logo

Boyvadaoğlu: “Cumhuriyet değerlerimize sahip çıkacağız”

İYİ Parti Adana İl Başkan’ı Göktürk Boyvadaoğlu, Cumhuriyet’in Kuruluşu’nun 95. Yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı. Boyvadaoğlu, yaptığı açıklamada “Özgürlük için verilen mücadele nesilden nesile aktarılmalıdır” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)- İYİ Parti Adana İl Başkan’ı Göktürk Boyvadaoğlu, Cumhuriyet’in Kuruluşu’nun 95. Yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı. Boyvadaoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Kurtuluş savaşı kolay olmadı. Yurt ve millet yoksul, ordu dağıtılmış, silahtan soyutlanmış, anlaşma devletlerinin silahlı kuvvetleri askeri ve iktisadi önemli olan yerleri, bölgeleri işgal etmişler ve işgali de sürdürmektedirler. Dumlupınar Meydan Muharebesinin sağladığı 30 Ağustos 1922 Zaferi’ne kadar ülkenin en önemli bölgeleri, çarpışmaların etkisiyle harap hale gelmiş, düşman kaçarken de yakıp yıkmıştı. Toplum bir çeşit derebeylik düzeni içinde olup, ağaların,  beylerin eşraf ile ulema denilen din adamlarının maddi ve manevi egemenliği altında bulunmaktaydı. Türk halkı uzun yıllar süren savaşların, barış zamanında da teşkilatsızlık, bilgisizlik ve ilgisizliğin etkisi ile yoksul, yorgun, yılgın bir hale gelmişti.

Mustafa Kemal Paşa’nın askeri ve siyasi dehası, kırılmaz azim ve iradesi,  kurtuluş Savaşı’nın yönetim ve başarısın da en önemli etkendir. Makamdaki her rütbe, silah arkadaşları ona güvenmiş, candan bağlanmıştı. Bu güven ile Büyük Meydan Muharebesi kazanılmıştı. Olağanüstü bir yeteneğe sahip olan Mustafa Kemal komutasındaki Türk kuvvetleri, yurdu işgal etmiş olan müttefik kuvvetlere karşı bir istiklal mücadelesi verilmiş, sonunda bütün cephelerde zaferler kazanılmıştı.1923 yılında Lozan Anlaşması’nın imzalanmasıyla Türk devleti dünyaca tanınmış, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları 29 Ekim 1923 de Yeni Türk Devleti’nin idare şeklinin Cumhuriyet olduğunu ilan etmiştir.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurtuluş yolundaki mücadelesi hiçbir zaman unutulmamalı. Bu özgürlük için verilen mücadele nesilden nesile aktarılmalıdır.

İYİ Parti büyük mücadeleler sonucu kuruldu. Tüm engellemelere rağmen Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ve o’na inanan cesur insanlar, yılmadan mücadele ettiler. Partimizin kuruluş sürecinde ve sonrasında karşılaştığımız tüm olumsuzluklarda büyük devlet, güçlü devlet şiarının ışığında, kararlılığımızdan bir an bile vazgeçmedik. İktidar tarafından tüm araçlar kullanılarak, sayısız engeller, tehditler ve iftiralarla karşılaştık. Biz devletimize ve milletimize hizmet için varız. Bu engellerde bir adım bile geri çekilmedik. Daha 7 ayımızı doldururken, siyasetin ikili yapısı arasına sıkışmış ve bunun sonucu olarak da, milleti umutsuz bırakmış, Türkiye’nin siyasal iklimini değiştirdik. Çok adaylı Cumhurbaşkanlığı seçiminin önünü açtık, demokrasimize nefes aldırdık. Sonuçta 43 milletvekili çıkararak ülkemizde bir ilki gerçekleştirdik. Bu 7 aylık bir partinin büyük başarısıydı.

Kurtuluş Savaşı’nda gösterilen azim ve kararlılık bizlere gösterilen bir yol’dur. Bu yolda her zaman yürüyecek, Atatürk ilke ve inkılaplarından asla vazgeçmeyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, kahraman şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Share
174 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.