logo

07 Mayıs 2019

Buğday taban fiyatına yapılan zamdan üretici memnun

Çukurovalı buğday üreticileri hasat için gün sayarken 2019 yılı buğday taban fiyatı açıklandı. Geçen yıl tonu bin 50 TL olan ekmeklik buğdayın bu yıl ki fiyatı bin 350 TL’ye yükseldi. Buğday fiyatına yapılan yüzde 29 oranındaki zam üreticinin yüzünü güldürdü.

ADANA (GÜNEY HABER)-Çukurovalı buğday üreticileri hasat için gün sayarken 2019 yılı buğday taban fiyatı açıklandı. Geçen yıl tonu bin 50 TL olan ekmeklik buğdayın bu yıl ki fiyatı bin 350 TL’ye yükseldi. Buğday fiyatına yapılan yüzde 29 oranındaki zam üreticinin yüzünü güldürdü.

2018 yılında ton başına bin 50 lira olarak açıklanan kırmızı/beyaz sert ekmeklik buğday fiyatı bu yıl yüzde 29 artırılarak ton başına bin 350 lira olarak belirlendi. Buğdayın kalitesine göre açıklanan fiyatlar yüzde 4 oranına kadar yükselebilecek. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından buğdayda ton başına 100 lira prim ödemesi ile gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri ile birlikte toplamda 200 TL destek ödemeleri yapılacak.

Geçmiş yıllara oranla bu yıl buğday taban fiyatının erken açıklandığını belirten buğday üreticisi Hüseyin Işıl, “Çukurovalı üreticiler olarak buğday taban fiyatlarının geç açıklanmasından dolayı mağdur oluyorduk. Yıllar sonrasında Çukurovalı buğday üreticilerinin bu mağduriyeti giderildi. Her yıl hasat ettiğimiz buğdayı taban fiyatı açıklanmadığı için bir önceki yılın fiyatlarından satmak zorunda kalıyorduk. Bu da bizlerin zarar etmesine neden oluyordu. Geçen yıl da yine biraz erken açıklanmıştı ama bu yıl gerçekten tam zamanında açıklandı. Üretici tarlaya girmeden önce hasadını yapacağı buğdayın ne kadar para kazanacağını öğrenmiş oldu” dedi.

BUĞDAY FİYATI YÜZDE 29 ARTTI

Buğday fiyatlarına toplamda ortalama yüzde 29 zam geldiğini belirten Işıl, “Geçen yıl buğdayın tonu bin 50 liraydı, bu yıl ise bin 350 TL olarak açıklandı. Bu yıl verimlerinde yüksek olduğunu tahmin ediyoruz. Rekolte artışının yaşanması beklenen Çukurova Bölgesi’nde 1 hafta sonra buğday hasadı başlar. Yağışlardan dolayı artan rekolte para kazanmayı planlıyorduk. Fakat rekoltenin yanı sıra buğday alım fiyatları da çok iyi açıklandı. Bu yıl hasat ettiğimiz buğdayı inşallah bin 350 TL’ye satacağız. Birde buna ek olarak prim ödemesi ile gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk desteklemeleri ile çiftçi satmış üretmiş olduğu bir ton buğday karşılığında bin 550 TL para kazanmış olacak. Bu da çok büyük bir artış olmasa da tatmin edici bir zam oldu. Buğday üreticileri olarak fiyatlardan oldukça memnunuz” şeklinde konuştu.

Share
131 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.