Adana Güney Haber

Çalışmalar gıcır 

Çalışmalar gıcır 
Ö.Fatih Şevik
Ö.Fatih Şevik( fatih@adanaguneyhaber.com )
71 views
29 Mart 2019 - 3:00

F31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kalırken, siyasetin tüm kademeleri sahada adeta tek tek oy topluyor. En alt kademedeki parti üyelerinden tutun, genel başkanlara kadar herkes 31 Mart yerel seçimleri için çalışıyor. Milletvekilleri seçildikleri şehirlerden artık çıkmıyor.

Aslında yerelde siyaset, genel seçimlerden daha zor. En zoru da köylerde, her yerel seçim öncesinde ve seçim sonrasında kaç tane muhtar adayı varsa o köy o kadar çok bölünüyor. İnsanlar akrabaları ve hatta kapı komşuları ile yıllarca küs kalıp konuşmuyor. Yerel seçimler işte bu kadar önemli aslında…

Şuanda herkes bu seçimin hepsinden daha farklı olduğunu söylüyor. Ama bence bu iş abartılıyor. Sonuçta yerel seçim, yerel seçim olduğu için de menfaat ve dedikodu daha yaygın oluyor. İnsanların beklediği aday gösterilmeyince, yıllarca gönül verdiği partiye dahi veryansın edebiliyor. Bu yıllar öncede böyleydi şimdi de böyle aslında.

Geçmiş seçimler ile 2019 yerel seçimlerinin arasında tek bir fark var, önceki seçimlerde daha çok aday seçeneği vardı, bu seçimde ise Cumhur İttifakı Adayı ve Millet İttifakı Adayı olmak üzere iki iddialı aday var. Bunların dışındakiler ise pek konuşulmuyor. Bu nedenle de insanlara biraz farklı geliyor. Yoksa diğer seçimlerden farklı yerel seçim yaşanmayacak.

Sosyal medya, internet siteleri, cadde ve sokaklar adayların afişi ve siyasi partilerin bayrakları ile dolmuş taşmış durumda. Her seçimde olduğu gibi seçimin sonucunu ‘kararsız seçmen’ belirleyecek. Kararsız seçmenin karar vermesi ise biraz daha zor. Özel çaba, ilgi ve beceri istiyor. Şuanda belediye başkan adayları, özellikle mevcut belediye başkanları birbirinden güzel, özel ve şatafatlı cümlelerle bezenmiş video klipleri hazırlatıyor. Ama ne videolar, oscarlık filmler gibi çekilmiş hepsi de…

Ama bunlar öyle ha deyince olmuyor, hepsi birer bütçe istiyor, hem de ciddi bütçeler istiyor. Afişti, bayraktı, Billboard du, Led di, giydirmelerdi derken ortaya korkunç bütçeler çıkıyor. Evet, şuanda mevcut belediye başkanları bunlarla ilgilenirken, Adana’nın ulaşım, imar, çöp, sinek ve yeşil alan sorunları çözüm beklerken, büyük eserlere ait inşaatların bir an önce bitmesi ve hizmete girmesi bekleniyor.

Başta büyükşehir belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri olmak üzere her bir belediyenin şuanda tamamlaması beklenen birçok çalışması var. Ama yerel seçimler yaklaşınca çalışmalara ara verildi. Zaten çalışmalar son bir yıl içinde hareketlenmeye başlamıştı. Mesela büyükşehir belediyesi Devlet Bahçeli Köprüsü’nü, Seyhan Belediyesi ise Kent Meydanı’nı, Sarıçam ulaşım ve alt yapı çalışmalarını, Yüreğir Belediyesi kentsel dönüşüm projelerini, Çukurova Belediyesi imarsız olan konut sorunlarını tamamlayamadı.

Belediye başkanları sorduğumuzda yaptıklarını anlatmakla bitiremiyor ama vatandaş bunlarla hiç ama hiç ilgilenmiyor. Kendisine bir faydası olup olmadığına bakıyor. Kendi menfaatine bir şeyler yapılmışsa, o seçmen kime oy vereceğini biliyor. Fakat henüz karar vermemişse işte o zaman siyasi adaylar için sıkıntı başlıyor, çünkü bu seçmen ya gerçekten çok zeki bir insan ya da yapılan hiçbir çalışma kendi menfaatine hitap etmemiş. O yüzden bu seçmende kararsız seçmen oluyor ki; bu en zoru. Onları kararlı hale getiren bence bu seçimi kazanan olur.

En basitinden insanlar kendileri için yapılan kaldırımlarda yürüyemiyor. Birbirinden ayırt etmiyorum, çünkü tüm ilçelerde kaldırımlar işgal altında, o yüzden yolda yürümek zorunda kalıyorsunuz. Bu durum kimin umurundaki ki? Belediyeler kaldırım işgallerini bile ortadan kaldırmaktan uzak davranıyor. Hani bazı çalışmalar 5 yılda bitmemiş olabilir, ulaşım ve imar sorununu çözmek zor gelebilir, çıkmaz sokakları açmak için para gerekebilir ama kaldırım işgallerini ortadan kaldırmak için sadece belediye bünyesinde görevli zabıta personeline ihtiyaç var. O zaman kaldırımlar insanlara bırakılmıyor ki? Şimdi bunu sormak suç mu?

Eğer bir belediye başkanı bu sorunu da çözemiyorsa, bence bir daha aday olamamalı…

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -