hava 28° Orta
DOLAR 32,9298 % % 0.08
EURO 35,3217 % % -0.16
GRAM ALTIN 2.454,34 % % -0,62
ÇEYREK A. 4.012,85 % % -0,62
BITCOIN 61.990,00 % 5.569
SON DAKİKA

Çek yasası ve uygulamadaki değişiklikler anlatıldı

Son Güncelleme :

17 Ocak 2017 - 0:07

/ 332 views kez okundu.
Çek yasası ve uygulamadaki değişiklikler anlatıldı

Adana Barosu tarafından Divan Oteli Yaşar Kemal Salonunda düzenlenen “Çek Kanununda Son Değişiklikler ve Uygulamaları” konu başlıklı panel avukatları yoğun ilgisiyle ve geniş katılımla gerçekleştirildi. Panelde konuşan Adana Baro Başkanı Av. Küçük; “ticari yaşamın disiplini ve mağduriyetlerin doğmaması için mevcut düzenlemeler yerindedir” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)- Adana Barosu tarafından Divan Oteli Yaşar Kemal Salonunda düzenlenen “Çek Kanununda Son Değişiklikler ve Uygulamaları” konu başlıklı panel avukatları yoğun ilgisiyle ve geniş katılımla gerçekleştirildi.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin 2016 yılının verilerine göre, ibraz edilen çek miktarının bir önceki yıla göre yüzde 6.3 oranında arttığını” ifade etti.

Panelin açılışında konuşan Av. Küçük, “Adli para ceza cezası öngören yeni çek yasası çekin ticari yaşamda gücünü artırmış, hukuksal değerini yükseltmiştir. Ekonomik taahhütler ve ödemelerin yerine gelmemesi halinde ceza, bilhassa hapis cezası çağdaş ülkelerde hep tartışılmıştır. Gelişmekte olan bizim gibi ülkelerde ticari yaşamın disiplini ve başkaca mağduriyetlerin doğmaması için mevcut düzenlemelerin yerinde olduğu kanaatindeyim” dedi.

Konuşmanın ardından Adana Barosu Genel Sekreteri Av. Semih Gökayaz, sunum yapacak konukları tanıttı ve panel başladı.

Panelin moderatörlüğünü Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. h.c. Yener Ünver yaptı. Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Baromuz üyesi Av. Prof. Dr. Mustafa Topaloğlu. “Çek Kanununda 6728 Sayılı Kanunla Yapılan Değişikliklerin Ticaret Hukuku Açısından İrdelenmesi”, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Özlem Yenerer Çakmut “6728 Sayılı Kanunla Öngörülen Suçlar” ve Yrd.Doç.Dr. Nihat Güman da “Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Bakımından Çek Kanununa Bakış” konularında sunum yaptı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, program sonunda verimli ve keyifli bir panel olduğunu belirterek, katkı sunan tüm konuklarına teşekkür etti. Plaket töreniyle program sona erdi.