Adana Güney Haber

Cevheri:“DP’de canlılık ve dinamizm var”

Cevheri:“DP’de canlılık ve dinamizm var”
43 views
08 Ocak 2020 - 14:16

DYP eski Adana milletvekili İ. Cevher Cevheri, Demokrat Parti’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine katıldı. Burada partililere hitap eden Cevheri, “Demokrat Parti’de tecrübeli başkanlar, siyasi birikimlerini gençlere aktarmak isteyen, heyecanlı iyi yetişmiş kadrolar var. Demokrat Parti’de çok büyük canlılık ve dinamizm var” dedi.

(HABER MERKEZİ)- Demokrat Parti’nin (DP) 74. kuruluş yıldönümü, Adana İl Teşkilatı’nda düzenlenen törenle kutlandı. DP İl Başkanı Ömer Tan, “Partimizi iyi yerlere taşımak için canla başla mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Türk siyasetinin önemli kilometre taşlarından biri olan Demokrat Parti, Cumhuriyet Halk Partisi’nden ayrılan Celal Bayar, Adnan Menderes, Tevfik Koraltan ve Fuat Köprülü tarafından 7 Ocak 1946 kuruldu. DP, liberalizm ve demokrasi ekseninde çalışmalar yürüttü.

SİYASETTE SÖZ SAHİBİ OLUR

Doğru Yol Partisi (DYP) eski Adana milletvekili İ. Cevher Cevheri de, Demokrat Parti’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine katıldı. Burada partililere hitap eden Cevheri, “Demokrat Parti’de tecrübeli başkanlar, siyasi birikimlerini gençlere aktarmak isteyen, heyecanlı iyi yetişmiş kadrolar var. Demokrat Parti’de çok büyük canlılık ve dinamizm var” dedi.

DP’nin iyi yetişmiş, ilkeli, dürüst, akçalı ilişkilere bulaşmamış, harama el uzatmamış çok sayıda milletvekili ve bakanı bünyesinde topladığını aktaran Cevheri, “Bu arkadaşların birikimleri ve yeni gelen gençlerin dinamizmini birleştirdiğinizde DP’nin söz sahibi olmaması için hiçbir sebep yok” diye konuştu.

ARTIK İTTİFAKLAR OLACAK

Türkiye’de artık yeni bir sistemin yürürlükte olduğunu aktaran Cevheri, şunları kaydetti: “Bu sistemde siyasi iktidar artık meclisin içinden çıkmıyor. Doğrudan doğruya halkın verdiği oylar ve yüzde 50’nin üzerinde oyla ancak cumhurbaşkanı seçilen şahsın uhdesinde bir yürütme erki var, hükümet var. Şu anki siyasi tabloya baktığımızda hiçbir siyasi partinin tek başına cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma şansı yok. Artık ittifaklar, birliktelikler olacak bu şekilde iktidar olunacak. Demokrat Parti’ye böyle bir rol biçiyoruz. Elbette Demokrat Parti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracak bir kapasiteye, birikime ve insan kaynağını sahiptir ama siyasetin gereği, kendimize ideolojik olarak yakın gördüğümüz partilerle bir araya gelerek, ortak bir cumhurbaşkanı adayının çevresinde kenetlenerek bir cumhurbaşkanlığı seçiminde söz sahibi olabiliriz”

Toplantıya, DP’li üyeler ile DYP eski il başkanlarından Fırat Özkan ve Nevzat Şaşkın ile  eski Seyhan İlçe Başkanı Mustafa Tümer de katıldı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -