Adana Güney Haber

ÇKA’dan Orman Bölge Müdürlüğü Projelerine Mali Destek

ÇKA’dan Orman Bölge Müdürlüğü Projelerine Mali Destek
74 views
21 Mayıs 2014 - 23:26

AW095523ADANA (GÜNEY HABER) – Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’nün ormanlardan çok yönlü ve sürdürülebilir şekilde faydalanma hedefleri doğrultusunda Adana Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ormanda Sağlıklı Yaşamın Sırrı-Sedir Mantarı” ve “Ormanlardan Bal Akıyor” projeleri, Çukurova Kalkınma Ajansı 2014 yılı Mali Destek Programları değerlendirme sonuçlarına göre onaylanarak asil listede yayınlandı.
“Ormanlardan Bal Akıyor Projesi” ile biyolojik çeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması, sürdürülebilir gıda güvenliği ve zamanla toprakların büyük kısmını tehdit eden erozyonun önlenmesi hedeflendi. Proje, Kozan ilçesi Hacımirzeli Mahallesi sınırlarındaki Kozan Bal Ormanı, Gedikli-Eskimantaş köyü sınırlarındaki Gedikli Bal Ormanı, Karaisalı ilçesi Hacımusalı Mahallesi sınırlarındaki Çatalan Bal Ormanı, Dörtler köyü sınırlarındaki Dörtler Bal Ormanı ve Feke ilçesine bağlı Akkaya Bal Ormanında uygulanacak. Kaliteli ve güvenli bal üretimi ile verimli arıcılık için gerekli olan bitki türü çeşitliliğinin bölgede sağlanması için  ‘Bal Ormanı’ kurularak bal üretim dönemi uzatılacak, mali ve teknik yönden gezginci arıcılık yapma imkanı olmayan dar gelirli kırsal kesimde yaşayan köylünün verimli ve kaliteli bal üretmesi, aynı zamanda gelir düzeyinin artırılması sağlanacak.
Ormandan Sağlıklı Yaşamın Sırrı ‘Sedir Mantarı’  projesi ile de ülkede doğal mantar türlerinin yetiştirildiği alanlarda üretim miktarının artırılması, üretimde sürekliliğinin sağlanması, yöre halklarının eğitimi ile kaliteli mantar hasadının yapılması miktar ve kalite artışına paralel olarak gelir seviyesinin ve ihracat potansiyelinin yükseltilmesi hedeflendi. Proje Adana’nın Feke ilçesine bağlı 715 nüfuslu Gürümze Mahallesi, 228 nüfuslu Tortulu Mahallesi, 209 nüfuslu Hıdıruşağı Mahallesi ve 480 nüfuslu Çandırlar Mahallesi’nde uygulanacak.
Kırsal Ortak Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Şube Müdürü Hakan Doğan ve Şube Mühendisi Ogün Şenaslan tarafından hazırlanan, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan projeler  için, Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından Bölge Müdürlüğü’ne 286 bin 955 lira karşılıksız destek verilecek.
Çukurova Kalkınma Ajansı, kuruluşundan bu yana yürütmüş olduğu 19 mali destek programı ile yaklaşık 2 bin 900 proje başvurusu alırken, bu başvurular arasından destek almaya hak kazanan 634 projeye 191 milyon TL kaynak tahsis edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin