hocalaramız muhakkak yayın yapmak zorunda olacak. 5 yılda patent istiyorum. En önemli farklılığımızdan biri de moleküler genetik laboratuvarımız olacak. Bunun eski modeli sadece TÜBİTAK’ta, yenisi ABD’de var. Moleküler genetik bölümünü ABD’de okumuş Türklerden oluşturdum. Bize gelen öğrenci ilk yıldan projeye dahil olacak. Birinci sınıf yabancı dil ağırlıklı. Hazırlık sınıfı ise olmayacak. YÖK, yatay geçiş hakkını tanıdı. Öğrenci hemşireliği sevmediyse, birinci yılın sonunda fizyoterapiye geçebilecek, onu sevmedi odyolog olabilecek. Mühendislik fakültemizde sağlığa Ar-Ge yapacağız. Eğitim fakültemizde sağlıkla ilgili bölümlerin öğretmenlikleri olacak.

Kuruluşumuza özel hediyemiz dünyaca ünlü bilim dergisi Cell’den geldi. Ağrı’da konuşma ve yürüme bozukluğu çeken 11 çocuk üzerinde iki yıl boyunca araştırma yaptık. 3 milyar 164 milyon tarama sonunda 5 ailelenin çocuklarında aynı noktada mutasyon bulduk. Hesaplamalara göre bunların 16 kuşak, yani 400 yıl önce akraba olduklarını belirledik. Çalışmamız, Cell’e kapak oldu. Bu, Türk tıp tarihinde bir ilk.”