logo

07 Mayıs 2019

Çimlenen soğanlar alıcı bulamıyor

Adana’da yerli soğanın hasat edilmeye başlanılmasıyla birlikte uzun zamandan beri fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken soğanın fiyatı da hızla düşmeye başlarken soğanları depolarında bekleten stokçuların soğanları ise çimlenmeye başlandı.

ADANA (GÜNEY HABER)- Adana’da yerli soğanın hasat edilmeye başlanılmasıyla birlikte uzun zamandan beri fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken soğanın fiyatı da hızla düşmeye başlarken soğanları depolarında bekleten stokçuların soğanları ise çimlenmeye başlandı.

Uzun süreden beri fiyatının yüksek olmasıyla tepki çeken soğan, yerli ürünün hasadına başlanılması ile birlikte fiyatı da düşmeye başladı. Taze soğan hasat edilmeye başlanınca uzun süredir depolarda bekletilen soğanlar da gün ışığına bir bir çıkmaya başladı. Uzun zaman süresince depolarda bekletilen soğanlar, kapalı ortamda uzun zaman geçirdikleri için çimlenmeye başladı.

Hal esnafı ise depolarda tutulan ve şimdiye kadar çıkarılmayan soğanın şimdi piyasaya sürülmesine tepki gösteriyor. Yerli ürün çıkıp fiyatların düşmeye başlamasından sonra piyasaya çıkan çimlenmiş soğanlar ise fiyatının oldukça düşük olmasına rağmen alıcı bulamıyor. Ortalama olarak 30 kilogram gelen bir soğan çuvalı 10 liraya satılmasına rağmen alıcı bulmazken, hal esnafı ise ellerinde kalan ürünleri bir şekilde çıkarma derdinde olduklarını ifade ediyorlar.

ESNAF MÜŞTERİ BULAMIYOR

Depolarda kalan soğanların alıcı bulamamasından dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten Adana Meyve Sebze Hal Esnaflarından Cuma Beyazaslan; “Şuanda Adana’da soğanın hasadı yapılıyor. İlk parti ürünler hasat edildi ve piyasaya sürüldü. Taze ve yerli ürünün piyasaya sürülmesi ile birlikte cep yakan soğan fiyatları da aşağıya doğru hızlı bir düşüş yaşadı. Şuanda Adana halinde soğanın fiyatı 60 kuruşa kadar düştü. Ancak depolarda kalan soğanlar ise esnafların ellerinde kaldı. Gün yüzüne çıkınca da çimlenmeye başladı soğanlar. Vatandaşlar alsın elimizde kalmasın diye çuvalını 10 lira yaptık ama yüzlerine bakan yok. Zaten bu soğanların çok bir ömrü de kalmadı. En kısa süre içinde tüketilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Share
107 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.