hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

“Cezaların Artırılması Toplumsal Vicdanda Açılan Yaraları Saracak”

Son Güncelleme :

14 Mayıs 2014 - 22:53

/ 521 views kez okundu.
“Cezaların Artırılması Toplumsal Vicdanda Açılan Yaraları Saracak”

AK Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan:

 

“Cezaların Artırılması Toplumsal Vicdanda Açılan Yaraları Saracak” 

AK Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Grup toplantısında cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen ve diğer bazı suçların cezalarının arttırılacağına ilişkin açıklamaları toplumsal vicdanda açılan yaraları büyük oranda saracağını söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER) – AK Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Grup toplantısında cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen ve diğer bazı suçların cezalarının arttırılacağına ilişkin açıklamaları toplumsal vicdanda açılan yaraları büyük oranda saracağını söyledi.
Gürkan, Başbakan Erdoğan’ın cinsel dokunulmazlığa ve diğer bazı suçlara verilecek olan cezaların büyük oranda arttırılacağına yönelik açıklamalarına ilişkin görüşlerini aktardı.
Gürkan, iki çocuğu olan bir anne ve toplumun birçok kesimi ile iletişim halinde olan bir milletvekili olarak, getirilecek olan yeni cezaların toplumsal huzur ve güvenliğin sultanbeyli escort tesisine katkı koyacağını ve kamuoyunda var olan, mevcut cezaların bazı suçlar için yetersiz olduğu algısını büyük ölçüde değiştireceğini düşündüğünü belirtti.
Gürkan, son zamanlarda, başta çocuklar olmak üzere kadınlara ve vatandaşlara yönelik cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara ilişkin kamuoyunda infiale varan tepkiler olduğunu ve bu tarz suç işleyenlerin en ağır şekilde cezalandırılması gerektiği, toplumun her kesimi tarafından dile getirildiğini ifade etti.
Milletvekili Gürkan değerlendirmelerinde şunları kaydetti:
“Özellikle çocuklarımıza karşı işlenen suçlar toplumumuzun vicdanını yaralamakta olup, toplumumuzun büyük bir çoğunluğu, bu suçları işleyenler için idam cezası verilmesi gerektiğini savunmaktadır. İki çocuk sahibi bir anne olarak benimde şahsi fikrim, insanlıktan nasibini almamış, cani ruhlu bu insanlar için idam cezasının uygulanmasıdır. İdam cezası ülkemizde uygulanmadığı için idam cezası yerine bu canavarlar için en ağır cezalar uygulanmalıdır.
Grup toplantımızda, Sayın Başbakanımızın açıkladığı yeni düzenlemeler, kavrulan yüreklere su serpecek, kanayan yaraları saracaktır. Sayın Başbakanımızın her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızın talep ve beklentileri doğrultusundaki hassasiyetleri ile titiz çalışmalar neticesinde, ceza sistemimizde önemli değişikliklere gidilme kararı alınmıştır.
Yeni kanun tasarısı ile aile yaşamını tehdit eden, toplumsal değerlerimizi ayaklar altına alan ve sosyal dokuyu zedeleyen bazı suçlara karşı cezalar büyük oranda arttırılmaktadır.
Örneğin çocuklara karşı suç işleyenler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasında 30 yıl cezaevinde kalmakta iken, bu ceza 39 yıla çıkarılmaktadır. Yine çocuklara yönelik suç işleyenlerin müebbet hapis cezası da 24 yıl infazdan, 33 yıla çıkarılmaktadır. Bunun yanında failler, cezalarını tamamlasalar bile bazı kısıtlamalara tabi olacaklardır.
Daha önce benimde imzamın bulunduğu, milletvekilimizden Alev Dedegil ve Aşkın Asan öncülüğünde hazırlanan, Fatma Şahin, Necdet Ünüvar ve toplam 8 Milletvekili arkadaşımız tarafından imzalanan “Çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel suçlarla daha etkin mücadeleyi öngören” bir Kanun Teklifi verilmişti. Verdiğimiz Kanun Teklifinde yer alan birçok husus bu tasarıda yer almıştır. Bu konuda yapılan bir çalışmada imzası olan biri olarak, Sayın Başbakanımızın açıkladığı, önemli değişiklikler getiren ve bu kapsamdaki suçların önlenmesi için büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm tasarı için Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum.”

UYUŞTURUCU İLE DAHA ETKİN MÜCADELE EDİLECEK
Kanun tasarısında uyuşturucu ile mücadele konusunda da önemli adımlar atıldığını hatırlatan AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, şu bilgileri aktardı:
“Kenevir ekimi suçunun cezası 1 yıldan 7 yıla kadar hapis iken, bu ceza 5 yıldan 12 yıla kadar arttırılmaktadır. Uyuşturucu ve uyarıcı madde ithal ve ihraç suçunun cezası 10-20 yıl aralığından 20-30 yıla, satma cezası da aynı şekilde 5-15 yıl aralığından 10-20 yıl aralığına yükseltilmektedir.
Çocuklara uyuşturucu verilmesi ve satılması durumunda cezanın 15 yıldan az olmayacak bu suçtan koşullu salıverilme sürelerini de uzatılmaktadır. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanma cezası da arttırılmakta mevcutta bu suça verilen ceza 1 ile 2 yıl iken, ceza 2 ila 5 yıl aralığına çıkarılmaktadır. Ayrıca madde kullananlara defalarca “denetimli serbestlik” kararı verilmesinin de önüne geçilmektedir.
Sayın Başbakanımızın içeriği hakkında bilgi verdiği Kanun Tasarı ile yine hırsızlık ve kapkaç gibi suçların önüne geçmek ve daha etkin mücadele edebilmek amacıyla bu suçlara verilecek cezalar da önemli ölçüde arttırılmaktadır. Konutta hırsızlığın cezası 2 ila 5 yıl aralığından, 5 ila 10 yıl aralığına çıkarılmaktadır. Kapkaç cezası 3 ila 7 yıl aralığındayken, 5 yıl ila 10 yıl aralığına çıkarılmaktadır. Gece yapılan hırsızlığın cezası üçte bir artırılırken, yeni düzenleme ile yüzde 50 oranında arttırılmaktadır. Zaman zaman telefon, elektrik, demiryolu hatlarından bakır kablo ve makas motoru gibi altyapı malzemelerinin çalındığına bu sebeple kamu hizmetlerin engellendiğine ve hayati risklerin ortaya çıktığına şahit olmaktayız. Tasarı ile bu tür suçların cezasının iki katına kadar artırılmasını düzenlenmektedir. Tasarıda bu düzenlemelerle birlikte hasta ve engelli mahkumlara yönelik düzenlemeler yapılmakta, sulh ceza ile asliye ceza ayırımı ortadan kaldırılmakta, İdari yargıda istinaf kanun yolu getirilmekte, Bölge idare mahkemelerinin sayısı azaltılmaktadır. Şu anda 25 ilde bulunan bölge idare mahkemesi ihtiyaca göre yeniden düzenlenecektir. İdari yargıda ivedi yargılama usulünü getirilmektedir. Bunun yanında Yargıtay Kanunu’nu da değişikliğe gidilmektedir.
Sonuç olarak önemli değişiklikleri öngören bu kapsamlı kanun tasarısı ile suçla mücadele, caydırıcı tedbirler ve yargının hızlı işlemesi konularında yapılacak çok sayıda yenilik, yakın zamanda TBMM de görüşülerek kanunlaşacak ve aziz milletimizin huzur ve güvenliğinin sağlanmasına, yargı hizmetlerinin hızlanmasına katkı koyacaktır.”