logo

22 Aralık 2017

Cam filmi karşılık bulmadı

Otomobillerde uygulanan cam filmi bakanlık tarafından hazırlanan nihai karar ile yasa tasarısı hazırlanırken, tasarı sürücülerin beklentilerini tam olarak karşılamadı. Aracına cam filmi uygulaması yaptıran sürücüler, cam filminin tamamen serbest kalmasını beklerken, bakanlık cam filmlerine en az yüzde 70 ışık geçirme şartı getiriyor.

ADANA (GÜNEY HABER/HALİL İBRAHİM UĞUR)-Otomobillerde uygulanan cam filmi bakanlık tarafından hazırlanan nihai karar ile yasa tasarısı hazırlanırken, tasarı sürücülerin beklentilerini tam olarak karşılamadı. Aracına cam filmi uygulaması yaptıran sürücüler, cam filminin tamamen serbest kalmasını beklerken, bakanlık cam filmlerine en yüzde 70 ışık geçirme şartı getiriyor.

Cam filmi tartışmalarına bakanlık son vermek için yasa tasarısı hazırlarken, hazırlanan yasa tasarısı da yeni tartışmalara neden oluyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 14. maddesinde yapılması planlanan değişiklikleri tasarı haline getirdi. Hazırlanan tasarı da , “Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir” denildi.

Yüzde 70 oranındaki ışık geçirme oranının ileride yeni mağduriyetler açacağını belirten oto aksesuarcısı Bilal Okçu, “Bakanlık tarafından hazırlanan bu yasa tasarısı insanların beklentisini tam olarak karşıladığı söylenemez. Çünkü insanlar cam filmi uygulamasının tamamen serbest kalacağını düşünüyordu. Araç sürücülerinin beklentileri şimdi yeni bir tartışmaya almış durumda.” diye konuştu.

SÜRÜCÜLER KARARSIZ KALDI

Şuanda insanların araçlarına yaptırmış olduğu cam film uygulaması konusunda kararsız kaldığını belirten Okçu, “İnsanlar araçlarına yaptırmış olduğu cam filmi uygulamasının derecesini bilmiyor. O yüzden kafaları karışmış durumda. İnsanlar Cumhurbaşkanımızın talimatı sonrasında araçlarındaki film uygulamalarını söktürmeyi ertelemişti. Ama şimdi son derece kararsızlar.” dedi.

CEZASI ÇOK AĞIR

Pek çok araç sürücüsünün araçlarında cam filmi uygulamasını kullanmak istediğinin altını çizen Okçu, “Fakat çıkacak yasaya göre cam filmi kullanmanın cezası çok büyük. Hiç kimse bu kadar büyük bir cezayı ödemek istemez. Bu nedenle araç sahipleri, cam film uygulamasından endişe duyuyor. Son zamanlarda insanlar araçlarındaki cam filmlerini söktürmeye başlamıştı. Yeni yasa ile birlikte araçlardan cam filmi sökme işleminin bir süre daha devam edeceğe benziyor.” ifadelerini kullandı.

Share
344 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.