hava 31° Orta
DOLAR 32,9286 % % 0.32
EURO 35,3765 % % 0.63
GRAM ALTIN 2.465,47 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.031,05 % % 0,60
BITCOIN 60.950,01 % -4.924
SON DAKİKA

CHP’den ‘Cumhuriyet’i koruma seferberliği

Son Güncelleme :

06 Şubat 2017 - 0:24

/ 408 views kez okundu.
CHP’den ‘Cumhuriyet’i koruma seferberliği

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, bazı ürünlerdeki özel tüketim vergisi (ÖTV) oranının 30 Nisana kadar düşürülmesini,  sandıktan Hayır çıkmasından korkan iktidarın halka referandum rüşveti verme girişimi olduğunu söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü, tek adamlık rejimi olan başkanlığa geçişi öngören anayasa değişikliği teklifinin oylanacağı referandumdan ‘HAYIR’ çıkarıp Cumhuriyet’i ve demokrasiyi koruyup gelecek kuşaklara aktarmak için parti örgütlerinde seferberlik ilan etti.

Tek adamlık rejimini getirecek olan anayasa değişikliği teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülerken referandum hazırlıklarına başlayan CHP Adana İl Örgütü, son toplantısını il delegeleriyle yaptı. Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde, Adana Milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe başkanları, il yöneticileri ve il delegelerinin katılımıyla dün gerçekleştirilen toplantı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

“TÜRKİYE YOL AYRIMINDA”

Referandum çalışmaları hakkında bilgiler veren İl Başkanı Ayhan Barut, anayasa değişikliğinin CHP, AKP meselesi değil memleket meselesi olduğunun altını çizdi. Referandumdan “HAYIR” çıkmaması halinde ulusal kurtuluş mücadelesi sırasında ülkemizin kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e dahi verilmeyen yetkilerin tek kişiye teslim edileceğini belirten Barut, Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu vurguladı.

Barut, “Referandumda ülkemizin yönünü belirleyeceğiz. Ya aydınlığı ya da karanlığı seçeceğiz. Elbette ki Ulu Önder Atatürk ve arkadaşlarının yolunu takip eden, çağdaşlığı hedefleyen bir neslin çocukları, torunları olarak aydınlıktan yanayız. Bu nedenle referandumda ‘HAYIR’ diyeceğiz. Ülkemizin geleceği, çocuklarımızın yarınları için bu referandumdan ‘HAYIR’lı bir sonuç çıkmasını sağlamak için tüm gücümüzle çalışacağız” dedi.

“CUMHURİYETLE ELDE EDİLEN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER KAYBEDİLECEK”

Referandumda başkanlığın kabul edilmesi halinde Cumhuriyetin ve demokrasinin son bulacağını, Cumhuriyetle elde edilen hak ve özgürlüklerin de kaybedileceğini dile getiren Barut, “Türkiye bir seçilmiş krallığa dönüşecek ve olağanüstü hal (OHAL) durumu, ülkenin  doğal yönetim şekli haline gelecek” diye konuştu.

Siyasal iktidarın OHAL yetkilerini referandumdan HAYIR çıkmaması için sonuna kadar kullandığının altını çizen Barut, Bakanlar Kurulu kararıyla bazı ürünlerde KDV oranının 30 Nisan’a kadar düşürülmesini ise rüşvet girişimi olarak değerlendirdi. Barut, “İktidar bu kararında samimi olsaydı ÖTV’yi tamamen ve süresiz olarak kaldırır, yurttaşlarımızın rahat bir nefes almasını sağlardı. Olması gereken de budur. Referandumdan HAYIR çıkacağını gören iktidar, halkı kandırmak için ÖTV oranını referandum sonrasına kadar düşürerek rüşvet girişiminde bulunmuştur. Ancak sağduyulu halkımızın bu rüşvet teklifine gereken yanıtı sandıkta vereceğinden hiç şüphemiz yok” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYETİMİZE, DEMOKRASİMİZE, MEMLEKETİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Referandumda siyasi parti çalışması yapmayacaklarının altını çizen Barut, şöyle devam etti:

“İnsani, vicdani ve ahlaki bir çalışma yapıp, etnik kökenine, siyasi görüşüne, yaşam tarzına, diline, dinine bakmadan, hiç kimseyi ayrıştırmadan, herkesi kucaklayıp Cumhuriyetimize, demokrasimize, memleketimize sahip çıkacağız.”

Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, referandumda çalışmalarının partililerle birlikte partili olmayanlara yönelik yürütülmesinin önemini vurgularken, Milletvekili İbrahim Özdiş, Kurtuluş mücadelesindeki gibi Cumhuriyet’ten yana olan herkesin tek vücut halinde Kuvayi milliye ruhuyla bir arada olması gerektiğini kaydetti.

Seyhan Belediye Başkan Zeydan Karalar da seçimde hile yapılacağıyla ilgili söylemlerin seçmenin sandığa gitmesini engellemeye yönelik olduğunu vurgulayıp, bu tür algı operasyonlarına dikkat edilmesi uyarısında bulundu.