Adana Güney Haber

CEP TELEFONSUZ YAPAMIYORUZ!

CEP TELEFONSUZ YAPAMIYORUZ!
Ö.Fatih Şevik
Ö.Fatih Şevik( fatih@adanaguneyhaber.com )
197 views
24 Eylül 2021 - 2:11

Günümüzde, akıllı telefonun her an elimizde, yanımızda durması alışkanlık haline geldi. Akıllı cep telefonlarının günlük hayatta yaygın olarak kullanılması ve birçok işe yaramasına rağmen birtakım problemleri de beraberinde getirdi. Ülkemizde yaklaşık 25 milyon kişi cep telefonundan internet kullanıyor. Burada özellikle gençlerin akıllı telefon bağımlısı haline geldiği görüyoruz.

İnsanların bir kısmı cep telefonunu günlük ihtiyaçları için kullanabilirken maalesef gençlerin büyük bir kısmı telefon kullanımını sınırlayıp kontrol etmekte yetersiz kalıyor. Günümüzde gençlerin korkulu rüyalarının en başında cep telefonlarını şarjının bitmesi geliyor. Gençler arasında cep telefonunun şarjı bitmesi demek, arkadaş ortamında alay konusu olma anlamına geliyor. Hatta cep telefonunun şarjının bitmesi demek, gençler arasında nefessiz kalma anlamına da geliyor.

Sinemada, sokakta, aile veya arkadaş ortamında hatta tuvalet ve banyoda dahi telefon kullananlar olduğunu biliyoruz. Kullanmadığında ise insanlar kendini rahatsız, eksik ve tedirgin hissediyor. Yani cep telefonu artık bu kadar hayatımıza girmiş durumda…

Cep telefonunu özellikle sosyal paylaşım siteleri ve mesaj atmak için kullanan gençler, bunları yapmasalar bile ellerinde ya da yanlarında telefonları dursun istiyor. Aşırı cep telefonu kullanan, elinden düşürmeyen gençlerin bağımlılık açısından riskli grup olduğunu söyleyebiliriz. Kişilerin bu denli bağımlılık derecesinde cep telefonu kullanması, kullanmadığında, cep telefonu yanında olmadığı zamanlarda kendini eksik, tedirgin, huzursuz hissetmesi, cep telefonu kullanımında kontrolünü koruyamaması, kaybetmesi ve teknolojiyi aşırı derecede ve ölçüsüz kullanması fiziksel ve psikolojik çok açıdan birçok ciddi rahatsızlığı da beraberinde getiriyor.

Günümüz insanlarının bir çoğu tüm günlük işlerini ve sohbetlerini, cep telefonlarını ellerinden bırakmadan yapmakta cep telefonlarını hayatlarının her alanına dahil etmiş durumda… Bunun yanında cep telefonun kullanımının çok küçük yaşlara düştüğünü de göz önüne alırsak gençler e-mail, mesajlaşma ve sosyal paylaşım sitelerindeki sohbetler ile büyümekte ve bunun doğal bir sonucu olarak da bir işi, bir sohbeti düzgün yapmayı beceremiyor.

Cep telefonunun hayatın her anına bu kadar yoğun sokulmasıyla birlikte yani her dakika mesajlaşma, sosyal medyaya bakma, oyun oynama, müzik dinleme gibi faaliyetler insan beynini aşırı derecede uyarıyor. İşte pek çok insanın işlerine konsantre olamaması ya da örneğin gece uykuya dalamamasının altında aşırı cep telefonu kullanımı bulunuyor.

Telefon bağımlısı haline gelen kişilerin iş ve okul performansları da olumsuz yönde etkileniyor. Yoğun olarak cep telefonu kullanımı, kişilerin okuldaki veya işteki performansını, ilgiyi, odaklanmayı dağıtıp konsantrasyonu bozarak olumsuz etkiliyor. Bu durum ise günlük tüm iş ve okul perfomansının da daha düşük hale gelmesine neden oluyor. Tüm bu olumsuzluklara ilaveten cep telefonu bağımlılığı kişilerin hareket seviyerinin kısıtlanmasına ve dünyada olup bitenler konusunda ilginin azalmasına neden oluyor.

Böylesine yoğun cep telefonu, tablet gibi teknolojinin nimetlerinden bu kadar yoğun yararlanmak, aşırıya kaçmak, hayatımızın her dakikasına sokmak yani bağımlı hale gelmek hafızada da bir takım olumsuz etkiler bırakıyor. Sebep ne olursa olsun, sürekli ve aşırı derecede telefon, tablet gibi akıllı cihaz kullanımı, beyni etkiliyor ve beynin üretmesini, düşünmesini engelliyor. Bu noktada insanlar cep telefonu, tablet gibi cihazları sadece ihtiyaçları doğrultusunda kullanmayı işleri bittiğinde bunları bir kenara koymayı öğrenmeleri gerekiyor. Aksi taktirde teknoloji, akıllı cihazlar insan hayatını bu kadar kolaylaştırabilecekken daha da berbat bir hale getirebilir.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -