logo

“Çiftçi, esnaf ve sanatkârların Bağ-Kur prim ödemeleri 12 ay ertelensin”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, çiftçi, esnaf ve sanatkârların Bağ-Kur prim ödemelerinde yapılan artışa tepki göstererek acilen sorunun çözülmesi için harekete geçilmesini istedi

ADANA(GÜNEY HABER) – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, çiftçi, esnaf ve sanatkarların Bağ-Kur prim ödemelerinin 12 ay süreyle ertelenmesini istedi.

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle Türkiye’de asgari ücretin brüt 2 bin 558 lira, net olarak da 2 bin 20 liraya yükseltildiğini anımsatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Bilindiği üzere asgari ücretteki artışla birlikte esnaf ve çiftçilerin Bağ-Kur primlerinden işsizlik maaşına, genel sağlık sigortasına ödenecek primlerden askerlik ve doğum borçlanmasına kadar geniş bir yelpazede ödenecek vergiler yükseliyor” dedi.

“TALEPLER YERİNE GETİRİLMELİ”

Ülkede derin bir ekonomik kriz yaşandığını anımsatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Bu süreçte Bağ-Kur primlerinde yapılan bu artışlar; çiftçilerimiz, esnaf ve sanatkârlarımızı kara kara düşündürüyor. Emek ve alınterinin karşılığını zaten alamayan çiftçilerimiz, esnaf ve sanatkârlarımız, Bağ-Kur primlerini bu süreçte ödemeyeceğini belirtiyor. Ülke ekonomisinin can damarını oluşturan çiftçilerimiz, esnaf ve sanatkârlarımızın faaliyetlerini sürdürebilmesi, geçimlerini sağlayabilmesi ve ayakta durabilmesi için acilen taleplerine yanıt verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ, ESNAF VE SANATKÂRLARI DESTEKLEYECEK MİSİNİZ?”

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şu sorulara yanıt aradı;

“Ekonomik kriz, artan üretim maliyetleri ve yükselen faizlerle boğuşan çiftçilerin Tarım Bağ-Kur prim ödemelerinde yaşadığı zorluklara çözüm üretecek misiniz?

Siftahsız dükkân kapatan esnaf ve sanatkârlarımız, mevcut Bağ-Kur primlerini bile ödeyemezken fahiş artış yapılan prim tutarlarını gözden geçirecek misiniz?

Ekonominin çarkını döndüren sanatkârlar ve esnaflarımızın ‘Bağ-Kur prim ödemeleri 12 aylığına durdurulsun’ çağrısına olumlu yanıt verecek misiniz?

Esnaf ve sanatkârlarımızın ‘Bağ-Kur primleri 500 lira olarak sabitlensin’ isteğini yerine getirecek misiniz?

Büyük şirketlere sunulan teşvik ve prim desteklerini esnaf ve sanatkârlara da verecek misiniz?”

 

 

Share
183 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.