Adana Güney Haber

Buğdayda hasat başladı

Buğdayda hasat başladı
8 views
24 Mayıs 2019 - 1:09

Türkiye’nin önemli hububat alanlarının başında gelen Adana’da buğday hasadına başlandı. Çukurova’nın bereketli topraklarında Mayıs ayı itibari ile başlanılan buğday hasadının Haziran ayı sonlarına kadar devam etmesi bekleniyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Türkiye’nin önemli hububat alanlarının başında gelen Adana’da buğday hasadına başlandı. Çukurova’nın bereketli topraklarında Mayıs ayı itibari ile başlanılan buğday hasadının Haziran ayı sonlarına kadar devam etmesi bekleniyor.

Türkiye’nin ilk buğday hasadı Adana’nın Karataş ilçesinde başladı. Türkiye’nin buğday ihtiyacının yüzde 3,4’ünü karşılayan Adana’da buğday hasadı için biçerdöverler tarlalarda çalışmaya başladı. Hasat edilen buğdayın önemli bir kısmı ekmeklik un olarak değerlendirilirken kalan kısmı ise farklı alanlarda kullanılacak. Gerek yurt içinden gerekse de yurt dışından talep gören buğdayın hasadından üreticiler ise bir hayli umutlu olduklarını ifade ediyorlar.

Çukurova’nın bölgesinin önemli ürünlerinin başında gelen buğdayın ekim alanında geçen yıla göre bir değişiklik yaşanmazken, ürünün bölgelere göre ortalama 550 kilo civarında olması tahmin ediliyor. Karataş ilçesinde erken ekimi yapılan bu nedenle de erken hasadına başlanılan buğdayın hasadına Kozan, Sarıçam ve İmamoğlu ilçelerinde devam edilmesiyle birlikte Türkiye’nin ve Adana’nın buğday ihtiyacının bir kısmı da böylelikle karşılanmış olacak.

Bu yıl ki buğday hasadından umutlu olduklarını ifade eden Üretici Gökhan Gözükara; “Erken ekimini yaptığımız buğdayın hasadına başlamış bulunmaktayız. Adana’da buğday hasadının ilk yapıldığı yer olmamız nedeni ile de ayrıca heyecanlıyız. Adana’da buğday hasadının tamamlanmasıyla Türkiye’nin yüzde 3,4- yüzde 4’lük buğdayı da hasat edilmiş olacak. Şuanda buğdayını biçen üreticiler satmak yerine depolara kaldırıyorlar. Çünkü fiyatlar henüz tam manasıyla oturmadı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklamış olduğu bir fiyat var fakat fiyatlar İç Anadolu Bölgesi’nde buğdayın biçilmesiyle, hasat edilmesiyle oturur. Bizlerde şuanda diğer bölgelerdeki buğday hasadının yapılmasını ve fiyatın oturmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin